piątek 31.05.2024

Imieniny: Anieli

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Szczepionka, która uchroni Twoje dziecko przed rakiem

SkomentujW dniach od 21 do 27 kwietnia tego roku obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to doskonała okazja, aby zaplanować szczepienie ochronne dziecka przeciwko HPV. Szczepienia to bezpieczna i skuteczna metoda pomagająca zapobiec zachorowaniu m.in. na raka szyjki macicy. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiło się już prawie 22 tys. dolnośląskich dzieci.Co to jest HPV?

Jest ponad 200 typów wirusa HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal zawsze związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Badania naukowe wykazują, że HPV jest w wielu przypadkach odpowiedzialny za rozwój nowotworów odbytu, prącia, sromu, a także głowy i szyi w tym jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła. Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

Narodowy Program Szczepień przeciwko HPV

Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Na Dolnym Śląsku jest ponad 400 placówek POZ, które wykonują szczepienia. Na szczepienie nie jest potrzebne skierowanie.

- Szczepienia ochronne podstawowy element profilaktyki zdrowotnej, a  w przypadku wirusa HPV także element profilaktyki przeciwnowotworowej. Dlatego wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie zaszczepili swojego dziecka przeciwko HPV, powinni zapytać o taką możliwość lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko HPV, który wystartował w czerwcu 2023 r. zaszczepiło się do tej pory prawie 22 tys. osób na Dolnym Śląsku. W tej grupie około 62% stanowią dziewczynki, a 38% chłopcy.

Szczepienia przeciwko HPV dają skuteczną ochronę przed stanami przednowotworowymi oraz nowotworami. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. U mężczyzn natomiast chronią m.in. przed rakiem prącia. HPV przenosi się głównie drogą płciową, dlatego szczepienie chłopców zapobiega również przenoszeniu się zakażenia na kobiety.

Czy szczepienie jest dostępne tylko dla 12-13 latków?

Wiek 12-13 jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień przeciw HPV, ponieważ odpowiedź poszczepienna u tej grupy wiekowej jest znacznie lepsza niż u starszej młodzieży i dorosłych.

Osoby z innych grup wiekowych również mogą skorzystać z refundowanego szczepienia przeciwko HPV 2-walentna szczepionką o nazwie Cervarix. Szczepionka jest bezpłatna (100% refundacji) dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -18 lat. Dorosły może kupić szczepionkę w ramach 50-procentowej refundacji.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Szczepienia – bezpieczne i skuteczne

Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania wielu chorobom. Niestety w przestrzeni publicznej wciąż krążą szkodliwe mity, które potrafią skutecznie zniechęcić do tej formy profilaktyki zdrowotnej. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w 2023 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 5011 odmów szczepień ochronnych. Zjawisko to niestety szybko się nasila – w 2018 roku zanotowano 2104 odmów, co oznacza, że w ciągu zaledwie 5 lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie.

Rzetelne, oparte na aktualnej wiedzy naukowej informacje znajdziemy np. na stronie internetowej: Szczepienia.Info - Strona główna (pzh.gov.pl)

Chcesz dowiedzieć się więcej nt. szczepienia przeciwko HPV? Przeczytaj Poradnik Pacjenta: Szczepienie przeciwko HPV  na stronie internetowej:

Centrala NFZ - Aktualności / Aktualności / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

NFZ / mpr

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

ekogroszek baner

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.