niedziela 28.02.2021

Imieniny: Romana Ludomira

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Święto Niepodległości w Malczycach. Uroczystości, bieg i podziękowania

Wt, 12.11.2019 20:59

Dzisiaj w Malczycach odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęto od złożenia okolicznościowych wiązanek pod obeliskiem II Armii Wojska Polskiego.  Kwiaty złożyły delegacje władzy gminy oraz przedstawiciele instytucji gminnych, lokalne stowarzyszenia oraz podopieczni Domu Opieki „Caritas”.W kolejnej części, w Szkole Podstawowej im. Skarbów Dolnego Śląska odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas siódmych, wraz z wychowawcami, Mariolą Rodzik oraz Ewą Ekiert.  Występy młodzieży poprzedziły przemówienia dyrekcji szkoły. – Do udziału w spotkaniu poświeconym ojczyźnie i wolności zapraszam i zarazem witam przedstawicieli instytucji z terenu gminy Malczyce (…) Przez 123 lata pokolenia Polaków walczyły o niepodległość. Prześladowani przez zaborców wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodziny nauczą swoje dzieci, jak być Polakami. (...) Od 1918 roku obchodzimy ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, a 11 listopada to dla nas, Polaków, symbol miłości, ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – wspominała Marzena Łaziuk.

W trakcie apelu wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, wraz ze znanym pisarzem Stanisławem Srokowskim, wręczył nagrody laureatom konkursu: „Skąd ród mój, skąd moje korzenie?” Zadaniem uczestników było opisanie historii swojej rodziny w formie opowiadania, eseju, wywiadu lub wspomnienia. Udział w konkursie zgłosiło 15 uczestników, spośród których wyłoniono najlepszych. I miejsce zdobył Maciej Pliś, II  - Hanna Dzieciąstkowska, III – Maja Sułkowska. Zwycięzcy otrzymali vochery.

- Celem konkursu było przywrócenie pamięci o dawnych czasach, doskonalenie konstrukcji literackiej, ale przede wszystkim uczy pamięci, bo bez pamięci nie da się nic zrozumieć. Dlatego warto jest pamięć nieustannie przywracać. Dziękuję wójtowi gminy Malczyce za podjęcie tej inicjatywy oraz jej realizację. Chciałbym, aby to się stało początkiem tradycji  – mówił Stanisław Srokowski.

Następnie podziękowano osobom, które przyczyniają się do kultywowania tradycji, zwyczajów i postaw patriotycznych. - W tym roku postanowiliśmy wyróżnić dwie osoby. W uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce - Adama Haładusa, za działalność podejmowaną w kierunku upowszechniania, popularyzacji wiedzy i lokalnej historii oraz rozwijania poczucia dumy wśród lokalnej społeczności i w uznaniu zasług na rzecz gminy Malczyce  - Janinie Jachymskiej – czytał wójt gminy Piotr Frankowski, wręczając na ręce zasłużonych pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

O godzinie 11:11 po raz dziewiąty odbył się Bieg Niepodległości. Wzięli w nim uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy. W barwach narodowych przebiegli ulicami Malczyc, aby na mecie otrzymać pamiątkowe medale.

Podczas obchodów, wójt serdecznie podziękował za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzeń gminnych oraz promowaniu zdrowego stylu życia nauczycielom wychowania fizycznego: Szymonowi Latale i Izabeli oraz Sławomirowi Samiec - Talar.

(kb) / fot. kb
powrót na górę
 • Kleks powiedział(a) Więcej
  Jak ktoś chce się do czegoś doczepić, to zawsze znajdzie argument :) Zakrywanie twarzy zmniejsza ryzyko... 9 minut temu.
 • Peppers powiedział(a) Więcej
  Gdzieś się zgubiło "Miękinia, otwórz się na zdrowy klimat"....... 29 minut temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To znaczy, że wcześniej gdy zalecali noszenie tych przyłbice, szalików ,chustek itp narażeni nas na niebezpieczeństwo? 2 godziny temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To jak te "śmieszne przyłbice i ten szajs" dobre były przez rok pandemii i dopiero teraz minister zdrowia i... 2 godziny temu.
 • szczerze i naprawdę powiedział(a) Więcej
  Bezsprzecznie  wolę naturalne,szczere, historyczne, wiarygodne i patriotyczne opowiadania Pana Wojtka Kopacza. 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  p.dyr.G.Borowski-bardzo ciekawe i nowatorskie w swojej formie art.zamieszcza pani Ania Celuch-zawsze z... 3 godziny temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Malczyce

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM