poniedziałek 27.09.2021

Imieniny: Damiana Amadeusza

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Wt, 12.11.2019 20:59

Dzisiaj w Malczycach odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęto od złożenia okolicznościowych wiązanek pod obeliskiem II Armii Wojska Polskiego.  Kwiaty złożyły delegacje władzy gminy oraz przedstawiciele instytucji gminnych, lokalne stowarzyszenia oraz podopieczni Domu Opieki „Caritas”.


W kolejnej części, w Szkole Podstawowej im. Skarbów Dolnego Śląska odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas siódmych, wraz z wychowawcami, Mariolą Rodzik oraz Ewą Ekiert.  Występy młodzieży poprzedziły przemówienia dyrekcji szkoły. – Do udziału w spotkaniu poświeconym ojczyźnie i wolności zapraszam i zarazem witam przedstawicieli instytucji z terenu gminy Malczyce (…) Przez 123 lata pokolenia Polaków walczyły o niepodległość. Prześladowani przez zaborców wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodziny nauczą swoje dzieci, jak być Polakami. (...) Od 1918 roku obchodzimy ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, a 11 listopada to dla nas, Polaków, symbol miłości, ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – wspominała Marzena Łaziuk.

W trakcie apelu wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wraz ze znanym pisarzem Stanisławem Srokowskim, wręczył nagrody laureatom konkursu: „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Zadaniem uczestników było opisanie historii swojej rodziny w formie opowiadania, eseju, wywiadu lub wspomnienia. Udział w konkursie zgłosiło 15 uczestników, spośród których wyłoniono najlepszych. I miejsce zdobył Maciej Pliś, II  - Hanna Dzieciąstkowska, III – Maja Sułkowska. Zwycięzcy otrzymali vochery.

- Celem konkursu było przywrócenie pamięci o dawnych czasach, doskonalenie konstrukcji literackiej, ale przede wszystkim uczy pamięci, bo bez pamięci nie da się nic zrozumieć. Dlatego warto jest pamięć nieustannie przywracać. Dziękuję wójtowi gminy Malczyce za podjęcie tej inicjatywy oraz jej realizację. Chciałbym, aby to się stało początkiem tradycji  – mówił Stanisław Srokowski.

Następnie podziękowano osobom, które przyczyniają się do kultywowania tradycji, zwyczajów i postaw patriotycznych. - W tym roku postanowiliśmy wyróżnić dwie osoby. W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce  - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając na ręce zasłużonych pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

O godzinie 11:11 po raz dziewiąty odbył się Bieg Niepodległości. Wzięli w nim uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy. W barwach narodowych przebiegli ulicami Malczyc, aby na mecie otrzymać pamiątkowe medale.

Podczas obchodów, wójt serdecznie podziękował za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzeń gminnych oraz promowaniu zdrowego stylu życia nauczycielom wychowania fizycznego: Szymonowi Latale i Izabeli oraz Sławomirowi Samiec - Talar.

(kb) / fot. kb

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Seba powiedział(a) Więcej
  Czyli wydrukowali w Berlinie . Tylko pogratulować. 15 godzin temu.
 • Emilka powiedział(a) Więcej
  Wczoraj czytałam  w berlińskich Kontaktach.  W bombadrowanym Berlinie. Pozdrawiam.  15 godzin temu.
 • Roman powiedział(a) Więcej
  Czyli jak zawsze *** te dzieci zeby niemialy mozliwisci wyboru fajnego kierunku wstyd i czym wy... 1 dzień temu
 • Demon powiedział(a) Więcej
  A ja powiem tak jeba....wszystkich dilerów w Malczycach co diluja i uznają się za wielkich... 1 dzień temu

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…