poniedziałek 27.06.2022

Imieniny: Maryli Władysława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Jubileusz wymiany szkolnej i współpracy partnerskiej gmin w Dolnej Saksonii
W miniony weekend obecny i poprzedni burmistrz wraz z delegacją radnych Rady Miejskiej, dyrektorów średzkiej oświaty i przedstawicieli NGO uczestniczyli w jubileuszu 25-lecia wymiany uczniów między Szkołą Podstawową nr 3 a Schulzentrum Saterland oraz 20-lecia umowy partnerstwa gmin Środa Śląska i Saterland, zawartej 1 czerwca 2002 roku w Ramsloh.

Fot. UM Fot. UM


W ramach obchodów jubileuszu partnerstwa gmin burmistrz Satarlandu Thomas Otto i burmistrz Środy Śląskiej  Adam Ruciński odsłonili pamiątkową tablicę z okazji 20-lecia  współpracy między gminami, która znajduje się obok Ratusza i Schulzentrum w Ramsloh. Głównym punktem obchodów było uroczyste przyjęcie w Schulzentrum Saterland z oficjalnymi przemówieniami  i podziękowaniami. Podczas wspólnych spotkań głównym tematem rozmów były wspomnienia, jak rozpoczęła się współpraca i kto walnie przyczynił do jej zapoczątkowania.

– Nie sposób nie wspomnieć kluczowej roli tych, którzy rozpoczęli współpracę między naszymi szkołami, a później Gminami. To m.in. Zbigniew Ziółkowski, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z nauczycielami Piotrem Zieglerem i Sławomirem Siwerskim, który uczył w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, a od 2018 przeniósł się do szkoły we Friesoythe nieopodal Ramsloh  – wymieniał włodarz średzkiej Gminy. – Dziękuję im oraz wszystkim, którzy przez wiele lat dokładali wszelkich starań, aby ta współpraca trwała do dziś – dodał burmistrz Adam Ruciński.

Były burmistrz Środy Śląskiej Bogusław Krasucki, który na zaproszenie obecnego włodarza także uczestniczył w uroczystościach w Ramsloh 11 czerwca, podkreślił, że życzyłby sobie, aby partnerstwo między gminami trwało do końca świata i o jeden dzień dłużej – cytując Jerzego Owsiaka. Z kolei burmistrz Adam Ruciński zadeklarował, że w najbliższym czasie wystąpi do Rady Miejskiej o przyznanie Bogusławowi Krasuckiemu tytułu Zasłużony dla Gminy Środa Śląska, ponieważ to za jego kadencji i za kadencji poprzedniego burmistrza Saterlandu Huberta Frye zawiązana została oficjalna współpraca partnerska gmin i burmistrz Bogusław Krasucki mocno się przyczynił do nawiązania partnerstwa i jego dynamicznego rozwoju od 2002 roku.

O odnowieniu i potrzebie intensyfikacji współpracy między szkołami mówili podczas uroczystości w Ramsloh Emilia Latos, dyrektor SP nr 3 w Środzie Śląskiej oraz Krzysztof Peryga, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Podkreślali, że mocno dziękują ówczesnej dyrekcji i bardzo zależy im, aby aktywna wymiana uczniów trwała jeszcze wiele lat. Jednym z uczestników wymiany młodzieży miedzy gminami był w 1999 roku obecny radny Rady Miejskiej z Jastrzębiec Arkadiusz Hibner- Przejeżdżałem na wymianę do Gminy Saterland jeszcze jako uczeń SP nr 1 w Środzie Śląskiej, a teraz jestem dumny, że świętujemy 25-lecie współpracy – mówił w czasie krótkiego wystąpienia w Schulzentrum Saterland radny Arkadiusz Hibner. – Dołożę jako radny wszelkich starań aby ta wymiana i partnerstwo gmin było wciąż naszym wspólnym udziałem.

Podobnego zdania był burmistrz Adam Ruciński i burmistrz Thomas Otto, którzy zgodnie przyznali, że wartościowe relacje, jakie udało się przez ostanie ćwierć wieku nawiązać, i wymiana doświadczeń między Gminą Środa Śląska a Gminą Saterland są bardzo istotne, a co najważniejsze są podwaliną pod budowanie kolejnych lat partnerstwa, zarówno szkół w Środzie Śląskiej i Ramsloh, jak i między Gminami. Na bazie wymiany szkolnej i partnerstwa gmin przez 20 lat zrodziło się wiele osobistych przyjaźni. Bezpośrednie kontakty rozwijają m.in. Mieczysłw Kudryński z rodziną Schulte z Scharell czy Mariola Szczepan, wieloletnia kierownik średzkiego PCK, ze swoim odpowiednikiem Johannesem Bischof z Elizabethfen.

Przedstawiciele średzkiej delegacji złożyli na ręce partnerów z Satelandu okolicznościowe podziękowania, prezenty i upominki okolicznościowe z okazji 20-letniej współpracy. Wśród nich były m.in. kosze prezentowe z Krainy Łęgów Odrzańskich oraz obrazy średzkiego Rausza i Szkoły Podstawowej przy ul. Górnej,  autorstwa średzkiej artystki Hanny Małgorzaty Boguckiej.

(prg)

  • ja powiedział(a) Więcej
    Artykuł z *** i chwili przed następnym 100ml! 2 godziny temu.
  • ja powiedział(a) Więcej
    Może już wie? Ale i tak *łupi! 2 godziny temu.
  • ja powiedział(a) Więcej
    Tak *** jak mówisz! A później idą do urn i oddają wszystko za 500+! Byle nie pracować, byle 500+ było! To są zwyczajni młodzi "polacy"!... 2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…