czwartek 08.12.2022

Imieniny: Marii Światozar

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Kultura ma się dobrze dzięki Wam! Dom Kultury i Gmina Środa Śląska dziękują, że jesteście z nami

W poniższym tekście znajdą Państwo podsumowanie wydarzeń z ostatnich kilku tygodni.Fot. Dom Kultury w Środzie Śląskiej Fot. Dom Kultury w Środzie Śląskiej


W tym roku po raz kolejny z myślą o Seniorach przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń. 5 października na stadionie miejskim w Środzie Śląskiej odbył się marsz aktywnego seniora. Program imprezy składał się z rozgrzewki, marszu oraz gier aktywizujących. Organizatorami wydarzenia byli: Dzienny Dom Seniora Senior +, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gmina Środa Śląska.

Dni Seniora skierowane w szczególności dla mieszkańców mniejszych miejscowości w Gminie Środa Śląska odbyły się również w poszczególnych świetlicach wiejskich. Na poczęstunek oraz zabawę taneczną i różnego rodzaju warsztaty mogli liczyć mieszkańcy Szczepanowa (02.10), Cesarzowic (01.10), Ciechowa (16.10), Bukówka (05.10), Michałowa (08.10), Chwalimierza (15.10), Jastrzębiec (05.10), Rzeczycy (08.10) oraz Zakrzowa (01.10). Dodatkowo w Lipnicy (7.10) oraz Wojczycach (7.10) zorganizowano profilaktyczne badanie wzroku. Natomiast Seniorzy z Proszkowa (9.10) wybrali się na wycieczkę do Zagórza Śląskiego. W niektórych miejscowościach zorganizowano także koncerty zespołów ludowych oraz Chóru Seniora ze Środy Śląskiej. Do końca bieżącego miesiąca Dzień Seniora odbędzie się jeszcze w Rakoszycach (23.10), Krynicznie (23.10), Wrocisławicach (22.10) oraz Przedmościu (30.10). Imprezy są organizowane przy współpracy opiekunów świetlic wiejskich z lokalną społecznością, KGW, Stowarzyszeniami, Radami Sołeckimi i Sołtysami z Gminy Środa Śląska.

Dzięki wspomnianym działaniom osoby starsze mogą spędzić czas poza domem, a także rozwijać się poznając różne tematy dotyczące życia codziennego.

Przenieśmy się na chwilę wspomnieniami do Domu Kultury w Środzie Śląskiej, gdzie święto seniorów zaczęliśmy celebrować już we wrześniu. 27 września w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się wyjątkowy koncert w ramach XI Festiwalu im. Lidii Nowikowej „Jesienny romans – barwy miłości różnych narodów im. Lidii Nowikowej”.  Bohaterka, której jest poświęcony, z uwagi na tragiczną miłość do polskiego oficera do dzisiaj wzbudza wiele emocji, zwłaszcza u starszego pokolenia. Podczas koncertu wybrzmiały najpiękniejsze piosenki i romanse, zaśpiewane nie tylko po polsku, ale i też w wielu innych językach m.in. francuskim, włoskim czy czeskim.

9 października w mieliśmy okazję gościć na naszej scenie popularnego polskiego satyryka - Marcina Dańca w programie „One Man Show”, który rozbawił publiczność do łez. Zaledwie tydzień później wystąpił wybitny pianista - Michał Goławski. Niezwykle utalentowany muzyk zagrał najsłynniejsze kompozycje należące do szczytowych osiągnięć twórczych Fryderyka Chopina. Koncert odbył się z uwagi na 173. rocznice śmierci Fryderyka Chopina, która przypada 17 października. Podsumowując koncert - pozwolimy sobie przytoczyć wspomniany wcześniej fragment wypowiedzi jednego z uczestników koncertu:

„Jeśli usłyszysz dwa razy ten sam utwór Chopina, usłyszysz dwa różne utwory [...] wspaniały pianista, pozwolił słuchaczom przenieść się duchem w świat kompozytora”.

Rekordy frekwencyjne w Kinie Kadr

W dniach 28-30 września z okazji Dnia Chłopaka miały miejsce seanse filmu animowanego „Jak zostałem samurajem” organizowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 3 w Środzie Śląskiej. W pokazach brało udział ponad 500 osób.

10-11 października w Kinie Kadr wyświetlono film „Orlęta Grodno ‘39”. Dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dziecka w ramach lekcji historii zobaczyło ponad 400 uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej.

17 października odbyła się premiera "Ani" w Kino Kadr Środa Śląska. Produkcja okazała się hitem również wśród średzkich widzów, gdyż na DKF odnotowano rekordową frekwencję – ponad 120 osób. Aura poniedziałkowego spotkania DKF była absolutnie wyjątkowa - pełna ciepła, emocji, refleksji i wzruszeń.

Film „Ania” będzie można zobaczyć jeszcze w najbliższe dwa weekendy oraz podczas spotkania Średzkiego Filmowego Klubu Seniora. Repertuar dostępny na www.dksrodaslaska.pl.

Jesień rozgościła się już na dobre, a my nadal będziemy kusić Was ofertą, która z pewnością okaże się konkurencyjna dla domowych wieczorów . Listopad w DK zapowiada się równie obiecująco.

Zapraszamy do obserwowania profilu Facebook Domu Kultury w Środzie Śląskiej oraz strony www.dksrodaslaska.pl.

Dom Kultury w Środzie Śląskiej

Najnowsze komentarze:
 • Leśniczy powiedział(a) Więcej
  A kiedy patrole będą sprawdzać parkingi przy lesie czy nie ma tam potajemnych schadzek czyt.... 2 godziny temu.
 • ŚiaŚin powiedział(a) Więcej
  Taaaa ? A to ciekawe, bo z poczty to gościu dzisiaj wynosił dwie paczki gołębi.... 2 godziny temu.
 • Nad wszystkim czuwa ... powiedział(a) Więcej
  Tutaj nie chodzi o to , że artykuł jest opłacony , tylko Mikołaj błąkający się po Urzędzie... 2 godziny temu.
 • Dom Kultury w Środzi... powiedział(a) Więcej
  Artykuł nie jest opłacony a dzieci z miejscowości wiejskich będą miały spotkanie z Mikołajem... 3 godziny temu.
Komentarze najlepiej oceniane:
 • MIRKA powiedział(a) Więcej
  A może by tak obwodnicę przy inkubatorze poprowadzić??? Co ty Adam na to?? Byś obskoczył za...
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Droga że Środy śl do Szczepanów zaj...ba ..na..blotem przed PKP powinna SM walić mandaty wykonawcy...
 • Bo ten powiedział(a) Więcej
  Dokładnie - ciężarówy naniosły błota na całej długości. Podobnie za Szczepanowem w stronę...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…