czwartek 06.10.2022

Imieniny: Artura Brunona

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Miękinia czwartek, 11 sierpień 2022 09:29


Cykl letnich koncertów w zamku w Wojnowicach trwa. Kolejne 14 i 15 sierpnia!Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Zamek Wojnowice zapraszają na kolejne koncerty z cyklu LATO 2022 W ZAMKU NA WODZIE.Miejsce: Zamek na wodzie w Wojnowicach w gminie Miękinia koło Wrocławia.

Niedziela, 14 sierpnia 2022 roku, godzina 16:00

Spotkanie z Rafałem Augustynem, prowadzenie prof. Urszula Glensk.

Koncert Justyny Rekść - Raubo - viola da gamba.

Bilety: https://app.evenea.pl/event/viola/ lub na godzinę przed koncertem w kasie zamkowej.

Program:

Justyna Rekść-Raubo (*1971) – Intro-ludium

Johannes Schenck (1660 - 1712) – Preludium

John Dowland (1562/3 - 16260 – Lacrimae

Tobias Hume (1569 - 1645) – Soldiers Resolution

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750) – Suita d-moll (fragm.)

Anonim – pieśni i utwory wokalno-instrumentalne

Marin Marais (1656-1728) – Les Voix humaines

Henryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010) – „Uśnijże mi” (ze zbioru Trzech kołysanek op. 49)

 

Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku, godzina 16:00

Recital fortepianowy Mateusza Tomicy

Bilety: https://app.evenea.pl/event/tomica1/ lub na godzinę przed koncertem w kasie zamkowej.

Program:

F. Chopin: Polonez A-dur op. 40

F. Schubert: Sonata B-dur D. 960 cz. I

F. Chopin: Polonez d-moll op. 71 nr 1

F. Chopin: Impromptu As-dur op. 29

F. Chopin: Ballada g-moll op. 23

F. Chopin: Mazurek a-moll op. 68 nr 2 (WN 14)

F. Chopin: Walce op. 34 As-dur, a-moll, F-dur


-----------------------------------------------------

Justyna REKŚĆ - RAUBO – sopranowa i basowa viola da gamba oraz prowadzenie koncertu.

Podczas swoich koncertów Justyna Rekść-Raubo tworzy okazje do przyjrzenia się różnym rodzajom instrumentów strunowych i smyczkowych w ujęciu historycznym i współczesnym – m.in. cymbałów, psałterium, lutni, gitary, wiolonczeli, violone, violi da gamba, nykelharfy. W programie prezentowanym w Zamku w Wojnowicach Artystka przedstawi przede wszystkim violę da gamba - instrument przeżywający dziś swoisty renesans, jednak wciąż nie tak często spotykany
na polskiej scenie muzycznej.

Viola da gamba królowała na dworach arystokratycznych i mieszczańskich Europy w XVI, XVII i częściowo XVIII w. Ilościowo i jakościowo dawna solowa literatura gambowa dorównywała nawet skrzypcowej – później powszechnie uznawanej za dominującą. Instrument powoli wzbudza dziś także zainteresowanie współczesnych kompozytorów, którzy wykorzystują zarówno jej melodyczne (lineralne) jak i harmoniczne możliwości. Program „Les Voix humaines” zawiera utwory doby Renesansu i baroku, ale nie zabraknie także współczesności, wątków improwizowanych i odniesień do aktualnej sytuacji muzyki współczesnej. Utwory wyeksponują zagadnienia muzyki zarówno instrumentalnej, jak i wokalnoinstrumentalnej, a muzykę uzupełni słowo – koncert bowiem prowadzony jest przez Justynę Rekść-Raubo „od instrumentu”.

Mateusz TOMICA  - jest laureatem licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in. tytuł finalisty 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020r.) udział w finale XX Łódzkiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (Łódź 2019r.), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry (Łódź 2016r.), I miejsce na VI Międzyuczelnianym Konkursie Kameralny dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Katowice 2019r.) oraz I Miejsce na Grand Prize International Music Competition (Londyn 2016r.).

Urodzony w 1997 roku w Katowicach. Nauke gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu p. Janiny Gawron, a następnie w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy oraz dr Huberta Salwarowskiego. W międzyczasie uzyskał szereg nagród i wyróżnień na konkursach takich jak: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wykonawców "21st Century Art." w Wiedniu (2011), III miejsce w IV Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II miejsce w XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2014).

Mateusz Tomica ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr hab. Magdaleny Lisak oraz dr Huberta Salwarowskiego. W roku akademickim 2017/2018 podjął studia w ramach programu Erasmus w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Mateusz Tomica aktualnie studiuje w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Tomasza Herbuta. Swoje umiejętności regularnie rozwija uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobowości światowej pianistyki. Wśród nich można wymienić: Dimitri Bashkirov, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka, Nikolai Demidenko, Fabio Bidini czy Janusz Olejniczak. Współpracował również ze wspaniałymi artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jacek Kraszewski, Łukasz Dyczko, Anna Krzyżak i Joanna Goranko.

Na przestrzeni ostatnich lat Mateusz Tomica występował w Europie i poza nią w takich jak Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Austria. Spośród jego minionych koncertów możemy wyróżnić recitale podczas "Preludium" 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych oraz w Łazienkach Królewskich, Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także występy wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Śląską Orkiestrą Kameralną. Mateusz Tomica w 2021 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy
 • Jola powiedział(a) Więcej
  Jak to za co ?! Za działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami tj chociażby za wysyłanie dzieci zdrowych na kwarantanne !!!! I zasłanianie... 2 godziny temu.
 • Kola powiedział(a) Więcej
  Ruciński nadaje się do gry w kulki a nie do rządzenia miastem. 3 godziny temu.
 • Paweł Rosenbeiger powiedział(a) Więcej
  I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od Uchwały Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej Nr LV/532/22 z dnia 2 marca 2022 roku w sprawie... 10 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

03.10.2022 08:31 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - PRZED I POWOJENNE STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ za GOTÓWKĘ ! Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelanę…

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…