poniedziałek 27.03.2023

Imieniny: Lidii Ernesta

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Malczyce poniedziałek, 28 marzec 2022 12:17


Odra Malczyce niezadowolona z wyników konkursu ofert. Drużyna opublikowała oświadczenie, wójt odpowiada

13 Comments18 marca Gmina Malczyce ogłosiła wyniki otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w obszarze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w pierwszym półroczu 2022 roku. Do rozstrzygnięcia negatywnie ustosunkował się Ludowy Klub Sportowy Odra Malczyce.


Fot. archiwum Rolanda Fot. archiwum Rolanda


W lutym tego roku wraz z ogłoszeniem konkursu organizacje pozarządowe poinformowane zostały o nowych zasadach ustalania wysokości dotacji. Kwoty, o które mogły wnioskować kluby sportowe z terenu gminy rozpisano w tabelach, a ich wysokość była zależna od poziomu ligowych rozgrywek. - Pula dofinansowania na działalność dla klubów sportowych w pierwszym półroczu bieżącego roku będzie wynosić 80.000 zł. To największy budżet spośród wszystkich okolicznych gmin. Skonstruowany został tak, by był sprawiedliwy i przejrzysty. Preferowane w sposób szczególny są drużyny, w których ponad 80% zawodników pochodzi z terenu Gminy Malczyce - wyjaśniał wówczas wójt Andrzej Niemiec.

18 marca rozstrzygnięto konkurs. Dotacje przyznano wszystkim organizacjom, które złożyły wnioski, a dodatkowo, po rozpoznaniu sytuacji i potrzeb, planowaną kwotę zwiększono o 19 tys. zł. Tym samym suma przeznaczona na wsparcie i upowszechnianie kultury fizycznej w gminie w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosła blisko 100 tys. zł.

finansowanie klubow gmina malczyce

Do rozstrzygnięcia negatywnie ustosunkował się Ludowy Klub Sportowy Odra Malczyce, który z wnioskowanej kwoty 27 500 zł otrzymał dotację prawie dwukrotnie mniejszą - w wysokości 15 tys. zł. Drużyna występująca aktualnie w legnickiej B-klasie w oświadczeniu opublikowanym na profilu w mediach społecznościowych zaznaczyła, że kwota ta nie jest wystarczająca na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z funkcjonowaniem klubu w pierwszym półroczu 2022 roku. - Wskazać należy, że na wnioskowaną kwotę składały się jedynie koszty absolutnie niezbędne z perspektywy funkcjonowania klubu: wynagrodzenie trenerów, zakup sprzętu sportowego, utrzymanie boisk, wynagrodzenie gospodarza, wynajem hali sportowej w okresie zimowym, utrzymanie w czystości sprzętu sportowego, opłaty delegacji sędziowskich, badania lekarskie, transport zespołu na mecze i promocja klubu. Obiektywnie brak jest w wyżej wskazanych zadaniach realizowanych przez klub kosztów zbędnych - napisano w oświadczeniu.

W dalszej części podkreślono, że dotacja w wysokości zaledwie 54% wnioskowanej kwoty może być równoznaczna z końcem działalności klubu w dotychczasowej formie. - Należy przypomnieć, że historia klubu sięga 1947 roku. Zatem od 75 lat LKS Odra Malczyce skupia lokalną społeczność - zawodników, trenerów, kibiców i wolontariuszy zaangażowanych w rozwój piłki nożnej w Malczycach. Ostatnie lata funkcjonowania klubu to jego dynamiczny rozwój, który zawdzięczamy zaangażowaniu wielu mieszkańców działających pro bono, postawie zawodników, trenerów, ale też i wsparciu Gminy. Obecnie w klubie szkoli się i z dumą reprezentuje Malczyce 55 zawodników w dwóch drużynach, seniorów i żaków - poinformowała drużyna.

Oświadczenie zakończyło się informacją o rezygnacji członków zarządu klubu. - (...) zarząd klubu odwołuje się i przekazuje w całości zarządzanie obiektami sportowymi oraz regulacje wydatków związanych z działalnością klubu dyrektorowi sportowemu życząc jednocześnie powodzenia w dalszym rozwoju i funkcjonowania klubu na dotychczasowym poziomie w ramach przyznanego przez gminę budżetu.

Do oświadczenia drużyny z Malczyc odniósł się w swoich mediach społecznościowych wójt Andrzej Niemiec, który ponownie podkreślił, że zasady przyznawania dotacji “były jasne, równe dla wszystkich i sprawiedliwe” oraz odniósł się do ubiegłorocznej degradacji Odry z okręgówki do B-klasy. - Z każdym awansem dotacja będzie rosła, zgodnie z tym co jest zapisane w tabeli. Gdy drużyna wróci do ligi „okręgowej”, to będzie wnioskować o wysokie kwoty. Ale teraz jeszcze jest w klasie „B” i trzeba się z tym pogodzić - napisał włodarz.

finansowanie klubow gmina malczyce

Wójt stwierdził także, że konieczne w obecnej sytuacji jest zorganizowanie spotkania z osobami, którym los klubu nie jest obojętny. - Należy wyjaśnić wszystko od początku do końca. Zarząd powinien wytłumaczyć się z degradacji klubu, który zawsze był chlubą całej Gminy. Zarząd powinien również rozliczyć wcześniej otrzymane dotacje, a jeszcze tego nie zrobił. Należy wprowadzić plan naprawczy i działać. Drużyna ma olbrzymi potencjał i szybko się odbuduje. Głęboko w to wierzę. Porozmawiajmy więc o tym jak współpracować i jak działać na rzecz klubu - zaapelował Niemiec.

O dokładnej dacie spotkania wójt poinformuje w najbliższym czasie poprzez media społecznościowe.

OLO
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
MALCZYCE pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

komnet internet

przyjeciapozegnalne postfb

baner w