wtorek 29.09.2020

Imieniny: Michała Michaliny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą 9. odsłony "Narodowego Czytania"

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą 9. odsłony "Narodowego Czytania"

07.09. 2020

W sobotę 5 września w sali widowiskowej Domu Kultury Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zaaranżowała 9. edycję "Narodowego Czytania". W tym roku, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa czytali m.in. włodarze miasta, mieszkańcy, a także najmłodsi uczestnicy ze szkoły podstawowej.

Wydarzenie rozpoczęła dyrektor średzkiej biblioteki, Anna Kuszlik-Czajkowska, która przywitała gości oraz przedstawiła pokrótce lekturę "Narodowego Czytania". Następnie burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kryciński, wicestarosta Sebastian Burdzy i wielu innych przeczytali fragmenty dramatu.

Jak stwierdzili jednogłośnie słuchacze, tegoroczny pomysł odegrania minimalistycznych scen z podziałem na role przypadł im do gustu.

- W dzisiejszym dniu, przeczytaliśmy wszystkie z przygotowanych dla Państwa fragmentów. Dla tych co nie znają utworu zostawiamy nutkę niepewności co do dalszych losów bohaterów "Balladyny". Zachęcam do zgłębienia lektury w zaciszu domowym - podkreślała bibliotekarka Gabriela Markowska, która pełniła rolę narratora.

Wspólne czytanie urozmaicił występ średzkiego artysty Piotra Rejdy, który przygotował koncert poezji śpiewanej.

Podczas 9. edycji "Narodowego Czytania" prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że lekturą przyszłorocznej będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. - Dzisiaj mogę z radością zapowiedzieć, że za rok będziemy się co najmniej równie dobrze bawili, dlatego że za rok będzie lektura również niezwykle znana w naszym kraju. Lektura, która niejednokrotnie wzbudzała śmiech, ale lektura, która zarazem jest bardzo pouczająca i nie zawsze wszyscy są tacy zadowoleni, kiedy te żarty się pojawią. Będzie to "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - oznajmił prezydent.

(kb) / fot. kb

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Aniu , pięknie wyglądasz.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ciekawe czy Ruciński przeczytał to ze zrozumieniem. Jak go znam zawsze miał z tym problemy i tak to już mu zostało do dzisiaj. Z resztą do czytania to on nigdy za bardzo się nie przykładał.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Wyrazy współczucia dla najbliższych... Czy małżonkowie zmarli w tym samym czasie?
3 listopada 789 rocznica Twojej tragicznej śmierci. Ale ludzie bez wyobraźni nie uczczą Ciebie w t...
"Straż Miejska nie bierze udziału w pościgach, lecz patroluje teren w celu zapewnienia bezpieczeństw...
Moje wyrazy wspolczucia jest mi niezmirnie przykro.Pani Wladzia byla wyjatkowo dobrym i cieplym czlo...

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.