piątek 01.12.2023

Imieniny: Natalii Eligiusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


30-lecie Rolanda. Doskonały czas na wspomnienia

4 CommentsJak jubileusz, to powspominajmy. Jest rok 2000. Spotykam w średzkim Rynku Wiktora Kalitę, nasza rozmowa schodzi na taki temat: - Nazywać to miejsce gdzie gadamy sobie - Rynek czy Plac Wolności? Temat ten w 2004 roku ukazał się w Słowie Polskim i do tej pory jest aktualny.


Od lewej: Wiktor Kalita i Wojciech Kopacz przed siedzibą redakcji Rolanda Od lewej: Wiktor Kalita i Wojciech Kopacz przed siedzibą redakcji Rolanda


Natomiast w 2007 roku wymusiliśmy wystawę na średzkim muzeum  - Generał Anders i jego żołnierze. Wzruszyła do łez, nawet oponentów.  Kiedyś Środa winem stała, to tekst i inicjatywa gazety Roland, aby wreszcie Środa Śląska była rozpoznawalna przez cały rok jako miasto winiarskie. Obecnie tylko jeden dzień w roku miasto żyje tą tradycją. A gdzie w przestrzeni miejskiej, na murach, wnętrzach,  kamienicach w Rynku - ozdoby, graffiti, metaloplastyka i beczki po winie i z winem? Te wszystkie rzeczy i wizerunki mówiące o wielowiekowej tradycji… No gdzie? Z inicjatywy tandemu Kalita -  Kopacz  powstały ceramiczne figurki Bachusa i Bachantki wykonane przez regionalną artystkę. Niestety, urzędnikom nie spodobały się Bachantki, bo podobno były za chude, a Bachus za wesoły. A jaki miał być, jak pił wino? Musiałem zaadoptować sam średzkie duszki w ilości kilkudziesięciu. 

Trąd -  to temat poruszany już w 2001 r. Dotyczył ciężko chorej rzeźby Jana Nepomucena u stóp kościelnej dzwonnicy. Ten patron szczerej spowiedzi i dobrej sławy po latach doczekał się szczęśliwie -  Uzdrowienia.

Przez wiele lat na łamach gazety Roland ukazywały się teksty mówiące o pobycie w naszym mieście Napoleona Bonaparte, marszałków Francji takich jak Ney, Soult, Berthier oraz  pisarza doby romantyzmu francuskiego - Stendhala. Pisaliśmy też o polskich szwoleżerach gwardii Napoleona - Janie Hipolicie Kozietulskim, Dezyderym Chłapowskim i Andrzeju Niegolewskim oraz o Lansjerach Legii Nadwiślańskiej. Z inicjatywy gazety powstała tablica poświęcona Napoleonowi i  polskim szwoleżerom. Pamiętam, jak staliśmy razem w majowe popołudnie 2013 r. z dyrektorem Akt Nowych z Warszawy po drugiej stronie ulicy. Niestety, nikt z nas nie został zaproszony,  gdy urzędnicy przecinali wstęgę przy „naszej” tablicy napoleońskiej. Dyrektor Mariusz Olczak tak to skwitował: Patrząc na nasze miny Panowie, Środa Śląska od tej chwili znalazła się jako miasto na Napoleońskim szlaku. „A nas mało co szlak nie trafił”.  

Stwórzmy tę Oazę - to cykl tekstów o zieleni w mieście. Chcieliśmy stworzyć arboretum, ogród botaniczny w fosie miejskiej koło Zakładu Energetycznego. Nikt nie chciał sadzić w mieście platanów, klonów japońskich, miłorzębów czy glicynii, o bluszczu nawet nie wspomnę.

Kosmiczna tragedia z Laskonogim we tle – to teksty przypominające tragiczną śmierć władcy polskiego z Dynastii Piastów Władysława III Laskonogiego w naszym mieście.

Z panem Ireneuszem Janikiem rozmawialiśmy o jego przygodzie z kinem. Nagraliśmy wideoreportaż dokumentalny z jego 60-letnimi wspomnieniami jako kinooperatora w Kinie Czyn, Carmen i Kadr. I tak we trójkę Janik, Kalita i  Kopacz  sprowokowaliśmy, że Kino w Środzie Śląskiej  ponownie odrodziło się.

Mało kto wie, że Franciszkanie – Bracia mniejsi lub Bracia od sznura już w XIII wieku wybudowali klasztor w Środzie Śląskiej od tego czasu minęło 800 lat. Szczęść Boże na dalsze stulecia – może znowu w naszym grodzie. Proponowaliśmy aby w szkole, która stoi na fundamentach klasztoru franciszkanów była sala poświęcona tym zakonnikom. 

O potrzebie instalowania ławek w mieście pisaliśmy w Rolandzie przez co najmniej 15 lat. A o największej atrakcji miejskiej na wolnym powietrzu - Galerii ulicznej ze zdjęciami starej i nowej Środzie Śl. przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, pisaliśmy wielokrotnie i doprowadziliśmy do jej powstania. Teraz prosimy o rewitalizację,  bo toczy ją liszaj zapomnienia…

W 2007 roku opisaliśmy jak średzka młodzież balowała na dyskotekach w Domu Kultury w latach 70.  Potem opisaliśmy dzieje kamienicy pod Muszlami św. Jakuba czyli Rynek 10,  z jego lokatorami od 1945 r. do lat 80 XX wieku. A jak bawiły się dzieci z Placu Wolności w latach 60 ub. w., to dowiedzieli się państwo w tym roku.

Zaprzyjaźniliśmy się z wrocławskim dziennikarzem i poszukiwaczem skarbów Wojtkiem Stojakiem i pożegnaliśmy Go, kiedy zmarł z powodu ciężkiej choroby w 2013 r. Na apel Rolanda wielu średzian oddało krew. Niestety, nie udało się go uratować...

Wrocławski historyk Bartłomiej Błaszkowski na moją prośbę napisał kilkadziesiąt tekstów przypominających losy pułkownika pilota Jana Hryniewicza. I razem z pracownikami muzeum zorganizowaliśmy wystawę – Powroty, to rzecz o żołnierzach polskich, którzy walcząc na zachodzie Europy postanowili wrócić do Polski rządzonej przez komunistów.

Przez wiele lat na łamach gazety Roland ukazywały się wspomnienia mojego ojca Władysław Kopacza, potem powstała książka, w której znajdziemy opisy życia w 1945 r. Polaków, Niemców i Sowietów w naszym mieście. 

Osobnym tematem jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, w tym bohaterskich żołnierzy z V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej i jej dowódcy majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”. Miałem ten honor i szczyt być zaproszony do domu Księżnej Lidii Lwow Eberle (narzeczonej majora Szendzielarza) i na stronach gazety Roland zamieścić jej wspomnienia oraz treści listów, które do mnie pisała - oczywiście za jej zgodą.

Przez te moje 22 lata współpracy poruszaliśmy tematy związane ze Środą Śląską i Polską i niech tak to już pozostanie na następne lata, a Właścicielom Gazety Roland Annie i Wiktorowi Kalitom życzę następnych Jubileuszy.

Woytek Kopacz

Od redakcji: Serdecznie zapraszamy na podsumowanie 30 lat naszej działalności. 18.11.2022 r. o godz. 18:00, będzie nam niezmiernie miło powitać w gościnnych progach Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej - byłych i obecnych współpracowników, czytelników, sympatyków i wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w tym wydarzeniu. W programie m.in. wystawa, koncerty oraz inne atrakcje. Wstęp wolny!

30plakat

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Rondo by wybudowali lepiej na DK94 Środa-Ciechów!
To ścieżka dla samobójców. Poroniony od początku pomysł (brak pasa oddzielającego od jezdni lub krawężnika) i ...

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

Nie przegap tych artykułów.