Wydrukuj tę stronę

Powiatowe konkursy dożynkowe

Powiatowe konkursy dożynkowe

16.08. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Aż dwa konkursy dożynkowe organizuje w tym roku średzkie starostwo. Po raz 13 - konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu, po raz 1 - konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiejskie.

Oba konkursy mają służyć upowszechnianiu tradycji ludowych, promocji walorów wsi polskiej oraz dorobku sołectw. Zgłoszeń wieńców dokonują gminy powiatu i mają na to czas do 27 sierpnia. 28 sierpnia wieńce powinny przyjechać do Środy Śląskiej.

– W związku z remontem muzeum, miejsce prezentacji wieńców jest w trakcie ustalania. Niemniej bardzo nam zależy, aby pokazać je razem i w jednym miejscu, bo wtedy możemy mówić o promocji – wyjaśniają pracownicy wydziału promocji średzkiego starostwa.

29 sierpnia wieńce oceni komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli starostwa, muzeum, PZSP nr 2 oraz Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ten najpiękniejszy zdobędzie nagrodę w wysokości 1000 zł i weźmie udział w konkursie wojewódzkim, który  odbędzie się 2 września w Gryfowie Śląskim.

Konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiejskie będzie składał się z pięciu odsłon, po jednej w każdej gminie. Delegacja powiatu wyłoni i nagrodzi trzy najciekawsze stoiska dożynkowe kierując się m.in. nawiązaniem do tradycji, różnorodnością produktów oraz pomysłowością prezentacji. Wartość nagród w tym konkursie to 500, 300 i 200 zł.

Pierwsze nagrody wręczono 11 sierpnia w Miękini i otrzymały je: Brzezinka Średzka, Żurawiniec oraz dzieci z Krępic. Kolejne najciekawsze stoiska poznamy już w ten weekend. 18 sierpnia odbędą się dożynki gminne w Chomiąży, a 19 sierpnia w Kulinie.

HISTORIA ZWYCIĘSTW W KONKURSIE NA WIENIEC:

2006 r. – sołectwo Piotrowice (gmina Kostomłoty)

2007 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2008 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2009 r. – sołectwo Rakoszyce (gmina Środa Śląska)

2010 r. – sołectwo Łowęcice (gmina Miękinia)

2011 r. – sołectwo Wichrów (gmina Kostomłoty)

2012 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2013 r. – sołectwo Juszczyn (gmina Środa Śląska)

2014 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2015 r. – sołectwo Bukówek (gmina Środa Śląska)

2016 r. – sołectwo Szczepanów (gmina Środa Śląska)

2017 r. – sołectwo Chomiąża (gmina Malczyce)

Załączniki

Kauzula informacyjna

Regulamin konkursu na wieniec dożynkowy

Regulamin konkursu na stoisko