sobota 04.12.2021

Imieniny: Barbary Krystiana

Spotkanie z historykiem Sebastianem Wojdyłą w ramach akcji „Szkoła Pamięta” w Rakoszycach / fot. UM Spotkanie z historykiem Sebastianem Wojdyłą w ramach akcji „Szkoła Pamięta” w Rakoszycach / fot. UM

Działania SP w Rakoszycach wyróżnione przez ministerstwo

Pt, 19.11.2021 17:53
 •  

Przedszkolaki z punktu przedszkolnego wraz z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rakoszycach wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Szkoła Pamięta”. Inicjatorem zgłoszenia była dyrektor placówki Jadwiga Cielińska. MEiN wyróżniło SP z Rakoszyc z prawie 11 tys. szkół z całej Polski.


Organizatorem działań była wychowawczyni z punktu przedszkolnego Kamila Medyńska. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Pierwszymi działaniami szkoły z Rakoszyc w ramach akcji „Szkoła Pamięta” było przygotowanie wystawy i gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi – nieżyjącemu żołnierzowi biorącemu udział w walkach o Berlin w 1945 r., pradziadkowi jednego z uczniów klasy trzeciej. Wychowawczyni Kamila Medyńska udostępniła pamiątki rodzinne i dołączyła je do prezentacji o życiorysie żołnierza.

Do współpracy szkoła zaprosiła także lokalnego historyka, Sebastiana Wojdyłę, doktoranta w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownika Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej w Rakoszycach. Pod koniec października na spotkaniu z historykiem uczniowie wysłuchali opowieści o życiu lokalnego bohatera i usłyszeli garść historycznych faktów przekazanych przez Sebastiana Wojdyłę dotyczących walk o Berlin.

Dzieci miały możliwość zobaczenia medali oraz dokumentów o wartości historycznej. Na zakończenie spotkania uczniowie klasy III, przygotowani przez wychowawczynię Marzenę Krankiewicz, zaśpiewali dwie piosenki patriotyczne.

Punkt przedszkolny wraz z klasą trzecią SP w Rakoszycach zostali docenieni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za wszystkie swoje działania, które zostały wymienione jako jedne z niewielu na prawie 11 tysięcy szkół z całej Polski na stronie ministerialnej w artykule podsumowującym tegoroczną edycję akcji „Szkoła Pamięta”.

- Jestem bardzo dumna z tego wyróżnienia i ogromnie się cieszę, że nasza placówka została w ten sposób doceniona za tak ważne działania kultywowania pamięci o lokalnych bohaterach, którzy walczyli o wolność. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tę akcję – mówi Jadwiga Cielińska, dyrektor SP w Rakoszycach.   

(prg)

rakimage003

rakimage005

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Wiki powiedział(a) Więcej
  Przyjedź do Proszkowa zobaczysz jak wygląda "wizytówka" wsi 2 godziny temu.
 • SEBIX powiedział(a) Więcej
  TO SAMO DZIEJE SIĘ ZE SPERMĄ,TEŻ SĄ BRAKI 2 godziny temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  nie znam stawu w Proszkowie,ale jeśli chodzi o staw w Juszczynie, to nigdy nie wysychał i... 4 godziny temu.

Najnowsze artykuły

piątek / 03.12.2021 / 23:18

Dom Kultury zaprasza na grudniowe wydarzenia

Dom Kultury w Środzie Śląskiej przygotował na grudzień wiele kulturalnych nowości związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…