sobota 15.06.2024

Imieniny: Wita Jolanty

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Miękinia wtorek, 28 maj 2024 11:57


Odpocznij z literaturą w Parku Zamkowym w Wojnowicach

SkomentujKoncert zespołu Sutari, spotkania o Chorwacji, Ukrainie i Karpatach oraz zabawy dla najmłodszych. 15 czerwca Kolegium Europy Wschodniej otwiera wrota Zamku na Wodzie w Wojnowicach i zaprasza mieszkańców powiatu średzkiego, Wrocławia oraz okolic na rodzinny piknik z literaturą.


Sutari / fot. Iwona Bandzarewicz Sutari / fot. Iwona Bandzarewicz


Piknik Literacki to okazja do sobotniego relaksu w cieniu parkowych drzew, z muzyką i dyskusjami o dobrych książkach. Zaproszeni goście i gościnie porozmawiają o podróżach, turystyce, języku i Europie Środkowej. Goście wydarzenia będą mieli okazję poznać tajemnice XVI-wiecznego Zamku.

Wstęp na Piknik Literacki jest wolny. Wydarzenie odbywa się w Zamku na Wodzie w Wojnowicach (Zamkowa 2) w gminie Miękinia.

W programie, zaplanowanym na 15 czerwca od godziny 14:00 do 19:00, przewidziano atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla czytelników oraz wielbicieli dobrej muzyki, a także dla osób, które po prostu chcą odpocząć w dobrej atmosferze.  

Pełny, aktualizowany program można znaleźć na stronie: https://www.kew.org.pl/2024/05/21/piknik-literacki-w-zamku-na-wodzie/

Siła trzech kobiecych głosów

Głównym punktem programu Pikniku będzie koncert zespołu SUTARI. Zespół wykreował charakterystyczny styl interpretacji pieśni, wielogłosu i muzycznej opowieści. Artystki aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych. Ich muzyka to fuzja tradycji ze współczesnością, splatająca się wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa.

Podróże, natura i język na wakacjach

W paśmie literackim Pikniku wystąpią pisarki, reportażystki i językoznawczynie. Aleksandrą Wojtaszek, autorka “Fjaki” opowie o Chorwacji – jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, pełnym muzyki i śmiechu, pachnącym olejkiem do opalania i przysmakami z grilla, gdzie jednak, jak pisze autorka, “słońce nie świeci tak samo dla wszystkich”. Agata Hącia  wykładowczyni, współpracowniczka Polskiego Radia i Radia 357, zaprezentuje ciekawostki języka polskiego związane z odpoczynkiem, wakacjami i wyjazdami.

Z pisarzem i dziennikarzem Ziemowitem Szczerkiem porozmawiamy o podróżach po Węgrzech oraz Serbii. Gościem specjalnym Pikniku będzie Tamara Duda – autorka głośnej powieści “Córeczka” o bohaterkach współczesnej Ukrainy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również poznać tłumaczy i tłumaczki literatury polskiej z całej Europy, którzy opowiedzą o tym, jak książki z Polski są odbierane na świecie.

 “Dzieci rządzą Zamkiem!”

15 czerwca Dzieci rządzą Zamkiem! To prezent organizatorów z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego. Zajęcie dla siebie znajdą dzieci i młodzież w każdym wieku. Zaplanowano między innymi zabawy sensoryczne dla maluszków, warsztaty kreatywne dla dzieci, warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży oraz wspólne malowanie biblioteczki plenerowej i zabawy na stoiskach literackich.

Nic nie musisz!

Tego dnia w Parku Zamkowym będzie można także po prostu odpocząć w cieniu parkowych drzew. Literatura sama przyjdzie do czytelników w formie sesji wspólnego Czytania na Trawie. Zaplanowano również możliwość wymianę książkami na Pchlim Targu Książkowym. Osoby zainteresowane tajemnicą XVI-wiecznego Zamku będą mogły zwiedzić go z przewodnikiem – odbędzie się także specjalny spacer dla dzieci.

Przy Pikniku Literackim współpracują zarówno międzynarodowe organizacje kulturalne jak i lokalne grupy społeczników. Do inicjatywy gospodarza Zamku Kolegium Europy Wschodniej dołączyły Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej Środa Śląska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wojnowic oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Wojnowic. Wydarzeniu patronuje New Eastern Europe i portal Nowa Europa Wschodnia. Inicjatywę wsparły Koleje Dolnośląskie.

Projekt Dolnośląski Festiwal Dyskusji Literackiej dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Wrocławia. Dyskusje translatorskie organizowane są w ramach europejskiej sieci Archipelagos finansowanego przez Unię Europejską.

MP/mpr

piknik literacki w wojnowicach page 0001

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

ekogroszek baner

ogrody pawlowski trawniki www


warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.