sobota 15.06.2024

Imieniny: Wita Jolanty

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


MobiLab w Środzie Śląskiej. Nowoczesna edukacja młodych pokoleń

SkomentujW dniach 23-24 maja, w Środzie Śląskiej dostępne było nietypowe centrum innowacyjnej edukacji - mobilne laboratorium warsztatowe MobiLab.


Zajęcia przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej 23.05.2024 / fot. mpr Zajęcia przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej 23.05.2024 / fot. mpr


Edukatorzy MobiLab poprowadzili zajęcia z uczniami lokalnego liceum oraz szkół podstawowych z Rakoszyc, Ciechowa i Środy Śląskiej, aby przybliżyć im tajemnice przyrody, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w edukacji terenowej.

Czym jest MobiLab?

MobiLab to mobilne laboratorium, które łączy nowe technologie z zajęciami terenowymi i analizą danych. Jest częścią programu Code For Green®, realizowanego przez Fundację Forum Inicjatyw Społecznych we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniką Poznańską. Projekt powstał na bazie wieloletnich doświadczeń w ramach autorskich programów edukacyjnych, opracowywanych wspólnie z nauczycielami.

Code For Green® – Nowoczesny model nauczania

Program Code For Green® jest odpowiedzią na rosnącą świadomość młodych ludzi na temat wyzwań klimatycznych. Jego celem jest wyposażenie uczniów w kompetencje i umiejętności, które pozwolą im aktywnie kreować rzeczywistość. Program wykorzystuje najnowsze trendy w edukacji i technologie, takie jak Design Thinking (projektowanie rozwiązań), empatyzacja, edukacja terenowa oraz praca zespołowa. Realizowany jest metodą Agile, co umożliwia uczniom projektowanie realnych rozwiązań w kluczowych kwestiach dla młodych pokoleń.

Warsztaty MobiLab

Warsztaty prowadzone w MobiLab to nowoczesna formuła edukacji terenowej, która nie tylko realizuje podstawę programową w duchu STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka), ale również angażuje nauczycieli i uczniów w świat technologii i projektowania rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Uczestnicy warsztatów mają okazję poznać nowoczesne techniki, takie jak kartowanie terenu z wykorzystaniem tabletów czy pomiary temperatury powierzchni za pomocą kamer termowizyjnych. Celem tych działań jest budowanie multisensorycznych relacji z przyrodą, co w praktyce oznacza głębsze zrozumienie i docenienie natury. Polskie szkoły niemalże nie prowadzą zajęć w terenie. Większość lekcji, również tych z natury wymagających kontaktu z przyrodą, prowadzona jest w murach szkoły. Dlatego uczniowie nie uczą się przez doświadczanie, a otrzymują wiedzę metodą podawczą. W ten sposób omija ich wiele umiejętności, które naturalnie mogliby zdobywać podczas badań w terenie.

- Warsztaty w naszym mobilnym laboratorium MobiLab to świetna okazja, by uczyć się o wodzie, bioróżnorodności poza szkolnymi ławkami – i to nie jest nudna teoria! Dzieci mogą buszować w krzakach, szukać owadów, wyławiać z wody bezkręgowce, zbadać samodzielnie wodę i odkrywać, jak fascynujący jest świat przyrody. Taka lekcja w terenie to nie tylko nauka, ale i zabawa! Dowiadujemy się, jak zmiana klimatu wpływa na naszą planetę, i uczymy się, jak nie być "eko-gburami". Dzieci stają się bardziej empatyczne i uważne, bo widzą, że nawet najmniejsze organizmy mają swoje ważne miejsce w ekosystemie. To przygoda, która inspiruje do dbania o naszą wspólną przyszłość - przekonuje Izabela Łowicka, ekspertka MobiLab, odpowiedzialna za badania środowiskowe.

Dlaczego edukujemy?

Edukatorzy MobiLab pragną zaszczepić w uczniach zainteresowanie tematyką wody i jej roli w ekosystemie. Warsztaty mają na celu nie tylko dostarczenie wiedzy na temat znaczenia bioróżnorodności i równowagi przyrody, ale także zainspirowanie młodych ludzi do codziennego zaangażowania w te kwestie. Chodzi o zrozumienie, jak przyroda funkcjonuje, jakie korzyści przynosi bioróżnorodność i jak ważna jest równowaga ekosystemów dla przyszłych pokoleń. Wizyta MobiLab w Środzie Śląskiej to doskonała okazja dla uczniów, aby zdobyć nową wiedzę i umiejętności, które są kluczowe w obliczu współczesnych wyzwań klimatycznych. Dzięki nowoczesnym technologiom i praktycznym zajęciom terenowym, młodzi ludzie będą mogli lepiej zrozumieć i docenić rolę przyrody oraz aktywnie przyczyniać się do jej ochrony.

- Dbając o przyrodę, dbamy o siebie i naszych bliskich - tę myśl młodzież zapamiętała po dzisiejszych zajęciach terenowych w MobiLab. Współczesna edukacja musi aktywnie rozwijać kompetencje przyrodnicze młodych ludzi, a my, nauczyciele, chętnie przyjmiemy każdą pomoc, która wzbogaci nasze lekcje. Najlepszym sposobem jest nauka w terenie, która dziś stała się wspaniałą przygodą dla uczniów klasy 2c, świadomych wyzwań, jakie niosą zmiany klimatyczne. MobiLab to odpowiedź na potrzeby współczesnego młodego pokolenia, które chce opuścić szkolne ławki i kreatywnie poznawać otaczające je środowisko. Dziękujemy Organizacji Forum Inicjatyw Społecznych za to wspaniałe doświadczenie - podsumowuje zajęcia Iza Kata, nauczycielka biologii z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej.

Mobilne laboratorium MobiLab w tym tygodniu odwiedziło również Wrocław. Eksperci Fundacji Code for Green mieli okazję uczestniczyć w Dniach Odry i debacie przedstawicieli sejmików i młodzieżowych rad miasta. W przyszłym tygodniu laboratorium wyruszy do Jeleniej Góry, a w czerwcu pojawi się w Bydgoszczy.

(mpr)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

glory

handlo

Nie przegap tych artykułów.