czwartek 09.07.2020

Imieniny: Lukrecji Weroniki

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Budżet w gminie Malczyce po pierwszym kwartale

Budżet w gminie Malczyce po pierwszym kwartale

04.05. 2020

Podstawę gospodarki finansowej każdej jednostki samorządu terytorialnego stanowi budżet, który jasno określa roczny plan finansowy, a swym zakresem obejmuje zarówno dochody gminy jak i jej wydatki.

– Budżet to najważniejszy dla nas akt prawa lokalnego, najbardziej miarodajne i realne narzędzie zarządzania. Odpowiedni sposób zarządzania budżetem i reagowanie na wszelkie jego zmiany służą uzyskiwaniu wiarygodnych informacji na temat przyszłych planów i inwestycji. Poprawnie odczytywany i  skonstruowany budżet służy za prawidłowy system bieżącej  informacji, pozwalającej na skuteczne podejmowanie wszelkich decyzji, szczególnie w tak trudnym  czasie jak czas pandemii. Niestety oceniając dzisiaj jego realizację oraz przewidywania z wielką niepewnością i niepokojem patrzymy na planowane inwestycje gminne, z części których będziemy zmuszeni zrezygnować – mówi wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Wyniki budżetu za pierwszy kwartał przedstawiają się następująco: dochody 6.730.000 zł, wydatki 5.845.000 zł, wolne środki na rachunku gminy 1.900.000 zł. Już w styczniu spłacono wszystkie tegoroczne raty zadłużenia – łącznie 1.112.000 zł, które obecnie jest najniższe od sześciu lat i wynosi 5.210.000 zł.

- Bilans ten jest w miarę zadowalający, zwłaszcza, że całoroczny plan finansowy zakłada deficyt, jednak z oceną należy być bardzo powściągliwym. Po pierwsze – wynik jest słabszy niż zeszłoroczny, a struktura dochodów bieżących ma wyraźnie tendencję zniżkową. Maleją w szczególności udziały gminy w PIT (niższe o 13% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), niższe są też wpływy z podatku rolnego. Po drugie – największe wydatki inwestycyjne dopiero przed nami. Po trzecie – przyszłość z wiadomych powodów nie przedstawia się optymistycznie, spodziewany jest dalszy spadek dochodów. Wszystko to powoduje, że choć obecnie sytuacja nie jest najgorsza, to jednak trzeba zastanowić się na racjonalnością niektórych wydatków, także tych inwestycyjnych, tak aby w miarę bezpiecznie przejść przez niestety ciężko zapowiadające się kolejne miesiące, a może nawet lata – wyjaśnia skarbnik gminy Malczyce Marcin Popiuk.  

Gmina Malczyce

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Który to przepis zabrania ujawniania miejscowości w której ujawniono narkotyki ?
Paciorek odmow żeby Pucek się nie dowiedział kto się podszywa pod niego
jest taki łepek z zielonego auta co ciongle kreci sie po wioskach i goni temat moze to on
W znacznej większości krajów obywatele swój język ojczysty znają i go nie kalają w taki spos...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…