czwartek 08.12.2022

Imieniny: Marii Światozar

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


I posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej

29 września w sali konferencyjnej średzkiego magistratu po raz pierwszy obradowali radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gminie Środa Śląska. Poznaliśmy prezydium Rady i najważniejsze plany przedstawicieli średzkiej młodzieży. Fot. UM Fot. UM


Młodzieżowa Rada Miejska liczy 15 radnych i została powołana uchwałą Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej z dnia 7 lipca 2022. Posiada swój statut, zgodnie z którym ma ona charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny oraz kierujący młodzieżowych liderów w społeczności lokalnej. W jej skład wchodzą uczniowie gminnych szkół podstawowych: SP nr 3 w Środzie Śląskiej – 8 uczniów, SP w Ciechowie – 3 uczniów, SP w Szczepanowie – 2 uczniów i SP w Rakoszycach – 2 uczniów.

Listy gratulacyjne z okazji wyboru na radnego MRM w kadencji 2022-2024 wręczył uroczyście nowym radnym burmistrz Adam Ruciński. - Powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gminie Środa Śląska to bardzo ważny kamień milowy. Zostaliście wybrani ze społeczności szkolnej, a  to znaczy, że się wyróżniacie i zostaliście obdarzeni zaufaniem. To zaufanie to z jednej strony duża nobilitacja, a z drugiej strony duże zobowiązanie do pracy, działania  aktywności – zwrócił się do radnych burmistrz Adam Ruciński. – To także wielka dla Was szansa. Gratuluję Wam serdecznie udziału w tym gremium, jest to dodatkowy obowiązek i wyzwanie, ale także dowód odwagi i zaangażowania. Życzę Wam, aby to wszystko, co się dziś zaczyna służyło Wam, Waszym społecznościom szkolnym i tej Gminie – podsumował włodarz.

Podczas I posiedzenia MRM radni wybrali skład prezydium Rady. Przewodniczącym został Jakub Fedoszczak. I wiceprzewodniczącą została Julia Wrońska, a II wiceprzewodniczącą wybrano Julię Szczepaniak. Sekretarzem Młodzieżowej Rady Miejskiej został Kornel Sikora, a na stanowisko Skarbnika wybrano Jakuba Kondziołę.

- Jako Młodzieżowa Rada Miejska chcemy się skupić przede wszystkim na potrzebach naszych rówieśników. Jest nam niesamowicie miło, że możemy stanowić realny pomost pomiędzy miastem,
a młodzieżą
– komentuje Jakub Fedoszczak, przewodniczący MRM. – Należy tutaj podkreślić, że to wszystko nie wydarzyłoby się gdyby nie to, że moją inicjatywę tak ciepło przyjął nasz Burmistrz Adam Ruciński. Chciałbym podkreślić, że wszyscy uczymy się jeszcze samorządności i sami stajemy przed wyzwaniami, takimi jak spisywanie protokołów, projektów ustaw czy prowadzenia obrad. Jednocześnie bardzo nas to motywuje do pracy i sprawia mnóstwo przyjemności. Sam jestem zwolennikiem samorządności. Od zawsze się udzielałem w życiu społecznym, dlatego też cieszy mnie to, że teraz jestem przewodniczącym MRM w Środzie Śląskiej. Rola przewodniczącego to duża odpowiedzialność, ale czuję się do tego dobrze przygotowany. Wyciągając jakieś doświadczenie z bycia przewodniczącym szkoły, wiem, jak zadbać o organizację pracy i brak bezczynności w MRM, a także stały kontakt z uczniami  - podkreśla przewodniczący Jakub Fedoszczak.

Najważniejsze obszary, na jakie radni MRM planują szczególnie zwrócić uwagę to:

- bronienie praw przysługujących uczniom,

- zdanie Samorządów Uczniowskich i współpraca ze szkołami podstawowymi,

- promocja sportu i rekreacji,

- wspieranie uczniów w ich inicjatywach na rzecz miasta i nie tylko,

- działalność charytatywna,
- wydarzenia skierowane w stronę młodzieży,
- promocja kultury, patriotyzmu i samorządności.

O swoim doświadczeniu w samorządzie opowiedziała młodym radnym Judyta Partyka-Basa, radna Rady Powiatu, a w przeszłości przewodnicząca powołanej w 2006 roku Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego. – Dziękuję Panu burmistrzowi, że ten głos i marzenie o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej się ziścił, gratuluję powołania tego ważnego dla naszego samorządu gminnego organu i pamiętajcie o obejmowaniu swoimi działaniami nie tylko terenu miasta, ale całej naszej gminy  - mówiła radna Judyta Partyka-Basa.

Młodzieżowa Rada Miejska, zgodnie z przyjętym statutem,  obradować będzie z częstotliwością nie rzadziej niż raz na kwartał z przerwą w czasie wakacji i ferii zimowych. - Proponuję przez pierwszy kwartał pracę w formie comiesięcznych sesji, które poprzedzą spotkania online w grupach roboczych (obowiązkowo jedno przed każdą sesją), niezależnie organizowane w dowolnym czasie między sesjami. Co do sesji - proponuję organizować je w czwartki, o godz. 16-17 – przekazał radnym przewodniczący, a do tych planów nie zgłoszono uwag. Kolejnej sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej możemy zatem spodziewać się już pod koniec października.

(prg)

image0mrm03

image0mrm05

image0mrm07

image0mrm09

image0mrm11

image0mrm13

image0mrm15

Julia Wrońska, I wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej

image0mrm17

Julia Szczepaniak, II wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej

Najnowsze komentarze:
 • Leśniczy powiedział(a) Więcej
  A kiedy patrole będą sprawdzać parkingi przy lesie czy nie ma tam potajemnych schadzek czyt.... godzinę temu.
 • ŚiaŚin powiedział(a) Więcej
  Taaaa ? A to ciekawe, bo z poczty to gościu dzisiaj wynosił dwie paczki gołębi.... godzinę temu.
 • Nad wszystkim czuwa ... powiedział(a) Więcej
  Tutaj nie chodzi o to , że artykuł jest opłacony , tylko Mikołaj błąkający się po Urzędzie... godzinę temu.
 • Dom Kultury w Środzi... powiedział(a) Więcej
  Artykuł nie jest opłacony a dzieci z miejscowości wiejskich będą miały spotkanie z Mikołajem... 3 godziny temu.
Komentarze najlepiej oceniane:
 • MIRKA powiedział(a) Więcej
  A może by tak obwodnicę przy inkubatorze poprowadzić??? Co ty Adam na to?? Byś obskoczył za...
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Droga że Środy śl do Szczepanów zaj...ba ..na..blotem przed PKP powinna SM walić mandaty wykonawcy...
 • Bo ten powiedział(a) Więcej
  Dokładnie - ciężarówy naniosły błota na całej długości. Podobnie za Szczepanowem w stronę...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…