sobota 04.12.2021

Imieniny: Barbary Krystiana

Fot. UM Fot. UM

Koperta życia – projekt GOPS dla seniorów w Środzie Śląskiej

Pt, 15.10.2021 10:19

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej rozpoczął projekt społeczny o nazwie „KOPERTA ŻYCIA” skierowany przede wszystkim do osób starszych. Jego celem jest uświadomienie mieszkańców o znaczeniu posiadania w miejscu ogólnie dostępnym szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia. Informacji, które mogą być wykorzystane przez służby medyczne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.


- Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym, jakim jest lodówka, umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze – wyjaśnia Joanna Sadowska, dyrektor GOPS.

W kopercie życia znajduje się Karta Informacyjna. Należy w niej wpisać imię i nazwisko, numer PESEL, kontakty do najbliższych, oznaczenie grupy krwi oraz informacje na temat stanu zdrowia: wykaz chorób, uczuleń oraz zażywanych leków. Do koperty można włożyć inne, ważne - z medycznego punktu widzenia - informacje, na przykład kartę informacyjną z ostatniego pobytu w szpitalu. Należy pamiętać, aby dane zawarte w formularzu na bieżąco aktualizować (karta ma rok ważności).

Wypełnioną Kartę Informacyjną należy włożyć do koperty i umieścić na lodówce. - Wybór lodówki na umieszczenie koperty życia nie jest przypadkowy. To urządzenie znajduje się w każdym gospodarstwie domowym i nie jest trudne do znalezienia. To ważne dla ratowników medycznych, którzy przyjeżdżają z pomocą do osób starszych – zaznacza dyrektor Joanna Sadowska, która wręczyła już koperty życia podopiecznym Dziennego Domu Senior+ oraz członkom Klubu Seniora.

Koperty są dostępne bezpłatnie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach pracy lub na stronie internetowej GOPS. Gdy zajdzie potrzeba istotnej zmiany, „Kartę informacyjną”  będzie można pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej gops.srodaslaska.pl, w zakładce do pobrania „Koperta Życia” i następnie ponownie ją wypełnić.

(prg)

 • 12
 • 2
 • 0
 • 4
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Anio powiedział(a) Więcej
  Tomuś T.kopiuj -wklej to nie wszystko,zresztą ty zawsze z prawem miałeś na... godzinę temu.
 • Zuga powiedział(a) Więcej
  CHUJ WAM W DUPE  5 godzin temu.
 • RK powiedział(a) Więcej
  ... 5 godzin temu.

Najnowsze artykuły

piątek / 03.12.2021 / 23:18

Dom Kultury zaprasza na grudniowe wydarzenia

Dom Kultury w Środzie Śląskiej przygotował na grudzień wiele kulturalnych nowości związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…