wtorek 21.09.2021

Imieniny: Jonasza Mateusza

Fot. Gmina Malczyce Fot. Gmina Malczyce

Wójt Andrzej Niemiec o pierwszych dniach pracy w Urzędzie Gminy Malczyce

Pt, 09.07.2021 18:19

Pierwsze dni pracy na stanowisku wójta mam już za sobą. W tym czasie odwiedziłem szkołę, dzieci w przedszkolu i żłobku. Odbyłem dziesiątki spotkań i narad. Dokonałem analizy dokumentów i kontroli najistotniejszych umów.


Z zebranej w ten sposób wiedzy wyłonił się obraz tego co zastałem: Urząd trapią kłopoty personalne. Brakuje większości kadry kierowniczej, więc na bieżąco są rozpisywane konkursy na takie stanowiska jak sekretarz, skarbnik, główny księgowy, kierownik GOPS-u, itd… Pracownicy poodchodzili, gdyż zarobki były niskie, a atmosfera w pracy fatalna. Ale Urząd Gminy nie jest jedynym miejscem, które ma trudności. Zmiany kadrowe będą musiały objąć jeszcze Malczyckie Usługi Komunalne i kilka jednostek, które słabiej sobie radzą i nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Oprócz wzmocnień kadrowych w Urzędzie Gminy powstanie prawdziwe biuro obsługi. Ulokujemy je na parterze, by każdy kto do nas przyjdzie w jednym miejscu mógł załatwić to co potrzebuje. Dodatkowo magistrat dostosujemy do obsługi osób niepełnosprawnych i na ten cel już został złożony wniosek o dofinansowanie z funduszu PFRON.

Priorytetowym zadaniem jest ratowanie budżetu szkoły podstawowej. Mój poprzednik wraz z grupą radnych odebrał placówce środki na bieżącą działalność. Dzisiaj szkoła nie ma zapewnionych pieniędzy na funkcjonowanie, a przecież nie można pozbawić dzieci edukacji i środki finansowe na ten cel muszą do szkoły wrócić. Remonty kilku dróg poczekają do przyszłego roku, co w brew pozorom ma swoje plusy. Rząd wprowadza program Polski Ład, który zakłada dofinansowanie do takich inwestycji w wysokości do 95%. Jeżeli z niego skorzystamy, to remontów dróg będzie można zrobić znacznie więcej i dużo taniej. Do końca bieżącego roku zostało kilka miesięcy, które wykorzystany do pisania nowych projektów i wniosków o dotacje na różne cele. Oprócz tego będziemy optymalizować funkcjonowanie tego czym dysponujemy.

Zacznę od szkoły. Zauważyłem, że maluchy z klas 1-3, które uczą się w budynku przy ulicy Dworcowej, muszą chodzić na lekcje WF do budynku przy ul. Szkolnej. Zimą rozgrzane po intensywnych ćwiczeniach dzieciaki muszą wędrować po Malczycach by wrócić na lekcję. To sprzyja zachorowaniom, których skala jest bardzo duża. Dlatego też będę chciał przenieś dzieci do dużej szkoły gdzie będą miały znacznie lepsze warunki do nauki. Zatrzymałem też proces sprzedaży gminnych gruntów, które sąsiadują ze szkołą. Chciałbym by istniała przestrzeń, która w przyszłości pozwoli jej się rozwijać. Co jakiś czas pojawiają się granty, z których opłaca się skorzystać. Niedawno można było za bezcen było budować sportowe strzelnice. W planie mam budowę basenu. Jeżeli nieopłacalne będzie adoptowanie na ten cel starej sali gimnastycznej, to wybudujemy delfinka obok. W ten sposób będzie powstawał kompleks sportowo szkolny, który będzie unikatowy w skali całego dolnośląskiego województwa.

Zdaję sobie sprawę, że jest dużo do zrobienia i to praktycznie na każdej płaszczyźnie. Wiem też że nie wszystkim na sercu leży rozwój gminy, taki który proponuję, ale trzeba ruszyć do przodu. Rozpoczęliśmy rozmowy o powstaniu specjalnej strefy ekonomicznej w naszej gminie i będziemy walczyć o pozyskanie nowych zakładów pracy. Jednocześnie musimy starać się obniżyć koszty życia mieszkańców gminy, które są wysokie. Bardzo drogie są usługi związane z odbiorem śmieci, drogie dla mieszkańców i dla gminy. Koszty są niedoszacowane i z budżetu będzie trzeba dopłacić na ten cel jeszcze ok. 500 000 zł i to w tym roku. Wydaje mi się, że powodem tego stanu rzeczy jest brak jakiejkolwiek kontroli nad wagą odpadów. Jestem przekonany, że konieczne jest wybudowanie własnej wagi i wykonywanie własnych pomiarów. Być może taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Żeby zrealizować wszystkie zadania, a jest ich naprawdę dużo potrzebuję dobrze wykształconych i chętnych do pracy urzędników, a dzisiaj ich po prostu brakuje. Dlatego bardzo proszę, porozmawiajcie ze swoimi znajomymi i namówcie ich, by startowali w konkursach na wolne stanowiska w urzędzie gminy. Praca czeka u nas na miejscu. Serdecznie zapraszam.

Wójt Gminy Malczyce
Andrzej Niemiec

 • 26
 • 0
 • 1
 • 2
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Wniosek o światła ma już z 2-3 lata, jak nie więcej. A konsultacje w sprawie przebudowy... 5 godzin temu.
 • JK powiedział(a) Więcej
  A skąd wiadomo, że gmina coś zamawiała? W tekście jest tylko mowa o wezwaniu w sprawie... 6 godzin temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Jprdl. Powiat nie ma się czym pochwalić-parcie na szkło lvl himalaje......
  Boję się... 7 godzin temu.
 • Dziurkacz papier biurko powiedział(a) Więcej
  Ty do roboty się weź a nie siedzisz w komentarzach... 13 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…