piątek 16.04.2021

Imieniny: Cecyliana Bernadety

Biwakowanie dobrym sposobem na spędzenie weekendu poza domem

Biwakowanie dobrym sposobem na spędzenie weekendu poza domem

N, 28.02.2021 13:29
 •  

Co prawda zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a według kalendarza potrwa ona jeszcze do 20 marca. Jednakże piękna wiosenna pogoda i brak ujemnych temperatur, kuszą do podjęcia nowej przygody, jaką jest właśnie biwakowanie.Zainteresowaniu tą formą wypoczynku sprzyja również fakt, że pandemia trwa, a rząd wprowadza rozmaite obostrzenia, co sprawia, że nie można być pewnym rezerwacji noclegów w hotelach. Ludzie chcąc zapomnieć o depresyjnej sytuacji związanej z covidowym szaleństwem, uciekają się do różnych rozwiązań. Jednym z wyjść w tej sytuacji może być wypoczynek na łonie natury.

Biwak to rodzaj improwizowanego obozu, używanego głównie w turystyce. Wiąże się on ze spaniem na wolnym powietrzu, pod samodzielnie skonstruowanym przykryciem – pałatką, płachtą biwakową, namiotem lub samodzielnie zbudowanym szałasem. Biwakowanie to pasja wielu ludzi oraz świetna przygoda i sposób na spędzenie wolnego czasu.

Warto pamiętać, że przed wyruszeniem na noc do lasu, nawet do miejsca, które dobrze znamy, trzeba zadbać o pięć podstawowych spraw, takich jak: schronienie, ciepło, jedzenie, napoje i bezpieczeństwo. Każdą z nich należy przeanalizować, biorąc pod uwagę prognozę pogody, warunki terenowe i to, na jak długo wchodzimy do lasu.

Najważniejsze jednak jest to, aby na biwak wybrać odpowiednie miejsce, w którym ta forma wypoczynku jest dozwolona. O to nie musicie się już martwić, bo Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy biwakowania będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

 - Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - mówi pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

A co z leśnym wypoczynkiem na terenie Nadleśnictwa Miękinia?

Z informacji pozyskanych od samego nadleśnictwa wynika, że jak na razie nie ma tam wyznaczonego miejsca do biwakowania. Miłośnicy tej formy wypoczynku z naszego powiatu muszą więc poczekać do kwietnia, ponieważ wtedy Nadleśnictwo Miękinia wyznaczy specjalny teren do tego przeznaczony.

(mk) / fot. Lasy Państwowe

Program „Zanocuj w lesie" - http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie

Bank Danych o lasach - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
powrót na górę
 • ciekawski powiedział(a) Więcej
  to marek perlak czy Pani Kogutek pisze te posty? 2 minut temu
 • Andrzej powiedział(a) Więcej
  Pieniędzy nie ma bo CBA zabrało, w kasie echo,... 7 minut temu.
 • Kibic powiedział(a) Więcej
  Mój syn trenował z Kogutkami kilka lat, jesli chodzi... 40 minut temu.
 • Hel powiedział(a) Więcej
  Gratuluję wiedzy patriotycznej.  Proszę zapoznać... 48 minut temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Miękinia

Lokalne ogłoszenia drobne

30.03.2021 09:27 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, DOMU, KOLEKCJI - GOTÓWKA od ręki - SZYBKI KONTAKT i DOJAZD ! Kupię Stare Obrazy, Obr…

29.03.2021 04:41 wrote:

Oferuję:- wycinkę drzew,- zrąbkowane gałęzi z wywozem,- przygotowywanie działek pod inwestycję,- karczowanie pni,- usługi melioracyjne,- tr…

18.03.2021 11:20 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! ZDECYDOWANIE KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE od ręk…

14.03.2021 17:54 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. po likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadz…