sobota 20.08.2022

Imieniny: Bernarda Samuela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Miękinia poniedziałek, 12 lipiec 2021 09:34


Turniej Rycerski w Wojnowicach - wspaniałe pojedynki i mnóstwo emocji [zdjęcia i wideo]
W przepięknej scenerii Zamku na Wodzie w Wojnowicach w sobotę, 10 lipca odbył się V Turniej Rycerski o Bombardę Kasztelana Laurynasa. Swój kunszt zaprezentowali rycerze z całej Polski. 


Wydarzenie rozpoczęło się ceremonią przekazania klucza do zamku i uroczystym pochodem na plac turniejowy. Licznie zgromadzonych widzów przywitał wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz Paweł Wasilewicz z drużyny rycerskiej Syrokomla. 

Po oficjalnym otwarciu turnieju rozpoczął się pokaz konny. Jeźdźcy z grupy “Dextrarius” z zamku w Ogrodzieńcu zaprezentowali swoje umiejętności. W trakcie jazdy musieli m.in. włócznią trafić do celu lub strącić ze słupka niewielki przedmiot. Na koniec stoczyli widowiskowy turniej z kruszeniem kopii. Zwycięzcy nie wyłoniono - głosami widzów wszyscy jeźdźcy zdobyli ex aequo pierwsze miejsce.

Kiedy rycerze przygotowywali się do kolejnej konkurencji zebrani na placu goście mogli obejrzeć przedstawienie. W rolach głównych wystąpili błazen Ruphus Raphus, kat Okrutny Grzegorz oraz…”gorzałka”. Improwizowany spektakl w ich wykonaniu był kontynuacją historii przedstawionej na turnieju dwa lata wcześniej. 

Długo wyczekiwaną konkurencją były widowiskowe pojedynki piesze rycerzy. W tej kategorii najlepszy okazał się Maciej Zakrzeczkowski z bractwa Chorągwie Księstwa Ziębickiego, który prawdopodobnie już wkrótce trafi do Rycerskiej Kadry Polski. - Porównując do tego co na przykład było 5 lat temu, to naprawdę skok w tym sporcie jest ogromny. Ja sam, mimo, że mam 20 lat to siedzę w nim już 8 lat. Sam sport ma z kolei dopiero 10 lat! Turniej wygrałem, jak najbardziej, ale reprezentantem Polski jeszcze oficjalnie nie jestem. Dopiero startuję w lidze, która wybiera osoby do kadry narodowej. Mimo to myślę, że wszystko jest na dobrej drodze, abym pojechał na mistrzostwa świata - mówi Zakrzeczkowski.

Po najbardziej emocjonujących konkurencjach i krótkiej przerwie odbył się jeszcze turniej łuczniczy oraz bieg rycerski Dam i Giermków. Wieczorem stoczono bitwę o Zamek Wojnowice. Zaprezentowano również średniowieczne tańce. Przez cały dzień goście mogli przejść się po wiosce rycerskiej z rzemieślnikami rozstawionej wzdłuż placu turniejowego i zakupić ich produkty. 

Na wydarzeniu dopisała pogoda, licznie przybyłe bractwa oraz goście. - Jeśli tylko zaproszą nas za rok to na pewno przyjedziemy. Jest tutaj bardzo fajny klimat i myślę, że warto odwiedzić to miejsce - podsumował turniej Andrzej Mroziński z grupy konnej “Dextrarius”.  

OLO

Media

 • S. powiedział(a) Więcej
  Przytocze cytat dotyczacy komentarzy"Polska piekny Kran,tylko ludzie ku...wy" godzinę temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  ŚŚ to jak ćwierć ćwierci mojej dzielnicy we Wrocławiu , TY MIASTOWY JESTEŚ .

  8 godzin temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  Zamieszkałem gdzieś w okolicy i to co widuję na tutejszych drogach przeraża . Tu się jeździ jak po swojej stodole . Sforki... 9 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…