sobota 24.02.2024

Imieniny: Macieja Marka

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


I posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej

Skomentuj29 września w sali konferencyjnej średzkiego magistratu po raz pierwszy obradowali radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gminie Środa Śląska. Poznaliśmy prezydium Rady i najważniejsze plany przedstawicieli średzkiej młodzieży. 


Fot. UM Fot. UM


Młodzieżowa Rada Miejska liczy 15 radnych i została powołana uchwałą Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej z dnia 7 lipca 2022. Posiada swój statut, zgodnie z którym ma ona charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny oraz kierujący młodzieżowych liderów w społeczności lokalnej. W jej skład wchodzą uczniowie gminnych szkół podstawowych: SP nr 3 w Środzie Śląskiej – 8 uczniów, SP w Ciechowie – 3 uczniów, SP w Szczepanowie – 2 uczniów i SP w Rakoszycach – 2 uczniów.

Listy gratulacyjne z okazji wyboru na radnego MRM w kadencji 2022-2024 wręczył uroczyście nowym radnym burmistrz Adam Ruciński. - Powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gminie Środa Śląska to bardzo ważny kamień milowy. Zostaliście wybrani ze społeczności szkolnej, a  to znaczy, że się wyróżniacie i zostaliście obdarzeni zaufaniem. To zaufanie to z jednej strony duża nobilitacja, a z drugiej strony duże zobowiązanie do pracy, działania  aktywności – zwrócił się do radnych burmistrz Adam Ruciński. – To także wielka dla Was szansa. Gratuluję Wam serdecznie udziału w tym gremium, jest to dodatkowy obowiązek i wyzwanie, ale także dowód odwagi i zaangażowania. Życzę Wam, aby to wszystko, co się dziś zaczyna służyło Wam, Waszym społecznościom szkolnym i tej Gminie – podsumował włodarz.

Podczas I posiedzenia MRM radni wybrali skład prezydium Rady. Przewodniczącym został Jakub Fedoszczak. I wiceprzewodniczącą została Julia Wrońska, a II wiceprzewodniczącą wybrano Julię Szczepaniak. Sekretarzem Młodzieżowej Rady Miejskiej został Kornel Sikora, a na stanowisko Skarbnika wybrano Jakuba Kondziołę.

- Jako Młodzieżowa Rada Miejska chcemy się skupić przede wszystkim na potrzebach naszych rówieśników. Jest nam niesamowicie miło, że możemy stanowić realny pomost pomiędzy miastem,
a młodzieżą
– komentuje Jakub Fedoszczak, przewodniczący MRM. – Należy tutaj podkreślić, że to wszystko nie wydarzyłoby się gdyby nie to, że moją inicjatywę tak ciepło przyjął nasz Burmistrz Adam Ruciński. Chciałbym podkreślić, że wszyscy uczymy się jeszcze samorządności i sami stajemy przed wyzwaniami, takimi jak spisywanie protokołów, projektów ustaw czy prowadzenia obrad. Jednocześnie bardzo nas to motywuje do pracy i sprawia mnóstwo przyjemności. Sam jestem zwolennikiem samorządności. Od zawsze się udzielałem w życiu społecznym, dlatego też cieszy mnie to, że teraz jestem przewodniczącym MRM w Środzie Śląskiej. Rola przewodniczącego to duża odpowiedzialność, ale czuję się do tego dobrze przygotowany. Wyciągając jakieś doświadczenie z bycia przewodniczącym szkoły, wiem, jak zadbać o organizację pracy i brak bezczynności w MRM, a także stały kontakt z uczniami  - podkreśla przewodniczący Jakub Fedoszczak.

Najważniejsze obszary, na jakie radni MRM planują szczególnie zwrócić uwagę to:

- bronienie praw przysługujących uczniom,

- zdanie Samorządów Uczniowskich i współpraca ze szkołami podstawowymi,

- promocja sportu i rekreacji,

- wspieranie uczniów w ich inicjatywach na rzecz miasta i nie tylko,

- działalność charytatywna,
- wydarzenia skierowane w stronę młodzieży,
- promocja kultury, patriotyzmu i samorządności.

O swoim doświadczeniu w samorządzie opowiedziała młodym radnym Judyta Partyka-Basa, radna Rady Powiatu, a w przeszłości przewodnicząca powołanej w 2006 roku Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego. – Dziękuję Panu burmistrzowi, że ten głos i marzenie o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej się ziścił, gratuluję powołania tego ważnego dla naszego samorządu gminnego organu i pamiętajcie o obejmowaniu swoimi działaniami nie tylko terenu miasta, ale całej naszej gminy  - mówiła radna Judyta Partyka-Basa.

Młodzieżowa Rada Miejska, zgodnie z przyjętym statutem,  obradować będzie z częstotliwością nie rzadziej niż raz na kwartał z przerwą w czasie wakacji i ferii zimowych. - Proponuję przez pierwszy kwartał pracę w formie comiesięcznych sesji, które poprzedzą spotkania online w grupach roboczych (obowiązkowo jedno przed każdą sesją), niezależnie organizowane w dowolnym czasie między sesjami. Co do sesji - proponuję organizować je w czwartki, o godz. 16-17 – przekazał radnym przewodniczący, a do tych planów nie zgłoszono uwag. Kolejnej sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej możemy zatem spodziewać się już pod koniec października.

(prg)

image0mrm03

image0mrm05

image0mrm07

image0mrm09

image0mrm11

image0mrm13

image0mrm15

Julia Wrońska, I wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej

image0mrm17

Julia Szczepaniak, II wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

Nie przegap tych artykułów.