środa 27.10.2021

Imieniny: Iwony Sabiny

Turniej Rycerski w Wojnowicach - wspaniałe pojedynki i mnóstwo emocji [zdjęcia i wideo]

Turniej Rycerski w Wojnowicach - wspaniałe pojedynki i mnóstwo emocji [zdjęcia i wideo]

Pn, 12.07.2021 09:34

W przepięknej scenerii Zamku na Wodzie w Wojnowicach w sobotę, 10 lipca odbył się V Turniej Rycerski o Bombardę Kasztelana Laurynasa. Swój kunszt zaprezentowali rycerze z całej Polski. 


Wydarzenie rozpoczęło się ceremonią przekazania klucza do zamku i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Licznie zgromadzonych widzów przywitał wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz Paweł Wasilewicz z drużyny rycerskiej Syrokomla. 

Po oficjalnym otwarciu turnieju rozpoczął się pokaz konny. Jeźdźcy z grupy “Dextrarius” z zamku w Ogrodzieńcu zaprezentowali swoje umiejętności. W trakcie jazdy musieli m.in. włócznią trafić do celu lub strącić ze słupka niewielki przedmiot. Na koniec stoczyli widowiskowy turniej z kruszeniem kopii. Zwycięzcy nie wyłoniono - głosami widzów wszyscy jeźdźcy zdobyli ex aequo pierwsze miejsce.

Kiedy rycerze przygotowywali się do kolejnej konkurencji zebrani na placu goście mogli obejrzeć przedstawienie. W rolach głównych wystąpili błazen Ruphus Raphus, kat Okrutny Grzegorz oraz…”gorzałka”. Improwizowany spektakl w ich wykonaniu był kontynuacją historii przedstawionej na turnieju dwa lata wcześniej. 

Długo wyczekiwaną konkurencją były widowiskowe pojedynki piesze rycerzy. W tej kategorii najlepszy okazał się Maciej Zakrzeczkowski z bractwa Chorągwie Księstwa Ziębickiego, który prawdopodobnie już wkrótce trafi do Rycerskiej Kadry Polski. - Porównując do tego co na przykład było 5 lat temu, to naprawdę skok w tym sporcie jest ogromny. Ja sam, mimo, że mam 20 lat to siedzę w nim już 8 lat. Sam sport ma z kolei dopiero 10 lat! Turniej wygrałem, jak najbardziej, ale reprezentantem Polski jeszcze oficjalnie nie jestem. Dopiero startuję w lidze, która wybiera osoby do kadry narodowej. Mimo to myślę, że wszystko jest na dobrej drodze, abym pojechał na mistrzostwa świata - mówi Zakrzeczkowski.

Po najbardziej emocjonujących konkurencjach i krótkiej przerwie odbył się jeszcze turniej łuczniczy oraz bieg rycerski Dam i Giermków. Wieczorem stoczono bitwę o Zamek Wojnowice. Zaprezentowano również średniowieczne tańce. Przez cały dzień goście mogli przejść się po wiosce rycerskiej z rzemieślnikami rozstawionej wzdłuż placu turniejowego i zakupić ich produkty. 

Na wydarzeniu dopisała pogoda, licznie przybyłe bractwa oraz goście. - Jeśli tylko zaproszą nas za rok to na pewno przyjedziemy. Jest tutaj bardzo fajny klimat i myślę, że warto odwiedzić to miejsce - podsumował turniej Andrzej Mroziński z grupy konnej “Dextrarius”.  

OLO

 • 5
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Komo powiedział(a) Więcej
  Dosadnie napisane, ale prawdziwe. Ciekawe jakie wsparcie zaoferował sprawca wypadku i jego... 3 minut temu
 • Seniorka powiedział(a) Więcej
  W zamkniętym pomieszczeniu nie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa? Może Pan Burmistrz odpowie! 2 godziny temu.
 • Senior powiedział(a) Więcej
  A wirusów nie było?Pandemia się skończyła. 2 godziny temu.
 • jAROSLAW powiedział(a) Więcej
  RUSKI ład 3 godziny temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM