piątek 12.08.2022

Imieniny: Lecha Euzebii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Malczyce piątek, 07 wrzesień 2018 11:51


Czy będzie nowa świetlica i market Dino w Mazurowicach?
Spór o sprzedaż działki przynależnej do świetlicy wiejskiej w Mazurowicach dłuży się o kolejne miesiące, mieszkańcy są zaniepokojeni, tymczasem okazuje się, że radny gminy i sołtys wsi Stanisław Waszkowicz wycofał wniosek sprzedaży gruntu.


Wczoraj na prośbę wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego w świetlicy zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Celem debaty było wyjaśnienie, dlaczego sprzedaż około 50-arowej działki została wstrzymana.

Musimy przyznać, frekwencja dopisała. Udział w spotkaniu brali zarówno młodzi mieszkańcy, jak i starsze grono.

- Witam serdecznie zgromadzonych na dzisiejszym spotkaniu. Na samym początku chciałbym podkreślić, że na pytania zadawane w moim kierunku mianowicie: co z budową dyskontu spożywczego w Mazurowicach, postanowiłem zorganizować dzisiejszą rozmowę z Państwem. Ogromnie się cieszę, że tak wiele osób jest zainteresowanych losami wsi - powitał uczestników wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Temat wczorajszego spotkania brzmiał: „Budowa świetlicy oraz sklepu spożywczego Dino w miejscowości Mazurowice” oraz inne zapytania.

- Przede wszystkim chciałbym przypomnieć, że od roku prowadzone były przetargi dotyczące sprzedaży budynku świetlicy oraz działki do niej przynależnej. Na samym początku cena startowa wynosiła 658 tys. złotych. Po 3 przetargu cena została zmniejszona do kwoty 250 tys. złotych i wtedy pojawiły się firmy zainteresowane. Inwestor - market „Dino”, wyraził zainteresowanie kupna całej działki wraz z budynkiem, w związku z czym postanowiliśmy wystartować z kolejnym przetargiem od najwyższej ceny. Na przełomie miesięcy maj – czerwiec rozpoczęto rozmowy z siecią sklepów. Okazało się wtedy, że niestety upłynęły terminy,  które pozwalały na sprzedaż działki. Musieliśmy jeszcze raz uchwałą Rady Gminy doprowadzić do ponownej możliwości sprzedaży działki. Wtedy na sesji przygotowaliśmy uchwałę, mieliśmy nad nią głosować, natomiast wcześniej, przed uchwałą, sołtys wsi wycofał wniosek twierdząc, że do sprzedaży może oddać 3/4 działki pozbawiając ją wjazdu. Ponieważ inwestor wie, że utworzenie wjazdu od strony drogi krajowej nr 94 wiąże się z dużą ilością pozwoleń od DDKiA, co spowoduje duże opóźnienia w budowie, postanowił się wycofać. Sołtys  zażądał również potwierdzenia na piśmie przeznaczenia zysku ze sprzedaży na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach  – tłumaczył wójt gminy Malczyce, który wyjaśnił zebranym, że sprzedaż 3/4 działki nie wchodzi w rachubę, ponieważ inwestor nie jest tym zainteresowany.

- Nie mogę dać Państwu również potwierdzenia na piśmie czy pieniądze ze sprzedaży działki trafią do finansów budowy nowej świetlicy w Mazurowicach, ponieważ to Rada Gminy uchwala na samym początku roku budżet wydatków na kolejny rok. Cały czas składamy wnioski do projektów o dofinansowanie świetlicy. W związku z odmową przydzielenia funduszy na budowę świetlicy wiejskiej w Mazurowicach złożyliśmy już odwołanie wyjaśniające do Urzędu Marszałkowskiego oraz znaleźliśmy kolejny program, aby starać się o pozyskanie funduszy na ten cel  – podkreślał wójt

Sołtys, a zarazem radny wsi Mazurowice przyznał, że wycofał wniosek w związku ze sprzedażą działki. 

- Tak, oficjalnie przyznaję, że wycofałem wniosek z obrad Rady Gminy Malczyce. Chciałem otrzymać pismo, w którym zostanę zapewniony, że pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach. Działkę postanowiłem pomniejszyć o 1/4, ponieważ zależało mi na placu zabaw, który miałby zostać w jednym na obecną chwilę możliwym miejscu oraz o pozostawienie kawałka ziemi, na którym stoi przystanek autobusowy dla dzieci z tej części wsi. Znaczący dla mnie jest również obelisk znajdujący się na rogu działki. Pomniejszenie działki miało umożliwić zmniejszenie ceny za nieruchomość  – wyjaśniał Stanisław Waszkowicz.

W tym miejscu głos postanowili zabrać mieszkańcy.

- Jesteśmy jak najbardziej za sprzedażą działki w pełnym wymiarze, jeżeli wójt obieca przeniesienie obecnego placu zabaw w nowe dogodne miejsce –  mówił jeden z mieszkańców.

- Oczywiście, że sprzęt należący do placu zabaw zostanie przeniesiony w miejsce, gdzie powstanie nowa świetlica wiejska (której budowa planowana jest zaraz za budynkiem Dino - przyp. red ). Jeżeli chodzi o pismo, w którym mam zdecydować na co przeznaczone zostanę pieniądze ze sprzedaży, nie jest to możliwe, ponieważ drodzy Państwo, budżet na obecny rok jest ustalany rok wcześniej za uchwałą rady gminy – odpowiadał wójt.

W związku z liczną frekwencją, która wynosiła około 60 osób, wójt postanowił zapytać mieszkańców, kto jest za sprzedażą całej działki, bez wyłączenia drzewostanu. Zdecydowana większość opowiedziała się za taką sprzedażą. 

- Po dzisiejszym spotkaniu widzę jaka jest Państwa opinia. Formalnie jest teraz potrzebna uchwała Rady Gminy i przegłosowanie wniosku o sprzedaż tej nieruchomości. Więc to, jaką Państwo podejmą dzisiaj decyzję, znacząco ułatwi mi wdrożenie dalszych działań. Gdybym znał decyzję większości mieszkańców kilka miesięcy temu, nie pozwoliłbym tak łatwo usunąć ww. wniosku na obradach Rady Gminy – zakończył spotkanie wójt.

(kb) fot. kb

 • Anonim powiedział(a) Więcej
  I po cooplacac karte nigdzie nie wolno lowic a jak chcesz to plac za każdym razem razem inny rewir wkonco ktos sie wkorzyl i zanieczyszczenie puscil 3 godziny temu.
 • Pola powiedział(a) Więcej
  Dał przykład Trzasku w Warszawce. Dał. Z Czajki g..na lały się do Wisły i żadnej odpowiedzialności. Skoro on mógł, to dlaczego inni nie mogą? 4 godziny temu.
 • Janek powiedział(a) Więcej
  Największy stan zagrożenia dla naszego powiatu mieści się w gmachu na Wrocławskiej 2! 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…