piątek 22.10.2021

Imieniny: Filipa Korduli

Jedyne takie miejsce w powiecie średzkim

Jedyne takie miejsce w powiecie średzkim

Pn, 01.03.2021 10:52
 •  

Park w Lutyni (gmina Miękinia) to jedyne miejsce w powiecie średzkim, w którym znajduje się pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Co roku na przełomie lutego i marca, w centrum miejscowości wywieszany jest baner upamiętniający Niezłomnych.


1 marca jest dniem z kategorii tych szczególnych. To właśnie wtedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto budzi wiele kontrowersji , ponieważ są ludzie, którzy poddają pod wątpliwość dokonania niektórych z Niezłomnych. Środowiska patriotyczne organizują w tym dniu liczne uroczystości – podobnie jest i w powiecie średzkim. Nie raz uczestniczyliśmy w mszach świętych w intencji Ojczyzny, w inscenizacjach ukazujących walkę antykomunistycznego podziemia, koncertach i innych wydarzeniach upamiętniających walczących o niepodległość kraju. Zawołanie – jakże ważne i wyrażające istotę tego święta – „Cześć i chwała bohaterom” rozbrzmiewa niemal wszędzie, gdzie pamięć i szacunek do tych, którzy polegli za naszą wolność, mają wielką wartość. Jednak tylko w jednym miejscu na Ziemi Średzkiej zdecydowano się zbudować pomnik na Ich cześć.

Przygotowania do stworzenia miejsca pamięci trwały kilka lat. Jak tłumaczy inicjator przedsięwzięcia, nie obyło się bez trudności. Potrzebne były: stosowne pozwolenia, projekt, ludzie, którzy się zaangażują w sprawę i pieniądze. Upór i wiara w sukces Komitetu Pomnikowego pod przewodnictwem Daniela Uszyńskiego sprawiły, że „w przeddzień” setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 22 sierpnia 2018 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Pamięci Żołnierzom Wyklętym.

Pomnik składa się z dwóch części – wykutego z granitu wilka, który stał się symbolem Wyklętych i granitowego obelisku, na której widnieje mosiężny orzeł z symbolem Polski Walczącej i tablica z sentencją „Chcieli Was zakopać. Nie wiedzieli, że jesteście ziarnem”. Wszystko wkomponowane w parkową scenerię, skłaniające przechodnia do refleksji.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Prezydencki projekt ustawy z dnia 26 lutego 2010 roku wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 1 marca 2010 roku. Święto ustanowiono w 2011 roku. 1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski

(mk) / fot. jb

 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1


Najnowsze komentarze

 • Eugeniusz powiedział(a) Więcej
  Po kostce brukowej rowerem??hahaha ..jesteś chyba tym co jeździ sciezka rowerową autem.Bzdura totalna  6 godzin temu.
 • To ja powiedział(a) Więcej
  CHODZI PO WOLNOŚCI I CIESZY SIĘ WIDOKAMI BO DAJE Z UCHA A BIEDAK SKRZYWDZONY TYLKO SUFIT... 8 godzin temu.
 • Pakto powiedział(a) Więcej
  Dobrze prawisz kolego. Teraz ludzie stają na głowie, pieką ciasta, robią jakieś licytacje,... 8 godzin temu.
 • Kuba powiedział(a) Więcej
  Ponoć ma się dobrze i nadal cieszy się życiem i wolnością. Co mu tam, że kumpel... 8 godzin temu.

Najnowsze artykuły

czwartek / 21.10.2021 / 16:49

Nowe bramy remizy OSP Bukówek zamontowane

Ochotnicza Straż Pożarna w Bukówku we wrześniu br. otrzymała 15,7 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM