piątek 14.06.2024

Imieniny: Bazylego Elizy

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Narodowe Czytanie w średzkiej bibliotece

SkomentujW sobotę 3 września, w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w ramach corocznej akcji Narodowe Czytanie, którą organizuje się w całej Polsce pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.


Fot. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej Fot. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej


Rok 2022 został uchwalony przez Sejm Rokiem Romantyzmu i to również przyczyniło się do przybliżenia i lepszego poznania twórczości Adama Mickiewicza. W sejmowej uchwale czytamy: „ W 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne Romantyczność, Powrót taty, Świtezianka, Pani Twardowska, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej".

Podczas spotkania w średzkiej bibliotece odczytano siedem utworów:

Utwór „Romantyczność” przypomnieli nam uczniowie z koła teatralnego, działającego przy SP 3 w Środzie Śląskiej:

Emilia Barczyk, Szymon Bartoch, Marcelina Ćwiąkalska, Kinga Kata, Michał Kąkol, Ligia Rajczakowska i Natan Stremecki.

„Panią Twardowską” z podziałem na role odczytał Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński z Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Emilią Latos.

„Rekawiczkę” zaprezentował Wicestarosta Sebastian Burdzy.

„Pierwiosnek” odczytały Anna Grodowska i Małgorzata Kowalska.

Utwór „Do Przyjaciół” wybrała Maria Pachońska.

„Świteziankę” zaprezentowały członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w średzkiej bibliotece: Maria Adamowicz, Anna Kurzawa, Halina Pilc, Maria Szubczyńska i Urszula Wolska.

Spotkanie zostało zakończone utworem „Lilije” w wykonaniu uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 3  - Natalii Kuzio, Aleksandry Pająk, Katarzyny Rubin, Hanny Suszyckiej, Olivera Zielińskiego wraz wychowawczynią  Marzeną Marcinkowską.

O oprawę muzyczną zadbała Sylwia Dyderska (skrzypce) i Jolanta Zukiewicz (wiolonczela).

Dyrektor i pracownicy Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej dziękują wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Każdy, kto w sobotę był razem z nami przyczynił się do współtworzenia tego szczególnego wydarzenia, które jest promocją czytelnictwa i literatury polskiej.

Dziękujemy za to, że byliście z nami i do zobaczenia za rok.

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.