poniedziałek 27.05.2024

Imieniny: Augustyna Juliana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Malczyce środa, 29 listopad 2023 12:05


W GOKiS Malczyce debatowano o bezpieczeństwie

Skomentuj28 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Malczycach odbyła się debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” zorganizowana przez funkcjonariuszy średzkiej komendy policji przy udziale pracowników Urzędu Gminy oraz GOKiS w Malczycach.


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


W imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śląskiej mł. insp. Dariusza Smolińskiego debatę otworzył I Zastępca podinsp. Marcin Wodziński wraz z Wójtem Gminy Malczyce Andrzejem Niemcem, a także z Kierownikiem Posterunku Policji w Malczycach asp. szt. Markiem Bednarzem. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego średzcy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach ,,na wnuczka”, na policjanta”, ,,na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszustów, są bardzo istotne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów z gminy Malczyce celem spotkania było również przybliżenie mieszkańcom najczęściej występujących zagrożeń dotyczących osób starszych. Szczególnie zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w sieci, a także omówienie założeń „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, te aspekty omówione zostały przez Kierownika Posterunku Policji w Malczycach asp. szt. Marka Bednarza i Dzielnicowych z Posterunku Policji w Malczycach mł. asp. Judytę Sowicz oraz st. sierż. Mateusza Balbiera, którzy również przedstawili Plany Priorytetowe Dzielnicowych.

Debata społeczna jest jedną z form zacieśniania współpracy Policji ze społecznością lokalną. Pozwala z jednej strony zdiagnozować i określić potrzeby społeczne związane z zagrożeniami bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwia wskazanie sposobów rozwiązania zdiagnozowanych problemów zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Spotkanie miało na celu podjęcie tematyki bezpieczeństwa, omówione zostały nowe metody działania oszustów np. „na wnuczka”, „na policjanta” i na „pracowników” różnych firm oraz sposoby działania oszustów w sieci, w tym za pomocą sztucznej inteligencji. Nie zabrakło również projekcji filmu Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej „Senior Online” odcinek z czerwca 2023 r. (dostępne na stronie KPP Środa Śl.) przedstawiający znaną metodę oszustwa na seniorce, dzięki którym obecni na debacie mogli zobrazować sobie przedstawioną sytuacje.

Każdy uczestnik miał możliwość zabrania ze sobą ulotek zawierających porady dla seniorów i nie tylko. Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że tego rodzaju spotkania powinny być organizowane częściej. Przygotowana tematyka spotkania przypadła do gustu seniorom, szczególnie w aspekcie omawianego tematu: zagrożenia w sieci. Seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie i sami podawali przykłady z życia wzięte. Takiej profilaktyki nigdy nie jest za wiele. Warto przestrzegać i kształtować właściwe mechanizmy postępowania w przypadku na przykład kontaktu telefonicznego z oszustem. 

Po oficjalnej części debaty nie zabrakło również czasu na bezpośrednie rozmowy, ciepłą kawę i herbatę oraz smaczny poczęstunek przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Malczycach. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych seniorzy dotarli bezpiecznie na miejsce i cieszyli swoją obecnością oraz aktywnością na debacie. Kolejne spotkanie z pewnością odbędzie się niebawem.

Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

hydrotech do gazety nowa reklama

komnet internet

handlo

Nie przegap tych artykułów.