niedziela 11.04.2021

Imieniny: Filipa Leona

Które placówki żłobkowe i przedszkolne zostaną otwarte?

Które placówki żłobkowe i przedszkolne zostaną otwarte?

Pt, 01.05.2020 18:50
 •  

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w minioną środę, że od 6 maja 2020 roku będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jednak decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące, a warunki na jakich wznowienie ich działalności będzie możliwe określają wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej.Jak informują od kuliku dni ogólnopolskie media, nie wszystkie organy prowadzące zdecydują się na otwarcie swoich placówek. Zatem jakie decyzje podjęto czy też zostaną podjęte w gminach powiatu średzkiego?

Wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk poinformowali wczoraj, że nie uruchomią działalności placówek żłobkowych i przedszkolnych.

Gmina Malczyce

- Ze względu na brak jednoznacznych przepisów, a tym samym możliwości zapewnienia bezpiecznej organizacji pracy z dziećmi w placówkach oświatowych i miejscach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 informujemy, że żłobek publiczny, a także przedszkole publiczne w Malczycach nie zostaną 6 maja otwarte - czytamy w informacji Urzędu Gminy Malczyce. - Jednocześnie informujemy, że instytucje kultury na terenie gminy Malczyce również pozostają zamknięte.

Gmina Miękinia
Podobnej treści informacja pojawiła się na stronie gminy Miękinia. - Informujemy, że gmina Miękinia od dnia 6 maja 2020 r. nie uruchomi działalności placówek przedszkolnych i żłobkowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Gmina Udanin

- Otworzenie placówek dla dzieci to decyzja odpowiedzialna, szczególnie w czasie trwania epidemii i powinna być podejmowana po uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dlatego też dzieci będą mogły wrócić do placówek po spełnieniu koniecznych warunków sanitarno-epidemiologicznych. Wobec powyższego na wniosek wójta gminy Udanin pani dyrektor wystąpiła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej o wydanie wytycznych w tej sprawie.

Oczekujemy od władz sanitarno-epidemiologicznych określenia czy w aktualnych warunkach występujących na terenie gminy Udanin możliwe jest wznowienie pracy Gminnego Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Udaninie i w Ujeździe Górnym oraz na jakich warunkach wznowienie tej działalności będzie dopuszczalne.

Po uzyskaniu wytycznych z PSSE wójt, wspólnie z dyrektorami, podejmie niezbędne działania, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przychodzącym do przedszkola i oddziałów przedszkolnych aby nie narażać zdrowia i życia zarówno przedszkolaków jak i ich rodzin oraz pracowników.

Dyrekcja prosi Rodziców, którzy zdecydują się na powrót dzieci do przedszkola o kontakt pod numerem tel. 76 870 92 99 (Udanin), 76/8740279 (Ujazd Górny).

Jednocześnie informujemy, że rodzice nadal mogą  korzystać z zasiłku opiekuńczego, nad dzieckiem  do 8 roku życia.

Obecnie z uwagi na brak możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa w przedszkolu i w oddziałach przedszkolnych Wójt zawiadamia, że zawieszenie działalności tych placówek będzie kontynuowane do odwołania! - brzmi komunikat na stronie UG.

A w pozostałych gminach?

Na stronach gminy Kostomłoty nie znaleźliśmy jeszcze żadnej informacji w tej sprawie, z kolei burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński poinformował nas, że decyzja ws. uruchomienia placówek żłobkowych i przedszkolnych na terenie gminy Środa Śląska zostanie podjęta w poniedziałek 4 maja.  - Obecnie dyrektorzy placówek zbierają deklaracje od rodziców - wyjaśnia włodarz.

Treść deklaracji publikujemy poniżej.

WAŻNE! Rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

(kb) / fot. kb, zdj. ilustracyjne

img 20200430 wa0007
powrót na górę
 • Ffv powiedział(a) Więcej
  Doceniam napisał:
  Widać już kandydatów na burmistrza
  dokladnie

  godzinę temu.
 • ONA powiedział(a) Więcej
  Już parę lat temu posadzono nam tulipanowce na ziemi,... 6 godzin temu.
 • Sowa Grodzka powiedział(a) Więcej
  Zabierajcie Mariolkę na swoje włości, niech wyciąga... 7 godzin temu.
 • Gratulacje powiedział(a) Więcej
  Szanowna Pani redaktor zapomnials pani w art.
   Dodac... 7 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…