niedziela 23.01.2022

Imieniny: Ildefonsas Rajmunda

Czy będzie nowa świetlica i market Dino w Mazurowicach?

Czy będzie nowa świetlica i market Dino w Mazurowicach?

Pt, 07.09.2018 11:51

Spór o sprzedaż działki przynależnej do świetlicy wiejskiej w Mazurowicach dłuży się o kolejne miesiące, mieszkańcy są zaniepokojeni, tymczasem okazuje się, że radny gminy i sołtys wsi Stanisław Waszkowicz wycofał wniosek sprzedaży gruntu.


Wczoraj na prośbę wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego w świetlicy zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Celem debaty było wyjaśnienie, dlaczego sprzedaż około 50-arowej działki została wstrzymana.

Musimy przyznać, frekwencja dopisała. Udział w spotkaniu brali zarówno młodzi mieszkańcy, jak i starsze grono.

- Witam serdecznie zgromadzonych na dzisiejszym spotkaniu. Na samym początku chciałbym podkreślić, że na pytania zadawane w moim kierunku mianowicie: co z budową dyskontu spożywczego w Mazurowicach, postanowiłem zorganizować dzisiejszą rozmowę z Państwem. Ogromnie się cieszę, że tak wiele osób jest zainteresowanych losami wsi - powitał uczestników wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Temat wczorajszego spotkania brzmiał: „Budowa świetlicy oraz sklepu spożywczego Dino w miejscowości Mazurowice” oraz inne zapytania.

- Przede wszystkim chciałbym przypomnieć, że od roku prowadzone były przetargi dotyczące sprzedaży budynku świetlicy oraz działki do niej przynależnej. Na samym początku cena startowa wynosiła 658 tys. złotych. Po 3 przetargu cena została zmniejszona do kwoty 250 tys. złotych i wtedy pojawiły się firmy zainteresowane. Inwestor - market „Dino”, wyraził zainteresowanie kupna całej działki wraz z budynkiem, w związku z czym postanowiliśmy wystartować z kolejnym przetargiem od najwyższej ceny. Na przełomie miesięcy maj – czerwiec rozpoczęto rozmowy z siecią sklepów. Okazało się wtedy, że niestety upłynęły terminy,  które pozwalały na sprzedaż działki. Musieliśmy jeszcze raz uchwałą Rady Gminy doprowadzić do ponownej możliwości sprzedaży działki. Wtedy na sesji przygotowaliśmy uchwałę, mieliśmy nad nią głosować, natomiast wcześniej, przed uchwałą, sołtys wsi wycofał wniosek twierdząc, że do sprzedaży może oddać 3/4 działki pozbawiając ją wjazdu. Ponieważ inwestor wie, że utworzenie wjazdu od strony drogi krajowej nr 94 wiąże się z dużą ilością pozwoleń od DDKiA, co spowoduje duże opóźnienia w budowie, postanowił się wycofać. Sołtys  zażądał również potwierdzenia na piśmie przeznaczenia zysku ze sprzedaży na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach  – tłumaczył wójt gminy Malczyce, który wyjaśnił zebranym, że sprzedaż 3/4 działki nie wchodzi w rachubę, ponieważ inwestor nie jest tym zainteresowany.

- Nie mogę dać Państwu również potwierdzenia na piśmie czy pieniądze ze sprzedaży działki trafią do finansów budowy nowej świetlicy w Mazurowicach, ponieważ to Rada Gminy uchwala na samym początku roku budżet wydatków na kolejny rok. Cały czas składamy wnioski do projektów o dofinansowanie świetlicy. W związku z odmową przydzielenia funduszy na budowę świetlicy wiejskiej w Mazurowicach złożyliśmy już odwołanie wyjaśniające do Urzędu Marszałkowskiego oraz znaleźliśmy kolejny program, aby starać się o pozyskanie funduszy na ten cel  – podkreślał wójt

Sołtys, a zarazem radny wsi Mazurowice przyznał, że wycofał wniosek w związku ze sprzedażą działki. 

- Tak, oficjalnie przyznaję, że wycofałem wniosek z obrad Rady Gminy Malczyce. Chciałem otrzymać pismo, w którym zostanę zapewniony, że pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach. Działkę postanowiłem pomniejszyć o 1/4, ponieważ zależało mi na placu zabaw, który miałby zostać w jednym na obecną chwilę możliwym miejscu oraz o pozostawienie kawałka ziemi, na którym stoi przystanek autobusowy dla dzieci z tej części wsi. Znaczący dla mnie jest również obelisk znajdujący się na rogu działki. Pomniejszenie działki miało umożliwić zmniejszenie ceny za nieruchomość  – wyjaśniał Stanisław Waszkowicz.

W tym miejscu głos postanowili zabrać mieszkańcy.

- Jesteśmy jak najbardziej za sprzedażą działki w pełnym wymiarze, jeżeli wójt obieca przeniesienie obecnego placu zabaw w nowe dogodne miejsce –  mówił jeden z mieszkańców.

- Oczywiście, że sprzęt należący do placu zabaw zostanie przeniesiony w miejsce, gdzie powstanie nowa świetlica wiejska (której budowa planowana jest zaraz za budynkiem Dino - przyp. red ). Jeżeli chodzi o pismo, w którym mam zdecydować na co przeznaczone zostanę pieniądze ze sprzedaży, nie jest to możliwe, ponieważ drodzy Państwo, budżet na obecny rok jest ustalany rok wcześniej za uchwałą rady gminy – odpowiadał wójt.

W związku z liczną frekwencją, która wynosiła około 60 osób, wójt postanowił zapytać mieszkańców, kto jest za sprzedażą całej działki, bez wyłączenia drzewostanu. Zdecydowana większość opowiedziała się za taką sprzedażą. 

- Po dzisiejszym spotkaniu widzę jaka jest Państwa opinia. Formalnie jest teraz potrzebna uchwała Rady Gminy i przegłosowanie wniosku o sprzedaż tej nieruchomości. Więc to, jaką Państwo podejmą dzisiaj decyzję, znacząco ułatwi mi wdrożenie dalszych działań. Gdybym znał decyzję większości mieszkańców kilka miesięcy temu, nie pozwoliłbym tak łatwo usunąć ww. wniosku na obradach Rady Gminy – zakończył spotkanie wójt.

(kb) fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę

Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze:
 • Sam powiedział(a) Więcej
  Podziękujemy mu na wyborach. godzinę temu.
 • Jarek powiedział(a) Więcej
  Ty jesteś ***......do granic możliwości ***ni.......i tyle co powiem debil jesteś  i nawet... 2 godziny temu.
 • Taki trochę JP powiedział(a) Więcej
  Jak dla mnie to powinna być robota dla Straży Miejskiej, a nie dla policji. Policja powinna... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…

20.12.2021 17:30 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…