wtorek 21.05.2024

Imieniny: Jana Wiktora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Koncert Kombii i warsztaty winiarskie hitami 18. edycji Święta Wina

SkomentujW weekend 9- 10 września średzkim Rynkiem Dolnym już po raz 18-sty zawładnęły wino, taniec i śpiew. Imprezę jak co roku rozpoczął barwny korowód w rytm Poloneza, a niezapomnianych wrażeń muzycznych dostarczyły gwiazdy: Gromee, Nowator oraz zespół Kombii. Na wielbicieli wina czekały warsztaty winiarskie i konkurs win domowych.


Fot. Dom Kultury w Środzie Śląskiej Fot. Dom Kultury w Środzie Śląskiej


Sobotnie obchody Święta Wina tradycyjnie zainaugurował barwny korowód prowadzony przez Średzką Orkiestrę Dętą pod przewodnictwem kapelmistrza Kazimierza Puchalskiego z udziałem władz gminnych, powiatowych oraz uczniów lokalnych szkół, a także zaproszonych gości, m.in. wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, senatora RP Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz posłów na Sejm RP Jacka Protasiewicza i Pawła Hreniaka.

Uczestnicy korowodu przebrani w stroje historyczne zatańczyli Poloneza, któremu przewodził burmistrz Adam Ruciński i Natalia Aleksy. Włodarz średzkiej gminy powitał na scenie wszystkich gości oraz mieszkańców i podziękował uczestnikom korowodu za udział w tradycyjnym Polonezie. – To ważne, żeby zawsze tradycji stało się zadość, a u nas w Środzie Śląskiej w Mieście Skarbów ta tradycja pięknego korowodu w strojach historycznych, ale także degustacji, delektowania się winem, bo to jest kwintesencja właśnie naszego już 18-letniego święta. Chciałbym wznieść toast za mieszkańców, którzy zawsze czekają na to święto cały rok, kochają to święto na różne sposoby. Za naszych znamienitych gości i wszystkich, którzy przybyli do naszego średniowiecznego miasta na doroczne Święto Wina. Vivat Środa Śląska, Vivat Święto Wina, Vivat Mieszkańcy! – rozpoczął obchody uroczyście burmistrz Adam Ruciński. Przypomniał także pomysłodawczynię całej imprezy – Hannę Małgorzatę Bogucką.

Głos na scenie zabrał wojewoda Jarosław Obremski, który również wzniósł toast za wszystkich mieszkańców Środy Śląskiej. – Niech wino płynie wartkim strumieniem, niech żyje Środa Śląska!

- Środa Śląska to nie tylko Miasto Skarbów. To miasto wspaniałych ludzi, wspaniałych mieszkańców, wśród których zawsze się czuję jak wśród przyjaciół. Chciałbym wznieść toast za państwa zdrowie, pomyślność i sukcesy – powiedział poseł na Sejm RP Jacek Protasiewicz.

- Dziękuję panu burmistrzowi za zaproszenie, już nie pamiętam kiedy tak długo tańczyłem i to na środku ulicy. Jak dobra zabawa to tylko w Środzie Śląskiej – zapewniał poseł na Sejm RP Paweł Hreniak.

Świetną zabawę jak zawsze zapewniły konkursy organizowane przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej – na deptanie winogron, w którym zwyciężyła Pani Dorota Pichowicz, a także wyborów Miss Winnego Grona, których zwyciężczynią okazała się Anna Staranowicz.  Publiczność pod sceną rozgrzały pokazy taneczne. Nowy układ zaprezentowały panie z grupy LADIES. Po raz pierwszy na scenie wystąpili tancerze Akademii ruchu i tańca "Bans".

Później było jeszcze goręcej i nie spowodowała tego upalna aura, ale gwiazdy, które zachwyciły średzką publiczność. Jako pierwszy zagrał GROMEE w towarzystwie Marty Gałuszewskiej. Kolejny rozgrzewał publiczność NOWATOR, a największe audytorium zgromadził zespół KOMBII.

Święto Wina to także wiele wydarzeń towarzyszących. Na wieży widokowej przy kościele pw. św. Andrzeja Apostoła można było obejrzeć wernisaż autorstwa Oliwiera Cedzidło - „Miasto brzmi jak Jazz”. Oficjalnie otwarta została także nowa fotogaleria na ogrodzeniu kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła „Środa Śląska wczoraj i dziś”, a 10 września w Domu Kultury odbył się wykład dr Pawła Dumy - "Karta pocztowa w historii Środy Śląskiej".

W niedzielę odbyły się warsztaty winiarskie, które poprowadził Ryszard Gut z Winnicy Świdnickiej. Założyciel winnicy podzielił się niesamowitą wiedzą i doświadczeniem, które zyskał na przestrzeni lat zajmując się uprawą winorośli, wytwarzaniem wina i prowadzeniem winnicy. Na koniec na słuchaczy czekała degustacja trunków z Winnicy Świdnickiej. Tego dnia na scenie wystąpiły takie zespoły jak Folk Message Folk, Music Booth, Mocne Lajty oraz Terminal.

Na najmłodszych czekały trampoliny, dmuchańce i wiele innych w strefie rozrywki. Stoiska gastronomiczne zaspokajały apetyty, a okoliczni winiarze oferowali swoje trunki. To był weekend pełen dużych emocji, niesamowitych atrakcji i doznań smakowych w Mieście Skarbów. Do zobaczenia za rok!

(um/prg)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.