środa 08.02.2023

Imieniny: Hieronima Sebastiana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


17. Święto Wina w Mieście Skarbów – wino, taniec i śpiew

7 Comments
W miniony weekend 10-11 września średzki Rynek Dolny po raz kolejny stał się winiarską idyllą dla miłośników trunku bogów. Imprezę jak co roku rozpoczął barwny korowód w rytm Poloneza, a sercami publiczności zawładnęły gwiazdy światowego formatu: Rico Sanchez i John McInerney z Bad Boys Blue. Na wielbicieli wina czekały warsztaty winiarskie i konkurs win domowych. I choć pogoda płatała figle, dobra zabawa i wyśmienite humory dopisywały. 


Fot. UM Fot. UM


W ten weekend działo się wiele na Rynku Dolnym w Środzie Śląskiej. Sobotnie obchody Święta Wina tradycyjnie zainaugurował barwny korowód z udziałem władz gminnych, powiatowych oraz zaproszonych gości i uczniów lokalnych szkół przebranych w stroje historyczne, któremu przewodził burmistrz Adam Ruciński i Natalia Aleksy. Włodarz rozpoczął 17. edycję Święta Wina wznosząc toast lampką lokalnego trunku.

Pięć mężatek walczyło na scenie w konkursie Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej o tytuł Miss Winnego Grona. Najwięcej soku z winogron wydeptała Agnieszka Sienkiewicz z Wrocławia, jednak zdaniem jury z największą gracją zrobiła to Monika Gorczyńska, która otrzymała tytuł Miss Winnego Grona.

Podczas części artystycznej na scenie zaprezentowali się zarówno lokalni artyści, jak i zaproszone gwiazdy. Pokaz tanecznych umiejętności przedstawiły panie z zespołu LADIES, następnie wystąpił zespół Folk Message Folk. Odrobinę hiszpańskiego słońca w rytm cygańskiej muzyki przynieśli średzkiej publiczności Rico Sanchez&Gipsys. Do tańca porwały takie hity, jak „Volare", "Bamboleo" czy "Soy".

Kilka pokoleń mieszkańców do tańca w rytmach disco porwał John McInerney z Bad Boys Blue. W skocznej zabawie nie przeszkadzał nawet chwilowy deszcz, a mieszkańcy śpiewali razem z Johnem największe hity lat 80-tych: „You’re a Woman”, „Lady in Black”, czy „Pretty Young Girl”. Na zakończenie wieczoru swoich wiernych fanów rockowego brzmienia jak zawsze zachwycił zespół BANK.

O winiarstwie przy winie

Niedziela upłynęła mieszkańcom pod znakiem warsztatów winiarskich. To nowość w tegorocznej edycji Święta Wina, która cieszyła się dużym zainteresowaniem średzian. Doświadczony winiarz Ryszard Gut z Winnicy Świdnickiej wprowadził zgromadzonych w fascynujący świat win. Rozmowy i dyskusje dotyczyły winiarstwa i uprawy winorośli. Było także o wyrobie wina, jego gatunkach i zasadach doboru odpowiedniego trunku do potraw.

Dom Kultury w Środzie Śląskiej zorganizował konkurs win domowych, w którym chętni mogli zgłaszać stworzone przez siebie trunki. Komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele winnic ze stoisk na średzkim Rynku, oceniali smak anonimowych próbek win. W konkursie wzięło udział 7 amatorów trunku, a autorem najlepszego wina domowego okazał się Paweł Buczko ze Szczepanowa, który przygotował półsłodkie wino typu wermut z ryżu, rocznik 2017. Za przygotowany przez siebie trunek otrzymał nagrodę finansową.

Bloki warsztatów przeplatane były występami wrocławskiego folkbandu Obierek. Ich muzyka, będąca połączeniem folku i nowoczesnego elektrycznego brzmienia idealnie wpasowała się w winiarski klimat Rynku Dolnego. Zwieńczeniem niedzielnych wydarzeń był jazzowy koncert wrocławskiej formacji Slow.

Nieodłącznym elementem programu Święta Wina w Mieście Skarbów był piątkowy koncert „Niebezpieczne związki” w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tegorocznej edycji Święta Wina towarzyszyło wiele wydarzeń artystycznych. Na wieży widokowej przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła odbył się wernisaż fotografii Oliwiera Cedzidło „Rzeczy”. W salach Muzeum Regionalnego zorganizowano wernisaż wystawy „Zamki i Pałace Ziemi Średzkiej” autorstwa Grzegorza Borowskiego oraz wernisaż „Dzieje dziadka i pra…dziadka, co to za zagadka?”.

Organizatorami 17.edycji Święta Wina w Mieście Skarbów był Dom Kultury w Środzie Śląskiej i Gmina Środa Śląska, a współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.

Do zobaczenia za rok!

(prg)

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

handlo

allago tworzymy