poniedziałek 06.12.2021

Imieniny: Mikołaja Jaremy

Przebudowany Dworzec PKP w Malczycach wizytówką gminy

Przebudowany Dworzec PKP w Malczycach wizytówką gminy

Pn, 14.12.2020 15:49

Komfortowy, bezpieczny, przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter – taki jest dworzec w Malczycach po zakończonej inwestycji.


10 grudnia 2020 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. oficjalnie odebrały inwestycję jaką była przebudowa Dworca PKP w Malczycach, od jej wykonawcy – firmy Berger Bau Polska Sp. z o.o., która oddała budynek do użytku, tym samym mogą już z niego korzystać pierwsi podróżni. W najbliższych tygodniach obiekt będzie otwarty w godzinach od 6:00 do 18:00. Docelowo PKP S.A. zmierza do całodobowego udostępnienia obiektu podróżnym.

Dworzec w Malczycach przeszedł kompleksową przebudowę, teraz jest to budynek nowoczesny, ale z zachowaną historią zabytkowej architektury. Przestrzeń wewnątrz dworca, została dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Na parterze zlokalizowano hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenie dla rodziców z dziećmi, toalety, a także posterunek Rewiru Dzielnicowych Policji, który zostanie  przeniesiony do budynku w najbliższych tygodniach. Natomiast na piętrze budynku będzie mieścić się Gminna Biblioteka Publiczna, do której również będzie można dostać się windą. W przestrzeni związanej z obsługą podróżnych zainstalowano elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów. Zlikwidowano bariery architektoniczne, które zwiększą komfort w przemieszczaniu się osobom z niepełnosprawnościami, zamontowano też oznaczenia w alfabecie Braille’a.

 W celu poprawy bezpieczeństwa podróżnych w budynku zainstalowano również nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. Dzięki przebudowie dworzec w Malczycach stał się również bardziej ekologiczny. W budynku zamontowano nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła do jego ogrzewania. Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca.

Po wschodniej stronie budynku powstał mini plac dworcowy z na nowo zaaranżowaną zielenią, małą architekturą (ławki, kosze, oświetlenie) oraz miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz typu kiss&ride. Natomiast przy zachodniej elewacji parking dla samochodów oraz wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów. Obiekt jest bezpieczny, komfortowy i ma służyć mieszkańcom oraz podróżnym.

- Bardzo dziękuję Dyrekcji PKP S.A. za wspólną realizację tej bardzo istotnej inwestycji dla mieszkańców gminy Malczyce oraz wszystkich podróżnych korzystających z naszego dworca. Dzięki bardzo dobrej współpracy, pomiędzy samorządem, a dyrekcją PKP S.A. udało nam się sprawnie przeprowadzić cały proces relokacji mieszkańców, którym zajął się samorząd gminy. Docelowe zagospodarowanie na cele publiczne powierzchni obiektu, których gmina Malczyce jest głównym najemcą, umożliwiło jednocześnie proces aplikacji o środki unijne na jego remont. Tym samym jest to kolejna inwestycja na terenie naszej gminy zrealizowana dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Jeszcze raz bardzo dziękuję paniom Dyrektor Dorocie Luźnej i Kamili Wieczystej oraz panu Dyrektorowi Tadeuszowi Szulcowi. – komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Warto dodać, że przebudowa dworca w Malczycach to jedna z siedemnastu inwestycji prowadzonych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie dolnośląskim i jedna z prawie dwustu w Polsce. Jej koszt to 10,5 mln zł netto. Została ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac budowlanych była firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, a projekt przebudowy opracowała pracownia architektoniczna An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic.

Do tej pory w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie dolnośląskim zostało udostępnionych podróżnym po przebudowie dziewięć obiektów. Były to dworce: Żarów, Zgorzelec, Chojnów, Święta Katarzyna, Siechnice, Smardzów Wrocławski, Strzelin, Jawor oraz Malczyce. Obecnie prace budowlane trwają na dworcach: Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Szklarska Poręba Górna, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Smolec, Bolesławiec i Węgliniec.

(mpr) / fot. ug

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Konfi powiedział(a) Więcej
  A ja będę taki,że jak wejdę do któregoś sklepu to zadzwonię na 112 gdy ktoś nie będzie... 49 minut temu.
 • Gal Anonim powiedział(a) Więcej
  Kryminaliści i męty też nauczyli się pisać.Nawet w internecie ! godzinę temu.
 • ja powiedział(a) Więcej
  w zupełności zgadzam się; a stroje dzieci? może to jednak karnawał ... 2 godziny temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 05.12.2021 / 23:25

Ostrzeżenie meteorologiczne (05.12.2021)

Oblodzenie - stopień: 1 (prawd. 80%). Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze…
sobota / 04.12.2021 / 17:07 14

Policyjne kontrole przestrzegania obostrzeń

Średzcy policjanci nieustannie realizują zadania na rzecz walki z COVID-19. Prowadzą kontrole i zdecydowanie reagują na przypadki niestosowania się…

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…