Co to jest HPV?
Jest ponad 200 typów wirusa HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal zawsze związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Badania naukowe wykazują, że HPV jest w wielu przypadkach odpowiedzialny za rozwój nowotworów odbytu, prącia, sromu, a także głowy i szyi w tym jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła. Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
Narodowy Program Szczepień przeciwko HPV
Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Na Dolnym Śląsku jest ponad 400 placówek POZ, które wykonują szczepienia. Na szczepienie nie jest potrzebne skierowanie.
- Szczepienia ochronne podstawowy element profilaktyki zdrowotnej, a w przypadku wirusa HPV także element profilaktyki przeciwnowotworowej. Dlatego wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie zaszczepili swojego dziecka przeciwko HPV, powinni zapytać o taką możliwość lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko HPV, który wystartował w czerwcu 2023 r. zaszczepiło się do tej pory prawie 22 tys. osób na Dolnym Śląsku. W tej grupie około 62% stanowią dziewczynki, a 38% chłopcy.
Szczepienia przeciwko HPV dają skuteczną ochronę przed stanami przednowotworowymi oraz nowotworami. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. U mężczyzn natomiast chronią m.in. przed rakiem prącia. HPV przenosi się głównie drogą płciową, dlatego szczepienie chłopców zapobiega również przenoszeniu się zakażenia na kobiety.
Czy szczepienie jest dostępne tylko dla 12-13 latków?
Wiek 12-13 jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień przeciw HPV, ponieważ odpowiedź poszczepienna u tej grupy wiekowej jest znacznie lepsza niż u starszej młodzieży i dorosłych.
Osoby z innych grup wiekowych również mogą skorzystać z refundowanego szczepienia przeciwko HPV 2-walentna szczepionką o nazwie Cervarix. Szczepionka jest bezpłatna (100% refundacji) dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -18 lat. Dorosły może kupić szczepionkę w ramach 50-procentowej refundacji.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
- przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00-18:00)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Szczepienia – bezpieczne i skuteczne
Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania wielu chorobom. Niestety w przestrzeni publicznej wciąż krążą szkodliwe mity, które potrafią skutecznie zniechęcić do tej formy profilaktyki zdrowotnej. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w 2023 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 5011 odmów szczepień ochronnych. Zjawisko to niestety szybko się nasila – w 2018 roku zanotowano 2104 odmów, co oznacza, że w ciągu zaledwie 5 lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie.
Rzetelne, oparte na aktualnej wiedzy naukowej informacje znajdziemy np. na stronie internetowej: Szczepienia.Info - Strona główna (pzh.gov.pl)
Chcesz dowiedzieć się więcej nt. szczepienia przeciwko HPV? Przeczytaj Poradnik Pacjenta: Szczepienie przeciwko HPV na stronie internetowej:
NFZ / mpr