czwartek 08.12.2022

Imieniny: Marii Światozar

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Jubileusz wymiany szkolnej i współpracy partnerskiej gmin w Dolnej Saksonii

W miniony weekend obecny i poprzedni burmistrz wraz z delegacją radnych Rady Miejskiej, dyrektorów średzkiej oświaty i przedstawicieli NGO uczestniczyli w jubileuszu 25-lecia wymiany uczniów między Szkołą Podstawową nr 3 a Schulzentrum Saterland oraz 20-lecia umowy partnerstwa gmin Środa Śląska i Saterland, zawartej 1 czerwca 2002 roku w Ramsloh.Fot. UM Fot. UM


W ramach obchodów jubileuszu partnerstwa gmin burmistrz Satarlandu Thomas Otto i burmistrz Środy Śląskiej  Adam Ruciński odsłonili pamiątkową tablicę z okazji 20-lecia  współpracy między gminami, która znajduje się obok Ratusza i Schulzentrum w Ramsloh. Głównym punktem obchodów było uroczyste przyjęcie w Schulzentrum Saterland z oficjalnymi przemówieniami  i podziękowaniami. Podczas wspólnych spotkań głównym tematem rozmów były wspomnienia, jak rozpoczęła się współpraca i kto walnie przyczynił do jej zapoczątkowania.

– Nie sposób nie wspomnieć kluczowej roli tych, którzy rozpoczęli współpracę między naszymi szkołami, a później Gminami. To m.in. Zbigniew Ziółkowski, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z nauczycielami Piotrem Zieglerem i Sławomirem Siwerskim, który uczył w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, a od 2018 przeniósł się do szkoły we Friesoythe nieopodal Ramsloh  – wymieniał włodarz średzkiej Gminy. – Dziękuję im oraz wszystkim, którzy przez wiele lat dokładali wszelkich starań, aby ta współpraca trwała do dziś – dodał burmistrz Adam Ruciński.

Były burmistrz Środy Śląskiej Bogusław Krasucki, który na zaproszenie obecnego włodarza także uczestniczył w uroczystościach w Ramsloh 11 czerwca, podkreślił, że życzyłby sobie, aby partnerstwo między gminami trwało do końca świata i o jeden dzień dłużej – cytując Jerzego Owsiaka. Z kolei burmistrz Adam Ruciński zadeklarował, że w najbliższym czasie wystąpi do Rady Miejskiej o przyznanie Bogusławowi Krasuckiemu tytułu Zasłużony dla Gminy Środa Śląska, ponieważ to za jego kadencji i za kadencji poprzedniego burmistrza Saterlandu Huberta Frye zawiązana została oficjalna współpraca partnerska gmin i burmistrz Bogusław Krasucki mocno się przyczynił do nawiązania partnerstwa i jego dynamicznego rozwoju od 2002 roku.

O odnowieniu i potrzebie intensyfikacji współpracy między szkołami mówili podczas uroczystości w Ramsloh Emilia Latos, dyrektor SP nr 3 w Środzie Śląskiej oraz Krzysztof Peryga, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Podkreślali, że mocno dziękują ówczesnej dyrekcji i bardzo zależy im, aby aktywna wymiana uczniów trwała jeszcze wiele lat. Jednym z uczestników wymiany młodzieży miedzy gminami był w 1999 roku obecny radny Rady Miejskiej z Jastrzębiec Arkadiusz Hibner- Przejeżdżałem na wymianę do Gminy Saterland jeszcze jako uczeń SP nr 1 w Środzie Śląskiej, a teraz jestem dumny, że świętujemy 25-lecie współpracy – mówił w czasie krótkiego wystąpienia w Schulzentrum Saterland radny Arkadiusz Hibner. – Dołożę jako radny wszelkich starań aby ta wymiana i partnerstwo gmin było wciąż naszym wspólnym udziałem.

Podobnego zdania był burmistrz Adam Ruciński i burmistrz Thomas Otto, którzy zgodnie przyznali, że wartościowe relacje, jakie udało się przez ostanie ćwierć wieku nawiązać, i wymiana doświadczeń między Gminą Środa Śląska a Gminą Saterland są bardzo istotne, a co najważniejsze są podwaliną pod budowanie kolejnych lat partnerstwa, zarówno szkół w Środzie Śląskiej i Ramsloh, jak i między Gminami. Na bazie wymiany szkolnej i partnerstwa gmin przez 20 lat zrodziło się wiele osobistych przyjaźni. Bezpośrednie kontakty rozwijają m.in. Mieczysłw Kudryński z rodziną Schulte z Scharell czy Mariola Szczepan, wieloletnia kierownik średzkiego PCK, ze swoim odpowiednikiem Johannesem Bischof z Elizabethfen.

Przedstawiciele średzkiej delegacji złożyli na ręce partnerów z Satelandu okolicznościowe podziękowania, prezenty i upominki okolicznościowe z okazji 20-letniej współpracy. Wśród nich były m.in. kosze prezentowe z Krainy Łęgów Odrzańskich oraz obrazy średzkiego Rausza i Szkoły Podstawowej przy ul. Górnej,  autorstwa średzkiej artystki Hanny Małgorzaty Boguckiej.

(prg)

Najnowsze komentarze:
 • Dom Kultury w Środzi... powiedział(a) Więcej
  Już wkrótce relacje z odwiedziń w miejscowościach wiejskich, jak również spotkanie dzieci i... 7 godzin temu.
 • Brawo Jasiu! powiedział(a) Więcej
  W jednej z wsi z terenu gminy lokalna firma przeznaczyła na zadrzewienie kilka tysięcy złotych a... 8 godzin temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Nie mają!
  Synek policjanta kilka lat temu wyciął orła samochodem, ewidentnie jego wina, sprawę... 8 godzin temu.
 • Ludzie to jest drama... powiedział(a) Więcej
  Niedługo któraś z firm będzie się chwalić , że przekazała puste puszki po konserwach dla Seniorów. 8 godzin temu.
Komentarze najlepiej oceniane:
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Droga że Środy śl do Szczepanów zaj...ba ..na..blotem przed PKP powinna SM walić mandaty wykonawcy...
 • Bo ten powiedział(a) Więcej
  Dokładnie - ciężarówy naniosły błota na całej długości. Podobnie za Szczepanowem w stronę...
 • jjaa powiedział(a) Więcej
  Wy tak serio? No mądrego w zarządzaniu tym miastem nie ma! Co trzeci dzień! Podaj jeszcze...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…