piątek 31.05.2024

Imieniny: Anieli

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


105. rocznica utworzenia Związku Inwalidów Wojennych RP

SkomentujZwiązek Inwalidów Wojennych RP obchodził w tym roku 105. rocznicę utworzenia. Dewizą Związku jest „Bóg, honor i Ojczyzna”. Jest to najstarsza organizacja kombatancka Polsce, należy do jednej z pięciu najstarszych organizacji na świecie grupujących weteranów wojennych. Członkami organizacji mogą zostać inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane oraz renciści wojskowi. W zaborze pruskim w grudniu 1918 r. powstało pierwsze zgromadzenie zrzeszające inwalidów wojennych w Poznaniu, natomiast w zaborze austriackim już w roku 1917.    W dniach 12-17 kwietnia 1918r. w Warszawie odbył się wspólny zjazd delegatów, złożony z inwalidów z Wielkopolski, centralnego ZIW RP z siedzibą w Warszawie i ZIW z siedzibą w Krakowie. Na zjeździe powołano wspólny Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie.

W czasie drugiej wojny światowej zginął pierwszy i ostatni prezes ZIW RP oraz wielu czołowych działaczy związku. Po wojnie odtworzono związek w grudniu 1944r. na bazie statutu przedwojennego. Pomoc dla inwalidów była niewystarczająca, a renty bardzo mizerne, długo też trwało orzecznictwo ubytku zdrowia inwalidów. Statut przedwojenny obowiązywał do roku 1950, w którym to roku ZIW RP został rozwiązany, z uwagi na obecność w związku inwalidów z Armii Krajowej. Związek został reaktywowany w 1956r. po śmierci J. Stalina. Ustawa, która zabezpieczała podstawowe warunki bytowe inwalidów wojennych została uchwalona przez sejm dopiero 29 maja 1974r.

Celem ZIW RP jest ochrona uprawnień inwalidów wojennych oraz członków ich rodzin, reprezentowanie interesów inwalidów wojskowych oraz członków, działanie w celu zapewnienia godziwych warunków życia i egzystencji, usprawnianie różnych form opieki społecznej i socjalnej oraz rehabilitacji inwalidów.

19 kwietnia Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Oddział w Środzie Śląskiej zorganizował uroczystość uczczenia 105. rocznicy powstania związku. Na uroczystość zaproszono: Wiceprezesa Ogólnopolskiego ZIW RP – płk Wojciecha Olenderka, Sekretarza Oddziału Wrocławskiego – Józefa Dymalskiego, Burmistrza Środy Śląskiej – Adama Rucińskiego, Starostę Powiatu Średzkiego – Krzysztofa Szałankiewicza, Przewodniczacego Rady Miejskiej – Jerzego Krycińskiego, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Joannę Sadowską, Kierownika Wydziału Organizacyjnego – Marcina Nowakowskiego, Dyrektor SOSW im. J. Korczaka – Lidię Walerych, Prezesa Oddziału w Legnicy – Zdzisława Ek, Nauczycieli SOSW – Pawła Wenderskiego i Krzysztofa Wowczuka oraz Członków ZIW RP: Prezesa Tadeusza Ek, Wiceprezes – Marię Zachary, Sekretarz – Wiolettę Borkowską, Skarbnika – Ewę Ek, Edwarda Kopcia, Halinę Szymanek, Mirosława Rożka, Daniela Padewskiego, Andrzeja Strzałkowskiego, Bogusławę Stramel.

Podczas obchodów głos zabrali: pani Wiceprezes Maria Zachary, pan płk Wojciech Olenderek, pan Burmistrz Adam Ruciński, pan Starosta Krzysztof Szałankiewicz oraz pan Prezes Tadeusz Ek. Pan Burmistrz wraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej oraz pani Maria Zachary złożyli podziękowania, dyplom i upominki panu Tadeuszowi za całokształt pracy na rzecz obrony praw i interesów inwalidów wojennych oraz życzyli pomyślności i długich lat życia. Następnie Prezesowi   Oddziału w Środzie Śląskiej uroczysty dyplom i podziękowania wręczyli Prezes i Sekretarz Oddziału we Wrocławiu za wierność i efektywną działalność w związku z jubileuszem powstania ZIW RP. Na zakończenie wręczono srebrną oznakę honorową Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej za pracę na rzecz organizacji pani skarbnik Ewie Ek.

Po części oficjalnej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Środzie Śląskiej – panów Pawła Wenderskiego i Krzysztofa Wowczuka oraz biesiada przy stole zastawionym smakołykami. Nie zabrakło też pięknego tortu jubileuszowego.

Dziękujemy wszystkim zacnym Gościom, Członkom Związku oraz Osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości za udział, pamięć, życzliwość i troskę oraz wspaniałe prezenty dla  Prezesa Oddziału w Środzie Śląskiej – pana Tadeusza Ek, pani Dyrektor Lidii Walerych za zlecenie przygotowania wspaniałego cateringu i oddelegowanie nauczycieli na skromną uroczystość.

Dziękujemy również Księżom Parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, a zwłaszcza Ks. Ludwikowi za piękną Mszę świętą w intencji żyjących i zmarłych członków ZIW RP, która odbyła się 13 kwietnia w wyżej wymienionej świątyni.

Ewa Ek / Zarząd ZIW RP Oddział Środa Śląska     


Media
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

ekogroszek baner

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.