środa 20.01.2021

Imieniny: Fabiana Sebastiana

Przebudowany Dworzec PKP w Malczycach wizytówką gminy

Przebudowany Dworzec PKP w Malczycach wizytówką gminy

Pn, 14.12.2020 15:49

Komfortowy, bezpieczny, przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter – taki jest dworzec w Malczycach po zakończonej inwestycji.10 grudnia 2020 r. Polskie Koleje Państwowe S.A. oficjalnie odebrały inwestycję jaką była przebudowa Dworca PKP w Malczycach, od jej wykonawcy – firmy Berger Bau Polska Sp. z o.o., która oddała budynek do użytku, tym samym mogą już z niego korzystać pierwsi podróżni. W najbliższych tygodniach obiekt będzie otwarty w godzinach od 6:00 do 18:00. Docelowo PKP S.A. zmierza do całodobowego udostępnienia obiektu podróżnym.

Dworzec w Malczycach przeszedł kompleksową przebudowę, teraz jest to budynek nowoczesny, ale z zachowaną historią zabytkowej architektury. Przestrzeń wewnątrz dworca, została dostosowana do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Na parterze zlokalizowano hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenie dla rodziców z dziećmi, toalety, a także posterunek Rewiru Dzielnicowych Policji, który zostanie  przeniesiony do budynku w najbliższych tygodniach. Natomiast na piętrze budynku będzie mieścić się Gminna Biblioteka Publiczna, do której również będzie można dostać się windą. W przestrzeni związanej z obsługą podróżnych zainstalowano elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów. Zlikwidowano bariery architektoniczne, które zwiększą komfort w przemieszczaniu się osobom z niepełnosprawnościami, zamontowano też oznaczenia w alfabecie Braille’a.

 W celu poprawy bezpieczeństwa podróżnych w budynku zainstalowano również nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. Dzięki przebudowie dworzec w Malczycach stał się również bardziej ekologiczny. W budynku zamontowano nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła do jego ogrzewania. Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca.

Po wschodniej stronie budynku powstał mini plac dworcowy z na nowo zaaranżowaną zielenią, małą architekturą (ławki, kosze, oświetlenie) oraz miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz typu kiss&ride. Natomiast przy zachodniej elewacji parking dla samochodów oraz wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów. Obiekt jest bezpieczny, komfortowy i ma służyć mieszkańcom oraz podróżnym.

- Bardzo dziękuję Dyrekcji PKP S.A. za wspólną realizację tej bardzo istotnej inwestycji dla mieszkańców gminy Malczyce oraz wszystkich podróżnych korzystających z naszego dworca. Dzięki bardzo dobrej współpracy, pomiędzy samorządem, a dyrekcją PKP S.A. udało nam się sprawnie przeprowadzić cały proces relokacji mieszkańców, którym zajął się samorząd gminy. Docelowe zagospodarowanie na cele publiczne powierzchni obiektu, których gmina Malczyce jest głównym najemcą, umożliwiło jednocześnie proces aplikacji o środki unijne na jego remont. Tym samym jest to kolejna inwestycja na terenie naszej gminy zrealizowana dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Jeszcze raz bardzo dziękuję paniom Dyrektor Dorocie Luźnej i Kamili Wieczystej oraz panu Dyrektorowi Tadeuszowi Szulcowi. – komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Warto dodać, że przebudowa dworca w Malczycach to jedna z siedemnastu inwestycji prowadzonych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie dolnośląskim i jedna z prawie dwustu w Polsce. Jej koszt to 10,5 mln zł netto. Została ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą prac budowlanych była firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, a projekt przebudowy opracowała pracownia architektoniczna An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic.

Do tej pory w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie dolnośląskim zostało udostępnionych podróżnym po przebudowie dziewięć obiektów. Były to dworce: Żarów, Zgorzelec, Chojnów, Święta Katarzyna, Siechnice, Smardzów Wrocławski, Strzelin, Jawor oraz Malczyce. Obecnie prace budowlane trwają na dworcach: Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód, Szklarska Poręba Górna, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Smolec, Bolesławiec i Węgliniec.

(mpr) / fot. ug
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Xyz powiedział(a) Więcej
  Nie. Ale kiedyś nie było sarny tak blisko  domu Mniej niż minutę temu
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Czy ogród jest ogrodzony? 34 minut temu
 • Jan powiedział(a) Więcej
  Ksiażki leżaly sobie spokojnie w szafie dzialu promocji Urzedu Miejskiego. Spokojnie -  jak to w dziale promocji. 3 godziny temu.
 • Ala powiedział(a) Więcej
  Zgadzam sie!
  A grunty jakie drogie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 3 godziny temu.
 • Duduś powiedział(a) Więcej
  Ksiażka zostala wydana w 2012r i do 2019 leżala sobie w szafie za jakimiś papierami. Ja ją kupilem 2013 za... 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM