sobota 29.01.2022

Imieniny: Franciszka Józefa

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Wt, 12.11.2019 20:59

Dzisiaj w Malczycach odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęto od złożenia okolicznościowych wiązanek pod obeliskiem II Armii Wojska Polskiego.  Kwiaty złożyły delegacje władzy gminy oraz przedstawiciele instytucji gminnych, lokalne stowarzyszenia oraz podopieczni Domu Opieki „Caritas”.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W kolejnej części, w Szkole Podstawowej im. Skarbów Dolnego Śląska odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas siódmych, wraz z wychowawcami, Mariolą Rodzik oraz Ewą Ekiert.  Występy młodzieży poprzedziły przemówienia dyrekcji szkoły. – Do udziału w spotkaniu poświeconym ojczyźnie i wolności zapraszam i zarazem witam przedstawicieli instytucji z terenu gminy Malczyce (…) Przez 123 lata pokolenia Polaków walczyły o niepodległość. Prześladowani przez zaborców wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodziny nauczą swoje dzieci, jak być Polakami. (...) Od 1918 roku obchodzimy ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, a 11 listopada to dla nas, Polaków, symbol miłości, ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – wspominała Marzena Łaziuk.

W trakcie apelu wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wraz ze znanym pisarzem Stanisławem Srokowskim, wręczył nagrody laureatom konkursu: „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Zadaniem uczestników było opisanie historii swojej rodziny w formie opowiadania, eseju, wywiadu lub wspomnienia. Udział w konkursie zgłosiło 15 uczestników, spośród których wyłoniono najlepszych. I miejsce zdobył Maciej Pliś, II  - Hanna Dzieciąstkowska, III – Maja Sułkowska. Zwycięzcy otrzymali vochery.

- Celem konkursu było przywrócenie pamięci o dawnych czasach, doskonalenie konstrukcji literackiej, ale przede wszystkim uczy pamięci, bo bez pamięci nie da się nic zrozumieć. Dlatego warto jest pamięć nieustannie przywracać. Dziękuję wójtowi gminy Malczyce za podjęcie tej inicjatywy oraz jej realizację. Chciałbym, aby to się stało początkiem tradycji  – mówił Stanisław Srokowski.

Następnie podziękowano osobom, które przyczyniają się do kultywowania tradycji, zwyczajów i postaw patriotycznych. - W tym roku postanowiliśmy wyróżnić dwie osoby. W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce  - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając na ręce zasłużonych pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

O godzinie 11:11 po raz dziewiąty odbył się Bieg Niepodległości. Wzięli w nim uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy. W barwach narodowych przebiegli ulicami Malczyc, aby na mecie otrzymać pamiątkowe medale.

Podczas obchodów, wójt serdecznie podziękował za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzeń gminnych oraz promowaniu zdrowego stylu życia nauczycielom wychowania fizycznego: Szymonowi Latale i Izabeli oraz Sławomirowi Samiec - Talar.

(kb) / fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Radek powiedział(a) Więcej

  Adam już nie masz pomysłów co pisać Bubel to Ty jesteś! Naślij CBA na pozostałe cztery gminy co porozumienie podpisały Ich mieszkańcy... 2 godziny temu.
 • Farmer powiedział(a) Więcej
  Ma Pan fatalna drogę dojazdowa do posesji, co Pan robi? Buduję duża super wyposażona szope na narzędzia i sprzęt do koszenia pięknej zielonej... 3 godziny temu.
 • Olek powiedział(a) Więcej
  Jest więcej takich w ciuszkach damskich  :X 3 godziny temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

25.01.2022 11:58 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztuć…

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …