poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Fot. WK Fot. WK

Mieszkanka wnioskuje o montaż progów zwalniających w Krynicznie

Pn, 03.05.2021 19:55
 •  

W kwietniu do wiadomości redakcji wpłynęło pismo mieszkanki Kryniczna skierowane do burmistrza Środy Śląskiej, w którym wnioskuje o montaż progów zwalniających na terenie wioski.


W piśmie mieszanka zaznacza, że kieruje się troską o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg. Montaż progów zwalniających proponuje w czterech lokalizacjach: przy cmentarzu, dwóch sklepach spożywczych (“ABC” i lokalnym) oraz na skrzyżowaniu przy przystanku autobusowym.

Mieszkanka uzasadnia

Uzasadnieniem dla montażu progów zwalniających jest bardzo intensywny ruch pojazdów przez miejscowość (w tym pojazdów ciężarowych) oraz nagminne łamanie przez kierujących zasad ruchu drogowego – przekraczanie prędkości, wyprzedzanie w terenie zabudowanym, niebezpieczne manewry, brawura kierowców. W miejscowości Kryniczno i bliskim sąsiedztwie często dochodzi do wypadków drogowych. Ta sytuacja powoduje narażenie bezpieczeństwa zwykłych mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Intensywny ruch pojazdów, zwłaszcza TIR-ów i nie przestrzeganie zasad powoduje ciągłe drganie budynków, rozkruszanie ścian i fundamentów, sprzyja temu również samo ukształtowanie miejscowości. Co więcej w godzinach największego ruchu, praktycznie nie można bezpiecznie przejść przez drogę na drugą część wsi, trudna jest też jazda pojazdami rolniczymi. 

Wobec powyższego, proszę o podjęcie niezwłocznej interwencji, montaż progów, gdyż jest to jedyny sposób na zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców. - czytamy w piśmie skierowanym do burmistrza Adama Rucińskiego.

Urząd Miejski odpowiada

Zapytaliśmy Urząd Miasta i Gminy w Środzie Śląskiej, czy chcieliby skomentować pismo mieszkanki Kryniczna. Odpowiedział nam Janusz Wiaterek, pełnomocnik burmistrza ds. współpracy z sektorem rządowym, biznesem i jednostkami samorządu terytorialnego oraz wsparcia obszaru bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. 

- W odpowiedzi na zapytanie dot. pisma z 19 kwietnia br. skierowanego przez mieszkankę do burmistrza Adama Rucińskiego dot. montażu progów zwalniających w trzech wskazanych punktach w Krynicznie uprzejmie informuję, że podjęto w sprawie czynności wyjaśniające.

Z ustaleń poczynionych przez Wydział Inwestycji tut. Urzędu wynika, że wskazane odcinki dróg, na których wnioskodawczyni oczekuje montażu progów zwalniających  są drogami powiatowymi, a zatem to do właściwości Zarządu Powiatu Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej należy rozpatrzenie wniosku jako organu odpowiedzialnego za utrzymanie dróg powiatowych i bezpieczeństwo na tych drogach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego pismo wnioskodawczyni zostało już przekazane Starostwu, z powiadomieniem wnioskodawczyni jak i Sołectwa Kryniczno.

Dodam, że kierując się troską o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg przebiegających przez miejscowość Kryniczno, zwróciłem się ponadto do Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Śląskiej z prośbą o przeprowadzenie kontroli prędkości poruszających się pojazdów z jednoczesnym dokonaniem oceny stanu bezpieczeństwa we wskazanych rejonach, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg.    

Sołtys Kryniczna komentuje

O komentarz w sprawie poprosiliśmy panią sołtys Iwonę Szachniewicz. - O wysłaniu tego pisma dowiedziałam się dopiero, gdy urząd miejski wysłał swoją odpowiedź do sołectwa. Czy zgadzam się z autorką? Mamy już w Krynicznie jedno wyniesione przejście dla pieszych, które pełni funkcję zwalniacza, na wysokości placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Tam było ono potrzebne, ponieważ to miejsce, gdzie często przebywają ludzie. Myślę, że cztery kolejne progi zwalniające to za dużo na tak krótki odcinek. Jeden, maksymalnie dwa byłyby wystarczające. Ale pamiętajmy, że od oceny tego są w powiecie specjaliści i jestem pewna, że podejmą dobre decyzje w sprawie montażu progów w naszej wiosce - podsumowuje.

OLO

 resized 20210429 114656

resized 20210429 115246

 • 6
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 5


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 5 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 6 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…