środa 08.07.2020

Imieniny: Adriany Eugeniusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

12.11. 2019

Dzisiaj w Malczycach odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęto od złożenia okolicznościowych wiązanek pod obeliskiem II Armii Wojska Polskiego.  Kwiaty złożyły delegacje władzy gminy oraz przedstawiciele instytucji gminnych, lokalne stowarzyszenia oraz podopieczni Domu Opieki „Caritas”.

W kolejnej części, w Szkole Podstawowej im. Skarbów Dolnego Śląska odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas siódmych, wraz z wychowawcami, Mariolą Rodzik oraz Ewą Ekiert.  Występy młodzieży poprzedziły przemówienia dyrekcji szkoły. – Do udziału w spotkaniu poświeconym ojczyźnie i wolności zapraszam i zarazem witam przedstawicieli instytucji z terenu gminy Malczyce (…) Przez 123 lata pokolenia Polaków walczyły o niepodległość. Prześladowani przez zaborców wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodziny nauczą swoje dzieci, jak być Polakami. (...) Od 1918 roku obchodzimy ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, a 11 listopada to dla nas, Polaków, symbol miłości, ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – wspominała Marzena Łaziuk.

W trakcie apelu wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wraz ze znanym pisarzem Stanisławem Srokowskim, wręczył nagrody laureatom konkursu: „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Zadaniem uczestników było opisanie historii swojej rodziny w formie opowiadania, eseju, wywiadu lub wspomnienia. Udział w konkursie zgłosiło 15 uczestników, spośród których wyłoniono najlepszych. I miejsce zdobył Maciej Pliś, II  - Hanna Dzieciąstkowska, III – Maja Sułkowska. Zwycięzcy otrzymali vochery.

- Celem konkursu było przywrócenie pamięci o dawnych czasach, doskonalenie konstrukcji literackiej, ale przede wszystkim uczy pamięci, bo bez pamięci nie da się nic zrozumieć. Dlatego warto jest pamięć nieustannie przywracać. Dziękuję wójtowi gminy Malczyce za podjęcie tej inicjatywy oraz jej realizację. Chciałbym, aby to się stało początkiem tradycji  – mówił Stanisław Srokowski.

Następnie podziękowano osobom, które przyczyniają się do kultywowania tradycji, zwyczajów i postaw patriotycznych. - W tym roku postanowiliśmy wyróżnić dwie osoby. W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce  - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając na ręce zasłużonych pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

O godzinie 11:11 po raz dziewiąty odbył się Bieg Niepodległości. Wzięli w nim uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy. W barwach narodowych przebiegli ulicami Malczyc, aby na mecie otrzymać pamiątkowe medale.

Podczas obchodów, wójt serdecznie podziękował za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzeń gminnych oraz promowaniu zdrowego stylu życia nauczycielom wychowania fizycznego: Szymonowi Latale i Izabeli oraz Sławomirowi Samiec - Talar.

(kb) / fot. kb

 

 
Komentarzy (11)

This comment was minimized by the moderator on the site

Do Pani piszącej z jadem w kierunku Pana Adama.Jak wynika z artykułu został wyróżniony a nie odbierał nagrodę.. Diametralna różnica :)ale cóż... Ten sarkazm był dość słaby.. W drodze informacji w dalszym ciągu przebywa w szpitalu...

This comment was minimized by the moderator on the site

Przepisane z artykułu i chyba "dama" ma rację cytując ostatni wers, że gminny respondent nie bardzo wie o czym pisał: "W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając...

Przepisane z artykułu i chyba "dama" ma rację cytując ostatni wers, że gminny respondent nie bardzo wie o czym pisał: "W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając na ręce zasłużonych pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

To nie był sarkazm w kierunku p. Adama, który od lat robił i robi wiele dobrego dla lokalnej społeczności ( a która przy ostatnich wyborach pokazała, jak im jest bliski) ale krytyka dla piszących po raz kolejny bzdury i nieprawdę w artykule. A za Adama dalej trzymam kciuki i życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia.

This comment was minimized by the moderator on the site

Do kiedy można składać wnioski do wójta o pamiątkowe wyróżnienia, bo od 40 lat: jeżdżę na rowerze, śpiewam kolędy i griluję na ogródku z przyjaciółmi. To powinno chyba wystarczyć, abym dostał blachę!!

This comment was minimized by the moderator on the site

do wielbiciela

Pani Janina drugą kadencję jest v-ce prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic. Od kilkunastu lat jest organizatorem wycieczek autokarowych po kraju i zagranicy, Rajdów Rowerowych, Pikników Nad Odrą, Wieczorów Kolęd oraz szeregu innych imprez.
Wielbiciel powinien to wiedzieć.

This comment was minimized by the moderator on the site

Tylko pogratulować p. Adamowi krzepy i witalności. Jeszcze parę dni temu był w szpitalu a już "jak młody Bóg" odbiera nagrody w Malczycach. Tak trzymać ....

This comment was minimized by the moderator on the site

Żal ściska? Coś słabe informacje macie. Niech każdy pilnuje własnej witalności bo o jej utratę nie trudno. Gratuluję taktu.

This comment was minimized by the moderator on the site

A jakie zasługi w popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce wniosła pani z Mazurowic? Może KTOŚ, coś bliżej nam naświetli ???????
Czekam z niecierpliwością.

This comment was minimized by the moderator on the site

A czy czasami nasza "duma wśród lokalnej społeczności" nie była długoletnią, zasłużoną a przede wszystkim lojalną pracownicą pewnego ugrupowania z siedzibą w centrum Malczyc?

This comment was minimized by the moderator on the site

Trzeba wysłać 100 polubień na Facebooka dla naszego malczyckiego gospodarza, jak to robi nasza laureatka!

This comment was minimized by the moderator on the site

Ludzie ale to juz jest nudne aż na wymioty zbiera co jakieś biegi i konkursy i marsze to zawsze medale i dyplomy dla Talar Samiec czy nie ma już innych ludzi w Malczycach,są i też się angażują w życie i wychowanie i edukacje dzieci, żenada.......

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Frank David skomentował/a „PILNIE POTRZEBUJĘ PIENIĘDZY!”
Czy potrzebujesz pożyczki, aby założyć firmę osobistą lub spłacić długi, a jeśli tak, skontaktuj się...
Jechałem, bardzo dobre drogi, przejezdne i bez krzaków wydrapujących oczy jak na szlaku św Jakuba Śr...
Oby nie było tak jak z pomysłem ścieżki rowerowej po nieużywanej linii kolejowej Malczyce Strzegom,...
Proponuje przejechać sie drogami rowerowymi Cesarzowice/ Kulin /Rakoszyce. Zbuduj i zapomnij, Na jed...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…