poniedziałek 02.08.2021

Imieniny: Kariny Gustawa

Turniej Rycerski w Wojnowicach - wspaniałe pojedynki i mnóstwo emocji [zdjęcia i wideo]

Turniej Rycerski w Wojnowicach - wspaniałe pojedynki i mnóstwo emocji [zdjęcia i wideo]

Pn, 12.07.2021 09:34

W przepięknej scenerii Zamku na Wodzie w Wojnowicach w sobotę, 10 lipca odbył się V Turniej Rycerski o Bombardę Kasztelana Laurynasa. Swój kunszt zaprezentowali rycerze z całej Polski. 


Wydarzenie rozpoczęło się ceremonią przekazania klucza do zamku i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Licznie zgromadzonych widzów przywitał wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz Paweł Wasilewicz z drużyny rycerskiej Syrokomla. 

Po oficjalnym otwarciu turnieju rozpoczął się pokaz konny. Jeźdźcy z grupy “Dextrarius” z zamku w Ogrodzieńcu zaprezentowali swoje umiejętności. W trakcie jazdy musieli m.in. włócznią trafić do celu lub strącić ze słupka niewielki przedmiot. Na koniec stoczyli widowiskowy turniej z kruszeniem kopii. Zwycięzcy nie wyłoniono - głosami widzów wszyscy jeźdźcy zdobyli ex aequo pierwsze miejsce.

Kiedy rycerze przygotowywali się do kolejnej konkurencji zebrani na placu goście mogli obejrzeć przedstawienie. W rolach głównych wystąpili błazen Ruphus Raphus, kat Okrutny Grzegorz oraz…”gorzałka”. Improwizowany spektakl w ich wykonaniu był kontynuacją historii przedstawionej na turnieju dwa lata wcześniej. 

Długo wyczekiwaną konkurencją były widowiskowe pojedynki piesze rycerzy. W tej kategorii najlepszy okazał się Maciej Zakrzeczkowski z bractwa Chorągwie Księstwa Ziębickiego, który prawdopodobnie już wkrótce trafi do Rycerskiej Kadry Polski. - Porównując do tego co na przykład było 5 lat temu, to naprawdę skok w tym sporcie jest ogromny. Ja sam, mimo, że mam 20 lat to siedzę w nim już 8 lat. Sam sport ma z kolei dopiero 10 lat! Turniej wygrałem, jak najbardziej, ale reprezentantem Polski jeszcze oficjalnie nie jestem. Dopiero startuję w lidze, która wybiera osoby do kadry narodowej. Mimo to myślę, że wszystko jest na dobrej drodze, abym pojechał na mistrzostwa świata - mówi Zakrzeczkowski.

Po najbardziej emocjonujących konkurencjach i krótkiej przerwie odbył się jeszcze turniej łuczniczy oraz bieg rycerski Dam i Giermków. Wieczorem stoczono bitwę o Zamek Wojnowice. Zaprezentowano również średniowieczne tańce. Przez cały dzień goście mogli przejść się po wiosce rycerskiej z rzemieślnikami rozstawionej wzdłuż placu turniejowego i zakupić ich produkty. 

Na wydarzeniu dopisała pogoda, licznie przybyłe bractwa oraz goście. - Jeśli tylko zaproszą nas za rok to na pewno przyjedziemy. Jest tutaj bardzo fajny klimat i myślę, że warto odwiedzić to miejsce - podsumował turniej Andrzej Mroziński z grupy konnej “Dextrarius”.  

OLO

 • 5
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Redakcja Rolanda,wspomnienia pana Kopacza interesujące,tylko trochę nie w czasie pisać o... 8 godzin temu.
 • Rodzic powiedział(a) Więcej
  Brawo!  Oderwać dzieci od komputerów, konsol i smartfonów i zachęcać do aktywności, tak... 8 godzin temu.
 • Elżbieta powiedział(a) Więcej
  Tom napisał:
  Opoka napisał:
  Dobry tekst . O czlowieczeństwie.

  9 godzin temu.
 • Tom powiedział(a) Więcej
  Opoka napisał:
  Dobry tekst . O czlowieczeństwie.

  9 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

01.08.2021 14:30 wrote:

Osoby zainteresowane zajęciami Aikido proszę o kontakt w sprawie utworzenia sekcji w Środzie  Śląskiej. Tel 787 707 885 lub fb Aikido Środa …

25.07.2021 10:03 wrote:

Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, ozdobne Ramy, Ceramikę, Porcelanę, stare Szkła, kolorowe Szkło z PRL-u, Kryształy, Lampy, Figurki, R…

21.07.2021 05:43 wrote:

Sprzedam ox bile (żółć spożywcza, bydlęca) firmy Allergy Research Group, 500 mg, 100 kapsułek. Uzupełnia naturalną funkcję żółci w wątrobie…

13.07.2021 10:02 wrote:

Stare Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Srebro, Sztućce, Tace, Świeczniki, Plat…