wtorek 27.09.2022

Imieniny: Damiana Amadeusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Malczyce wtorek, 26 luty 2019 08:43


Gmina Malczyce popiera stanowisko ZGWRPObowiązek zakładania i prowadzenia szkół i placówek publicznych jest obecnie zadaniem własnym samorządów terytorialnych, natomiast obecny system finansowania zadań oświatowych przez samorządy jest nie do przyjęcia i w aspekcie zapowiadanych protestów środowisk nauczycielskich może doprowadzić w takich gminach, jak nasza do katastrofy finansowej.Obecny system finansowania oświaty zakłada finansowanie z trzech źródeł: subwencji ogólnej, dotacji celowych, oraz  dochodów własnych  JST. Niestety, wraz z reformą oświaty i jej nowymi zadaniami, koszty jej prowadzenia  wzrastają drastycznie, a subwencje oświatowe w coraz mniejszym stopniu pokrywają te koszty. W gminie Malczyce w roku 2018 koszty związane z prowadzeniem całej oświaty kształtowały się na poziomie 7 mln 315 tys.  w tym bieżące 5 mln 077 tys. Należy jeszcze pamiętać o zapomnianym przez wszystkich przedszkolu, którego ciężar finansowania w 90 %  spada na gminę i wynosił 1mln 750 tys., natomiast z roku na rok ze względu na obniżony wiek przyjęcia dzieci, koszty rosną po stronie samorządu.

Jeżeli więc zsumujemy ogólnie subwencje i dotację z ministerstwa oświaty to  otrzymaliśmy w 2018 roku 4 mln 231 tys. a łączny koszt utrzymania wyniósł 9 mln 689 tys. Kwota, którą Gmina musiała dopłacić z dochodów własnych to 4 mln 837 tys. Obecnie Minister Edukacji prowadzi ze środowiskiem nauczycielskim negocjacje płacowe, które oczywiście uważamy, że powinny przynieść nauczycielom zakładane wzrosty wynagrodzenia. Pojawia się kwestia, której nikt nie porusza – czy samorząd otrzyma środki na wzrost wynagrodzeń?

Biorąc pod uwagę fakt, iż Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Finansów określają sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej oraz dokonują podziału kwoty subwencji pomiędzy JST, informują jednostki samorządu terytorialnego o wysokości planowanych oraz ostatecznych kwot subwencji ogólnych oraz o ich zmianach, a także ustalają średnią wysokość wynagrodzenia dla nauczycieli na danym poziomie awansu zawodowego, uważamy, że byłoby zasadne przejęcie chociażby obowiązku wypłat wynagrodzeń nauczycielskich przez budżet państwa, do których z własnych środków, tylko w szkole podstawowej dopłacimy w 2019 roku ok. 350 tys. a w przedszkolu 1 mln 400 tys.  nie biorąc pod uwagę spodziewanego wzrostu na wynagrodzenia.

W takim tonie wystosowaliśmy jako Urząd Gminy Malczyce pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Minister Finansów Teresy Czerwińskiej wyrażające nasze poparcie dla listu otwartego ZGWRP w sprawie finansowania zadań oświatowych przez samorządy.

Gmina Malczyce
 • ale powiedział(a) Więcej
  sesja Rady Miejskiej będzie jutro 42 minut temu
 • DSR powiedział(a) Więcej
  Wiem ze nie w temacie ,ale kiedy bedzie nagranie wideo z sesji rady miejskiej ktore odbylo sie 26.09 ? Czekam 2 godziny temu.
 • nanana powiedział(a) Więcej
  Pewnie sam się zgłosił, bo nasi "kryminalni" zajęci ściganiem PZ i pewnie wkrótce jego też złapią, znaczy się zgłosi się! 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…