poniedziałek 18.01.2021

Imieniny: Małgorzaty Piotra

Fontanna na średzkim rynku nieco później, ale działa. Jednak...

Fontanna na średzkim rynku nieco później, ale działa. Jednak...

Śr, 15.07.2020 15:47

Dodaje uroku i stanowi sezonową atrakcję, miejsce wypoczynku i relaksu, dlatego znaczne opóźnienie w jej uruchomieniu wzbudziło uzasadnione zainteresowanie.Temat uruchomienia fontanny w centrum Środy Śląskiej poruszony został m.in. w przesłanej do nas korespondencji i na XXVIII Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24 czerwca. – Kiedy fontanna na rynku dolnym zostanie uruchomiona? - pytała radna Wioletta Borkowska. - Wieczorami uświetnia ona swoimi kolorami siedzenie przy kawie i herbacie – dodała.

Kwestię tę wyjaśnił sekretarz gminy, Marcin Nowakowski. - Jak wytyczne inspektora sanitarnego na to pozwolą, zostanie ona włączona. Na ten moment wykonano przegląd techniczny, fontanna jest do sezonu przygotowana, ale w związku z sytuacją epidemiczną były zalecenia, aby właśnie fontanny typu Dry Plaza, które posiadają bezpośredni dostęp do wody nie były uruchamiane.

Kilka tygodni temu fontanna zadziałała, a wraz z jej rozruchem pojawiły się pierwsze pytania czytelników. - Fajnie, że fontanna w końcu działa, ale czy to, że chlapią się w niej dzieci jest bezpieczne? Przecież ta woda ma obieg zamknięty? – pyta mieszkaniec miasta. – Uważam, że jak ludzie chcą żeby fontanna była uruchomiona to powinni być bardziej rozsądni – dodaje kolejny.

Faktycznie, jak można zaobserwować w ciepłe słoneczne dni fontanna jest oblegana przez grupki dzieciaczków. To naturalne, że w tym czasie lgną one do wody i chociaż od początku  obowiązuje zakaz kąpieli w tych kuszących strumieniach, jest na to ciche przyzwolenie.

Sanepid co roku ostrzega, że woda w fontannach tylko wygląda na czystą i nie jest badana pod kątem bezpieczeństwa kąpieli.

Nasz czytelnik słusznie zauważa, że woda w fontannie krąży w tzw. obiegu zamkniętym. I chociaż władze miasta dbają o jej systematyczne wymienianie i chlorowanie, to w każdej chwili mogą się do niej dostać przeróżne zanieczyszczenia. Powinniśmy mieć na uwadze, że z fontann korzystają również ptaki i zwierzęta, które mogą załatwiać w nich swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego w wodzie mogą znaleźć się m.in. bakterie salmonelli, coli typu fekalnego, czy jaja pasożytów pochodzenia odzwierzęcego. Dlatego nie powinno się w niej kąpać, a tym bardziej jej pić. A czy dodatkowym zagrożeniem jest również panujący obecnie koronawirus (SARS-CoV-2)?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej nie widzi przeciwwskazań do uruchomienia fontanny z zachowaniem dystansu społecznego i przeciwdziałaniu nadmiernemu gromadzeniu się ludzi.

- Istotne jest, aby pamiętać o dezynfekcji miejsc wypoczynku przy fontannie i innych przeznaczonych  do siedzenia, na których gromadzić się mogą cząstki wirusa wydzielanego przez osoby chore, często bezobjawowe - wyjaśnia dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, Anna Wojtasińska - Żygadło. - Główną drogą szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2, obok bezpośredniego kontaktu jest droga kropelkowa, podczas której cząstki wirusa zawarte w wydzielinie dróg oddechowych osoby chorej wykrztuszane są podczas rozmowy, kaszlu i kichania i przenoszone na odległość do ok. 2 m, a następnie zostają zainhalowane przez osoby zdrowe znajdujące się w pobliżu, przenikają do ich dróg oddechowych stając się przyczyną zakażenia - podkreśla szefowa sanepidu.

Należy pamiętać, że wirus utrzymuje się na powierzchni różnych przedmiotów i głównie przenoszony jest poprzez dotykanie ust i oczu rękoma, po wcześniejszym kontakcie z wirusem z powierzchni różnych przedmiotów. Dlatego kluczowe znaczenia ma zachowywanie dystansu społecznego, dezynfekcja ławek, skwerków i innych urządzeń służących do wypoczynku przy fontannie. Niezbędne w tej sytuacji jest również możliwość mycia i dezynfekcji rąk.

- W chwili obecnej, z doniesień naukowych nie wynika, aby spożywaniem wody czy poprzez kontakt z wodą można było się zarazić SARS-CoV-2, jednak należy pamiętać, iż odpoczynek w pobliżu fontanny zachęca niekiedy do zachowań nieodpowiedzialnych i ryzykownych z sanitarnego punktu widzenia zachowań. Niestety takie zauważalne są również poza okresem pandemii - zauważa Anna Wojtasińska - Żygadło.

Zatem to tylko od nas samych zależy czy będziemy bezpieczni. Należy postępować tak, by nie narażać siebie i swoich bliskich oraz innych osób korzystających z miejsc użyteczności publicznej.

Warto również mieć na uwadze, że teren wokół  fontanny jest stale monitorowany przez Straż Miejską, która w przypadku zauważenia naruszeń regulaminu, może podejmować działania interwencyjne.

(rol) / fot. ak. dm

108209807 1403363723385797 5483421123224858980 n

img 8055

108004232 287077992601817 2644827065908565402 n
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Marianna powiedział(a) Więcej
  Temat zainteresował dwie(2) osoby, 4 godziny temu.
 • Marian powiedział(a) Więcej
  A prawicowego gdzie? 4 godziny temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  To PO rządzi szczepieniami.Nie wiedziałam. 4 godziny temu.
 • Pacjentka powiedział(a) Więcej
  Dlaczego największa prywatna przychodnia, spółka PULS w Środzie nie podjęła się szczepienia swoich... 4 godziny temu.
 • dfvg powiedział(a) Więcej
  Wiecznie tam wypadki..... 4 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Artykuły sponsorowane

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 17.01.2021 20:00 CET Until: 18.01.2021 09:00 CETpolski: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h. Spodziewaj się utrudnień. Niska temperatury powietrza może stanowić zagroże... więcej informacji.

0
RAZEM