czwartek 17.06.2021

Imieniny: Alberta Ignacego

Ad vocem ws. pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej Środa Śl.-Jastrzębce-Chomiąża-Malczyce

Ad vocem ws. pomocy finansowej na przebudowę drogi powiatowej Środa Śl.-Jastrzębce-Chomiąża-Malczyce

Cz, 10.12.2020 15:46
 •  

Odnosząc się do wypowiedzi medialnej wicestarosty Sebastiana Burdzy w artykule pt.: Powrót do tematu remontu drogi relacji Jastrzębce-Malczyce. Inwestycja doczeka się realizacji? opublikowanego przez Echo Średzkie 30 listopada, poniżej ad vocem w tej sprawie, kluczowe fakty z ostatnich miesięcy i kwartałów oraz stanowisko Gminy Środa Śląska.


13 sierpnia bieżącego roku Burmistrz Adam Ruciński i Skarbnik Radosław Śliwa podpisali ze strony Gminy Środa Śląska umowę partnerstwa pomiędzy Powiatem Średzkim a Gminą Środa Śląska, w której określone zostały zasady i warunki współpracy w sprawie realizacji i współfinansowania inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2066D Środa Śl.– Jastrzębce–Chomiąża–Malczyce wraz z budową ścieżki rowerowej” na odcinku Środa Śląska– Jastrzębce, do cieku wodnego Dłużek, przed boiskiem sportowym.

W umowie partnerstwa, przekazanej jeszcze w tym samym dniu do Starostwa Powiatowego, zostało zapisane, że średzka Gmina zobowiązuje się do pomocy finansowej dla Powiatu w 2021 roku - w wysokości 50% wymaganego wkładu własnego, wyliczonego przez Powiat, na przebudowę w/w drogi powiatowej, a Powiat Średzki również pokryje 50% wkładu własnego, w tej samej kwocie co Gmina. Reszta wydatków na tę inwestycję ma być sfinansowana planowaną dotacją rządową - na podstawie wniosku aplikacyjnego złożonego przez Powiat do Wojewody do 17 sierpnia bieżącego roku.

W dokumencie zapisano też, że umowa partnerstwa między Powiatem a Gminą obowiązuje pod warunkiem uzyskania w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim pozytywnej oceny wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie (dotację) ze środków budżetu państwa z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 2 289 987 zł, co stanowi 80% wartości całej, już zaprojektowanej i przygotowanej do realizacji inwestycji na terenie gminy Środa Śląska tj. 2 862 484 zł.

Wyżej opisane zasady i warunki umowy partnerstwa z Powiatem jasno wskazują, iż finansowa pomoc będzie udzielona przez średzką Gminę dla Powiatu, jeżeli tylko wniosek Powiatu Średzkiego do Wojewody Dolnośląskiego o dofinansowanie 80% wydatków na przebudowę w/w odcinka drogi powiatowej 2066D uzyska pozytywną ocenę tzn. nie zostanie odrzucony ze względów formalnych i technicznych.

W związku z tym nie ma powodu powątpiewać w intencje i pomoc finansową ze strony Gminy Środa Śląska. Jednak takie, nieco zaskakujące, ale wyczuwalne powątpiewanie wyraził w swojej wypowiedzi w Echo Średzkie wicestarosta Burdzy, cyt. „…Albo się znajdziemy na liście, albo nie.

Będziemy robić wszystko, aby pozyskać środki zewnętrzne przy współpracy z gminą Malczyce, mam nadzieję, że z gminą Środa Śląska także.”

Dlatego z całą mocą podkreślamy, że przebudowa właśnie tej drogi powiatowej ze Środy Śląskiej przez Jastrzębce, Chomiążę, do Malczyc jest priorytetem dla władz Gminy Środa Śląska, o czym Rada Miejska w Środzie Śląskiej zdecydowała w demokratycznym glosowaniu już w marcu 2018. I tak jest niezmiennie. W związku z tym wszelkie powątpiewania w wolę współpracy ze strony średzkiej Gminy przy tej inwestycji drogowej Powiatu Średzkiego są chyba raczej przejawem niepełnej wiedzy ze strony władz Powiatu co do stanu rzeczy, czy też być może, zupełnie niepotrzebnej retoryki wokół tej sprawy.

W/w droga powiatowa relacji Środa Śląska-Jastrzębce-Chomiąża-Malczyce, ze względu na zły stan jej nawierzchni, brak chodników w Jastrzębcach na ok. 90% odcinka drogi powiatowej, konieczność poprawy bezpieczeństwa oraz jasne i wiarygodne stanowisko Rady Miejskiej, musi być przebudowana przez Powiat Średzki w pierwszej kolejności.

Dlatego też już drugi rok z rzędu Burmistrz Środy Śląskiej zapewnił na ten cel niemałe środki w projekcie budżetu Gminy, zarówno w 2020, jak i w 2021 roku. Wkład własny Gminy Środa Śląska w tę powiatową inwestycję drogową jest ujęty w projekcie budżetu Gminy na 2021 rok - w formie 50% dotacji Gminy dla Powiatu na wkład własny. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości władz powiatowych, z panem wicestarostą na czele.

UM w Środzie Śląskiej

umowa partnerstwa miedzy powiatem a gmina z 13.08.2020 str. 1

umowa partnerstwa miedzy powiatem a gmina z 13.08.2020 str. 3

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • lol powiedział(a) Więcej
  Zostawcie temat spadochroniarz Lubin czy Legnickie Pole. Trzeba się skupić na faktach . Bez... 2 godziny temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Malczyce bez wsparcia finansowego z zewnątrz nic nie zdziałają. Poprzyjcie Pana Matyję ,... 2 godziny temu.
 • CarlitoBrigante powiedział(a) Więcej
  .  Ogarnij to ? 7 godzin temu.
 • Tancerz powiedział(a) Więcej
  Blok dla dorosłych od 19.00-22.00, a napisane że zabawa taneczna.. to jak do 22.00 ? Trochę... 12 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 16.06.2021 / 18:38

Praca w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy

Burmistrz Środy Śląskiej ogłasza nabór na stanowisko inspektora ds. komunikacji zewnętrznej i public relations w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy…

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2021 18:51 wrote:

Praca dorywcza sprzatanie 1-2 razy w tygodniu w Srodzie Sl tel 885176463…

11.06.2021 09:37 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / Starocie - ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM ~!!!!!!!!!!!!~  Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy,…

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…