wtorek 20.04.2021

Imieniny: Czesława Agnieszki

Gmina Malczyce: Podsumowanie ubiegłorocznych działań w placówkach edukacyjnych

Gmina Malczyce: Podsumowanie ubiegłorocznych działań w placówkach edukacyjnych

Cz, 14.01.2021 12:05
 •  

Od 1 września 2016 roku, trwa zainicjowana przez wójta Piotra Frankowskiego współpraca gminy Malczyce, a w szczególności placówek oświatowych z Ośrodkiem Szkoleniowy Instytutu Badań w Oświacie.W ramach współpracy, Instytut zapewnia gminie merytoryczne wsparcie w zakresie zarządzania jednostkami oświatowymi, m.in. pomaga zrozumieć procesy oświatowe, współuczestniczy w tworzeniu i realizacji programów edukacyjnych; wspomaga dyrektorów w zakresie kierowania kształceniem kompetencji kluczowych uczniów.

- Instytut Badań w Oświacie przygotowuje corocznie w formie sprawozdawczej podsumowanie działań w placówkach oświatowych naszej gminy. Chcielibyśmy przedstawić je Państwu, szczególnie, że w minionym roku forma edukacji naszych najmłodszych mieszkańców w dużej części opierała się na nauce zdalnej – komentuje wójt Piotr Frankowski.

Informacja o działaniach w placówkach edukacyjnych Gminy Malczyce w roku 2020

1) Rok 2020 był szczególny dla placówek. Ze względu na pandemię od 12 marca 2020r do końca roku szkolnego 26 czerwca 2020r w szkole podstawowej prowadzone były zajęcia w formie online nawet w chwili gdy klasy I -III mogły mieć zajęcia stacjonarne. Rodzice nie wyrazili zgody na powrót dzieci. Ponownie sytuacja wróciła 26 października 2020r dla klas IV -VIII, a od 9 listopada 2020r dla klas I – III i trwa do obecnej chwili. W pierwszym okresie nauczyciele pracowali na e-dzienniku, poczcie mailowej, portalu Librus. Od 25 marca wdrożono platformę Microsoft Teams. W pierwszym okresie napotykano na wiele problemów zarówno sprzętowych jak i łączności internetowej. W okresie jesiennym nauczanie odbywa się bez problemów.

W ramach projektów „Zdalna Szkoła plus”, „Nauka inwestycją w Twoją przyszłość w Gminie Malczyce”, mBanku – wzbogacono szkołę o 37 laptopów, 25 tabletów, 2 urządzenia multimedialne, oraz 4 rzutniki multimedialne.

W przedszkolu zajęcia zdalne prowadzone były od 16 marca 2020r  do 26 czerwca 2020 r.
Kontakt z rodzicami dzieci, nauczyciele utrzymywali poprzez stronę internetową i pocztę elektroniczną przedszkola. Były to również grupy prywatne na Facebook, aplikacje Messenger czy WhatsApp. W przeciwieństwie do szkoły, przedszkole miało utrudnioną pracę, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu do pracy online. Od 1 lipca 2020 r. po przygotowaniu pomieszczeń do warunków określonych przez GIS w przedszkolu rozpoczęto zajęcia stacjonarne i w tym trybie pracuje do chwili obecnej.

Okres pracy zdalnej jest okresem szczególnie trudnym dla wszystkich podmiotów – uczniów, nauczycieli, rodziców.

2) Mimo pracy zdalnej placówki zrealizowały zadania w formie online:

 • Projekt:Szkolna Gala Talentów
 • Stworzono stronę internetową Szkolne Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
 • Lekcje z Temidą – spotkania online z radcą prawnym
 • Dzieje liczby, czyli historia wynalazku – warsztaty matematyczne
 • Matematyczne origami – warsztaty prowadzone przez rodzica
 • Młody programista programowanie w języku Pythona – 6 uczniów we współpracy z Aglomeracją
 • Lekcja Enter – projekt unijny realizowany na Dolnym Śląsku – 6 nauczycieli, wicedyrektor
 • Nauka inwestycją w Twoją przyszłość w Gminie Malczyce –zakończenie zajęć edukacyjnych.
 • Wizerunek Św.Mikołaja – konkurs facebookowy ogłoszony przez wójta gminy Malczyce
 • 19 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na projekt kartki pocztowej o tematyce świątecznej i zimowej „ Ten magiczny czas” – zajęcie przez przedszkole 3 miejsca w kategorii przedszkole.

3) Sukcesy naszych uczniów:
6 uczniów zakwalifikowało się do powiatowego etapu konkursu zDolny Ślązak 2020, a 1 uczeń wyróżnienie w konkursie czytania Pokaż co czytasz.
Uczniowie angażowali się w konkursy tj.:Historia Malczyc w dwudziestoleciu wojennym, Losy mojej rodziny – historie na fotografii zapisane, Ślady Niepodległości na ziemi malczyckiej, Polskie początki w niemieckich Malczycach.czy w konkursie plastycznym:Wiosenne inspiracje, otrzymując nagrody oraz wyróżnienia.

4) Przedszkole realizując projekt Mały Miś w świecie wielkiej literatury zdobyło certyfikaty dla placówki jak i nauczycieli. Wzięło udział w wielu programach: Czyściochowe przedszkole, Kreatywność budzi w nas muzyka, Z kulturą mi do twarzy, Moje zdrowie, moja siła, wielka moc, Mamo, tato wolę wodę. W przedszkolu zorganizowano przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka, występy w GOK z okazji WOŚP, udział w orszaku Trzech Króli. Mimo pandemii życie przedszkolaków płynie ciekawie, nauczycielki organizują wiele ciekawych imprez np. dzień przedszkolaka, kobiet, chłopców, jeża, kredki, dyni, postaci z bajek, Mikołaja itp.

5) Instytut Badań w Oświacie wspólnie z nauczycielami przedszkola i szkoły opracował Program edukacji ekologicznej gminy Malczyce – dla świata, dla siebie” opracowany na rok szkolny 2020/21. Będzie on realizowany w trakcie zajęć edukacyjnych, pozalekcyjnych, wycieczkach szkolnych, imprezach środowiskowych, w ramach działalności świetlic szkolnych i wiejskich przy współpracy z GOK i mieszkańcami gminy. Do działań włączyła się Rada Rodziców SP i zakupiła „Serce” do zbiórki plastikowych nakrętek.

6) Instytut Badań w Oświacie przygotował również materiał do przeprowadzenia analizy nauczania zdalnego w okresie zamknięcia szkół wywołanego przez pandemię COVID-19.

7) Instytut Badań w Oświacie współpracował z gminą w zakresie arkuszy organizacyjnych placówek. Wspólnie wypracowano zadania w zakresie pomocy pedagogiczno-psychologicznej, ujednolicono dokumentację. Dopracowano plany finansowe placówek związanych z doskonaleniem nauczycieli.

Sprawozdanie przygotowała:
Krystyna Gęsiak-Piątkowska 
powrót na górę
 • Aga powiedział(a) Więcej
  Szanowni Państwo, ostatnio spacerując po mieście, na... 12 minut temu.
 • Andre powiedział(a) Więcej
  IOPPO Reno4 Z 5G 8/128GB 28 minut temu.
 • Kowal powiedział(a) Więcej
  Właśnie,że nie jezdziłem....miałem szofera,ha,ha 2 godziny temu.
 • no tak powiedział(a) Więcej
  Skatepark i osiedle przerosły Pana Inżyniera. Teraz... 2 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…