wtorek 27.09.2022

Imieniny: Damiana Amadeusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //17. Święto Wina w Mieście Skarbów – wino, taniec i śpiewW miniony weekend 10-11 września średzki Rynek Dolny po raz kolejny stał się winiarską idyllą dla miłośników trunku bogów. Imprezę jak co roku rozpoczął barwny korowód w rytm Poloneza, a sercami publiczności zawładnęły gwiazdy światowego formatu: Rico Sanchez i John McInerney z Bad Boys Blue. Na wielbicieli wina czekały warsztaty winiarskie i konkurs win domowych. I choć pogoda płatała figle, dobra zabawa i wyśmienite humory dopisywały. 


Fot. UM Fot. UM


W ten weekend działo się wiele na Rynku Dolnym w Środzie Śląskiej. Sobotnie obchody Święta Wina tradycyjnie zainaugurował barwny korowód z udziałem władz gminnych, powiatowych oraz zaproszonych gości i uczniów lokalnych szkół przebranych w stroje historyczne, któremu przewodził burmistrz Adam Ruciński i Natalia Aleksy. Włodarz rozpoczął 17. edycję Święta Wina wznosząc toast lampką lokalnego trunku.

Pięć mężatek walczyło na scenie w konkursie Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej o tytuł Miss Winnego Grona. Najwięcej soku z winogron wydeptała Agnieszka Sienkiewicz z Wrocławia, jednak zdaniem jury z największą gracją zrobiła to Monika Gorczyńska, która otrzymała tytuł Miss Winnego Grona.

Podczas części artystycznej na scenie zaprezentowali się zarówno lokalni artyści, jak i zaproszone gwiazdy. Pokaz tanecznych umiejętności przedstawiły panie z zespołu LADIES, następnie wystąpił zespół Folk Message Folk. Odrobinę hiszpańskiego słońca w rytm cygańskiej muzyki przynieśli średzkiej publiczności Rico Sanchez&Gipsys. Do tańca porwały takie hity, jak „Volare", "Bamboleo" czy "Soy".

Kilka pokoleń mieszkańców do tańca w rytmach disco porwał John McInerney z Bad Boys Blue. W skocznej zabawie nie przeszkadzał nawet chwilowy deszcz, a mieszkańcy śpiewali razem z Johnem największe hity lat 80-tych: „You’re a Woman”, „Lady in Black”, czy „Pretty Young Girl”. Na zakończenie wieczoru swoich wiernych fanów rockowego brzmienia jak zawsze zachwycił zespół BANK.

O winiarstwie przy winie

Niedziela upłynęła mieszkańcom pod znakiem warsztatów winiarskich. To nowość w tegorocznej edycji Święta Wina, która cieszyła się dużym zainteresowaniem średzian. Doświadczony winiarz Ryszard Gut z Winnicy Świdnickiej wprowadził zgromadzonych w fascynujący świat win. Rozmowy i dyskusje dotyczyły winiarstwa i uprawy winorośli. Było także o wyrobie wina, jego gatunkach i zasadach doboru odpowiedniego trunku do potraw.

Dom Kultury w Środzie Śląskiej zorganizował konkurs win domowych, w którym chętni mogli zgłaszać stworzone przez siebie trunki. Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele winnic ze stoisk na średzkim Rynku, oceniali smak anonimowych próbek win. W konkursie wzięło udział 7 amatorów trunku, a autorem najlepszego wina domowego okazał się Paweł Buczko ze Szczepanowa, który przygotował półsłodkie wino typu wermut z ryżu, rocznik 2017. Za przygotowany przez siebie trunek otrzymał nagrodę finansową.

Bloki warsztatów przeplatane były występami wrocławskiego folkbandu Obierek. Ich muzyka, będąca połączeniem folku i nowoczesnego elektrycznego brzmienia idealnie wpasowała się w winiarski klimat Rynku Dolnego. Zwieńczeniem niedzielnych wydarzeń był jazzowy koncert wrocławskiej formacji Slow.

Nieodłącznym elementem programu Święta Wina w Mieście Skarbów był piątkowy koncert „Niebezpieczne związki” w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tegorocznej edycji Święta Wina towarzyszyło wiele wydarzeń artystycznych. Na wieży widokowej przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła odbył się wernisaż fotografii Oliwiera Cedzidło „Rzeczy”. W salach Muzeum Regionalnego zorganizowano wernisaż wystawy „Zamki i Pałace Ziemi Średzkiej” autorstwa Grzegorza Borowskiego oraz wernisaż „Dzieje dziadka i pra…dziadka, co to za zagadka?”.

Organizatorami 17.edycji Święta Wina w Mieście Skarbów był Dom Kultury w Środzie Śląskiej i Gmina Środa Śląska, a współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.

Do zobaczenia za rok!

(prg)
  • DSR powiedział(a) Więcej
    Wiem ze nie w temacie ,ale kiedy bedzie nagranie wideo z sesji rady miejskiej ktore odbylo sie 26.09 ? Czekam 40 minut temu.
  • nanana powiedział(a) Więcej
    Pewnie sam się zgłosił, bo nasi "kryminalni" zajęci ściganiem PZ i pewnie wkrótce jego też złapią, znaczy się zgłosi się! 2 godziny temu.
  • Pinokio jesteś powiedział(a) Więcej
    Piotr Żenada, wie wszystko o wszystkich. Stoi w weekend od rana do późnej nocy, liczy pasażerów, sprawdza, może nawet ich śledzi? Wie kto z... 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…