piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna Juliana

  Dział: Malczyce poniedziałek, 28 marzec 2022 12:17


Odra Malczyce niezadowolona z wyników konkursu ofert. Drużyna opublikowała oświadczenie, wójt odpowiada
18 marca Gmina Malczyce ogłosiła wyniki otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w obszarze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w pierwszym półroczu 2022 roku. Do rozstrzygnięcia negatywnie ustosunkował się Ludowy Klub Sportowy Odra Malczyce.

Fot. archiwum Rolanda Fot. archiwum Rolanda

W lutym tego roku wraz z ogłoszeniem konkursu organizacje pozarządowe poinformowane zostały o nowych zasadach ustalania wysokości dotacji. Kwoty, o które mogły wnioskować kluby sportowe z terenu gminy rozpisano w tabelach, a ich wysokość była zależna od poziomu ligowych rozgrywek. - Pula dofinansowania na działalność dla klubów sportowych w pierwszym półroczu bieżącego roku będzie wynosić 80.000 zł. To największy budżet spośród wszystkich okolicznych gmin. Skonstruowany został tak, by był sprawiedliwy i przejrzysty. Preferowane w sposób szczególny są drużyny, w których ponad 80% zawodników pochodzi z terenu Gminy Malczyce - wyjaśniał wówczas wójt Andrzej Niemiec.

18 marca rozstrzygnięto konkurs. Dotacje przyznano wszystkim organizacjom, które złożyły wnioski, a dodatkowo, po rozpoznaniu sytuacji i potrzeb, planowaną kwotę zwiększono o 19 tys. zł. Tym samym suma przeznaczona na wsparcie i upowszechnianie kultury fizycznej w gminie w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosła blisko 100 tys. zł.

finansowanie klubow gmina malczyce

Do rozstrzygnięcia negatywnie ustosunkował się Ludowy Klub Sportowy Odra Malczyce, który z wnioskowanej kwoty 27 500 zł otrzymał dotację prawie dwukrotnie mniejszą - w wysokości 15 tys. zł. Drużyna występująca aktualnie w legnickiej B-klasie w oświadczeniu opublikowanym na profilu w mediach społecznościowych zaznaczyła, że kwota ta nie jest wystarczająca na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z funkcjonowaniem klubu w pierwszym półroczu 2022 roku. - Wskazać należy, że na wnioskowaną kwotę składały się jedynie koszty absolutnie niezbędne z perspektywy funkcjonowania klubu: wynagrodzenie trenerów, zakup sprzętu sportowego, utrzymanie boisk, wynagrodzenie gospodarza, wynajem hali sportowej w okresie zimowym, utrzymanie w czystości sprzętu sportowego, opłaty delegacji sędziowskich, badania lekarskie, transport zespołu na mecze i promocja klubu. Obiektywnie brak jest w wyżej wskazanych zadaniach realizowanych przez klub kosztów zbędnych - napisano w oświadczeniu.

W dalszej części podkreślono, że dotacja w wysokości zaledwie 54% wnioskowanej kwoty może być równoznaczna z końcem działalności klubu w dotychczasowej formie. - Należy przypomnieć, że historia klubu sięga 1947 roku. Zatem od 75 lat LKS Odra Malczyce skupia lokalną społeczność - zawodników, trenerów, kibiców i wolontariuszy zaangażowanych w rozwój piłki nożnej w Malczycach. Ostatnie lata funkcjonowania klubu to jego dynamiczny rozwój, który zawdzięczamy zaangażowaniu wielu mieszkańców działających pro bono, postawie zawodników, trenerów, ale też i wsparciu Gminy. Obecnie w klubie szkoli się i z dumą reprezentuje Malczyce 55 zawodników w dwóch drużynach, seniorów i żaków - poinformowała drużyna.

Oświadczenie zakończyło się informacją o rezygnacji członków zarządu klubu. - (...) zarząd klubu odwołuje się i przekazuje w całości zarządzanie obiektami sportowymi oraz regulacje wydatków związanych z działalnością klubu dyrektorowi sportowemu życząc jednocześnie powodzenia w dalszym rozwoju i funkcjonowania klubu na dotychczasowym poziomie w ramach przyznanego przez gminę budżetu.

Do oświadczenia drużyny z Malczyc odniósł się w swoich mediach społecznościowych wójt Andrzej Niemiec, który ponownie podkreślił, że zasady przyznawania dotacji “były jasne, równe dla wszystkich i sprawiedliwe” oraz odniósł się do ubiegłorocznej degradacji Odry z okręgówki do B-klasy. - Z każdym awansem dotacja będzie rosła, zgodnie z tym co jest zapisane w tabeli. Gdy drużyna wróci do ligi „okręgowej”, to będzie wnioskować o wysokie kwoty. Ale teraz jeszcze jest w klasie „B” i trzeba się z tym pogodzić - napisał włodarz.

finansowanie klubow gmina malczyce

Wójt stwierdził także, że konieczne w obecnej sytuacji jest zorganizowanie spotkania z osobami, którym los klubu nie jest obojętny. - Należy wyjaśnić wszystko od początku do końca. Zarząd powinien wytłumaczyć się z degradacji klubu, który zawsze był chlubą całej Gminy. Zarząd powinien również rozliczyć wcześniej otrzymane dotacje, a jeszcze tego nie zrobił. Należy wprowadzić plan naprawczy i działać. Drużyna ma olbrzymi potencjał i szybko się odbuduje. Głęboko w to wierzę. Porozmawiajmy więc o tym jak współpracować i jak działać na rzecz klubu - zaapelował Niemiec.

O dokładnej dacie spotkania wójt poinformuje w najbliższym czasie poprzez media społecznościowe.

OLO

<-- || -->

 • dsr powiedział(a) Więcej
  Autor ma rację! Sami śmiecą a później narzekają że syf w mieście - taka średzka rzeczywistość niestety... godzinę temu.
 • Putin powiedział(a) Więcej
  Znowu znikają komentarze. Władza czuwa. 6 godzin temu.
 • Banan powiedział(a) Więcej
  Owocowe Środy. 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …