czwartek 09.07.2020

Imieniny: Lukrecji Weroniki

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Które placówki żłobkowe i przedszkolne zostaną otwarte?

Które placówki żłobkowe i przedszkolne zostaną otwarte?

01.05. 2020

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w minioną środę, że od 6 maja 2020 roku będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jednak decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące, a warunki na jakich wznowienie ich działalności będzie możliwe określają wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak informują od kuliku dni ogólnopolskie media, nie wszystkie organy prowadzące zdecydują się na otwarcie swoich placówek. Zatem jakie decyzje podjęto czy też zostaną podjęte w gminach powiatu średzkiego?

Wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk poinformowali wczoraj, że nie uruchomią działalności placówek żłobkowych i przedszkolnych.

Gmina Malczyce

- Ze względu na brak jednoznacznych przepisów, a tym samym możliwości zapewnienia bezpiecznej organizacji pracy z dziećmi w placówkach oświatowych i miejscach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 informujemy, że żłobek publiczny, a także przedszkole publiczne w Malczycach nie zostaną 6 maja otwarte - czytamy w informacji Urzędu Gminy Malczyce. - Jednocześnie informujemy, że instytucje kultury na terenie gminy Malczyce również pozostają zamknięte.

Gmina Miękinia
Podobnej treści informacja pojawiła się na stronie gminy Miękinia. - Informujemy, że gmina Miękinia od dnia 6 maja 2020 r. nie uruchomi działalności placówek przedszkolnych i żłobkowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Gmina Udanin

- Otworzenie placówek dla dzieci to decyzja odpowiedzialna, szczególnie w czasie trwania epidemii i powinna być podejmowana po uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dlatego też dzieci będą mogły wrócić do placówek po spełnieniu koniecznych warunków sanitarno-epidemiologicznych. Wobec powyższego na wniosek wójta gminy Udanin pani dyrektor wystąpiła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej o wydanie wytycznych w tej sprawie.

Oczekujemy od władz sanitarno-epidemiologicznych określenia czy w aktualnych warunkach występujących na terenie gminy Udanin możliwe jest wznowienie pracy Gminnego Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Udaninie i w Ujeździe Górnym oraz na jakich warunkach wznowienie tej działalności będzie dopuszczalne.

Po uzyskaniu wytycznych z PSSE wójt, wspólnie z dyrektorami, podejmie niezbędne działania, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przychodzącym do przedszkola i oddziałów przedszkolnych aby nie narażać zdrowia i życia zarówno przedszkolaków jak i ich rodzin oraz pracowników.

Dyrekcja prosi Rodziców, którzy zdecydują się na powrót dzieci do przedszkola o kontakt pod numerem tel. 76 870 92 99 (Udanin), 76/8740279 (Ujazd Górny).

Jednocześnie informujemy, że rodzice nadal mogą  korzystać z zasiłku opiekuńczego, nad dzieckiem  do 8 roku życia.

Obecnie z uwagi na brak możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa w przedszkolu i w oddziałach przedszkolnych Wójt zawiadamia, że zawieszenie działalności tych placówek będzie kontynuowane do odwołania! - brzmi komunikat na stronie UG.

A w pozostałych gminach?

Na stronach gminy Kostomłoty nie znaleźliśmy jeszcze żadnej informacji w tej sprawie, z kolei burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński poinformował nas, że decyzja ws. uruchomienia placówek żłobkowych i przedszkolnych na terenie gminy Środa Śląska zostanie podjęta w poniedziałek 4 maja.  - Obecnie dyrektorzy placówek zbierają deklaracje od rodziców - wyjaśnia włodarz.

Treść deklaracji publikujemy poniżej.

WAŻNE! Rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

(kb) / fot. kb, zdj. ilustracyjne

img 20200430 wa0007

 

 
Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Poniedziałek mija A decyzji nie ma? Ktoś coś wie?

This comment was minimized by the moderator on the site

Witam,
Panie Burmistrzu co z opłatami za złobek - nadal są naliczane a zlobki zamkniete, ludzie liczą każdy grosz, proszę zainteresować się tym tematem?

This comment was minimized by the moderator on the site

Na co czekać na matki które psychicznie wysiadly i że chcą odpocząć od swoich pociech szmatki kupice później narazacie cała instytucję i ich rodziny nie mówiąc o opiekunkach to jeszcze nie czas wysiadasz weź melise i daj szansę innym rodzinom #zostan w domu

This comment was minimized by the moderator on the site

Oczywiście jak zawsze burmistrz Ruciński nie wie co zrobić. Wszyscy podjęli szybko decyzje tylko nie on. Teraz będą społeczne konsultacje. Pewnie teraz będzie chodził po ulicach i pytał napotkanych ludzi czego Pan-Pani chce. Żenada.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dokladnie. Każdy wie jak zadzialac. Zamiast deklaracji rodziców powinien wziac liste obecnosci dzieci od stycznia lub grudni. Gdzie na 120 przychodzilo 3.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Paciorek odmow żeby Pucek się nie dowiedział kto się podszywa pod niego
jest taki łepek z zielonego auta co ciongle kreci sie po wioskach i goni temat moze to on
W znacznej większości krajów obywatele swój język ojczysty znają i go nie kalają w taki spos...
Ot ci sukces 4 sadzoneczki Siejki brawo

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…