czwartek 25.02.2021

Imieniny: Cezarego Donata

"Niektórzy wierzyli, że wrócą, nielicznym się udało..." W 80. rocznicę deportacji

"Niektórzy wierzyli, że wrócą, nielicznym się udało..." W 80. rocznicę deportacji

Pn, 10.02.2020 19:13

I myśmy szli i szli - dziesiątkowani! Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg... I przez Ludową przeszliśmy - niepokonani. Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg! (z hymnu Sybiraków)7 lutego w Środzie Śląskiej zorganizowano uroczystość upamiętniającą 80. rocznicę I Masowej Deportacji Polaków na Sybir. Rozpoczęto ją od mszy świętej w intencji Sybiraków w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie, na pobliskim skwerze pod tablicą Zesłańców Sybiru, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, koła Sybiraków, organizacji kombatanckich i emeryckich, służb mundurowych oraz nauczyciele wraz z uczniami, złożyli kwiaty. Wartę pod pomnikiem pełnili żołnierze 1 Średzkiego Batalionu 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Przeprowadzone przez NKWD 10 lutego 1940 r. wywózki polskiej ludności odbywały się w okropnych warunkach, które dla wielu były wyrokiem śmierci... - Te dramatyczne przeżycia są trudnymi chwilami dla Sybiraków, ogromną blizną, której nie da się zagoić. Jedynym lekarstwem, które jest w stanie ją uleczyć jest pamięć (…) Nie możemy pozwolić na zapomnienie – podkreślał burmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński.

- Niesamowity mróz, kilka minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, długa, mordercza podróż w bydlęcych wagonach z zakratowanymi oknami, do których wprowadzano po 50 osób i więcej. Często umierali z powodu trudnych warunków atmosferycznych, ciężkiej pracy lub głodu  – mówił starosta Powiatu Średzkiego, Krzysztof Szałankiewicz.

Kolejnym punktem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia było spotkanie w średzkim Domu Kultury, rozpoczęte odśpiewanym hymnem Sybiraków, po którym głos zabrał burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński .–  Drodzy Sybiracy, minęło 80 lat odkąd zaczęły się masowe wywózki. To jeden z wielu dowodów naszej historii świadczący,  że nasz naród został naprawdę mocno i dogłębnie doświadczony tą gehenną i cierpieniem. Bo taka była historia, polityka, bo tacy byli sąsiedzi, którzy nienawidzili Polaków, polskiej niezłomności, waleczności i przywiązania do ziemi, do tego co zamyka się w słowie Ojczyzna. I wtedy pod przymusem trzeba było z tej Ojczyzny wyjechać w nieznane, nie wiadomo dokąd i na jak długo... Ale chociaż wiadomo dlaczego, bo nas nienawidzili i chcieli nas zniszczyć (…) Polacy, którzy tam zginęli, to bohaterowie, patrioci. Niektórzy wierzyli, że wrócą, nielicznym się udało. Wśród nas wielu już nie ma, 80 lat to sporo czasu. W środę dowiedzieliśmy się, że odchodzą od nas ludzie wielcy, wartościowi... Odszedł śp. Ryszard Ćwikliński. Nie sposób o nim dzisiaj nie wspomnieć. Był wielką postacią, człowiekiem, któremu zależało, aby pamięć o Sybirze przetrwała, to naprawdę wielka strata - wspominał niedawno zmarłego prezesa średzkiego koła Związku Sybiraków, burmistrz Ruciński.

Wiersz upamiętniający Pana Ryszarda odczytała Pani Marianna Galas:

Nadszedł dzień żałoby między Sybirakami,

Bo dziś nie ma Prezesa, na tym spotkaniu z nami.

Zaprosił nas tu wszystkich, byśmy świętowali,

Kolejną rocznicę zsyłki, byśmy hołd oddali.

Tym, co na Syberii bez mogił zostali,

I by mówić o zesłańcach, co cierpień doświadczali.

Tej prawdy skrywanej, Ty świadkiem byłeś,

Dlatego o miejsca pamięci przez lata walczyłeś.

Wszystko się udało, a to dzięki Prezesie Tobie,

Dziś z głębi serc dziękujemy drogiej nam Twej osobie.

Za to dobro niech Bóg wyznaczy nagrodę dla Ciebie,

I wiecznym zbawieniem obdarzy Cię w niebie.

Twoje wielkie dzieło pomnażać będziemy

A tego, co z nami stworzyłeś na pewno nie zmarnujemy.

Dziś w wielkim bólu Cię Prezesie Ryszardzie żegnamy, 

I o naszej pamięci w modlitwie zapewniamy.

O tragicznych losach Polaków i Panu Ćwiklińskim wspomniał również starosta powiatu średzkiego, Krzysztof Szałankiewicz. - 17 września 1939 r.  armia radziecka wkracza na terytorium kresów II Rzeczypospolitej Polskiej,  zaczyna się ogromna tragedia kresowa. Rozpoczęła się martyrologia ludności tam mieszkającej (…) Już wtedy, pod koniec 1939 r. sporządzano listy osób, które miały być deportowane gdzieś daleko na wschód... My, jako powiat średzki, władze ościennych gmin,  pamiętamy o tej tragedii i szczególnie cieszy fakt uczestnictwa w uroczystości młodszego pokolenia. Naszym obowiązkiem jest przekazać wiedzę o tej ogromnej tragedii. Z każdym rokiem Dzieci Sybiru będzie ubywać, jak i dziś, kiedy z nami nie ma już Prezesa Ryszarda Ćwiklińskiego. Przekazujmy  wiedzę o tych okrutnych losach młodszemu pokoleniu, by tutaj, na tej ziemi średzkiej, żyła pamięć o deportacjach - podkreślał starosta.

Na zakończenie, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, przygotowalo przejmującą inscenizację prezentującą tragiczne losy Sybiraków.

(kb) / kb
powrót na górę

Najnowsze komentarze

 • Ewa powiedział(a) Więcej
  nadal nie rozumiesz no nic brak mózgu to normalka u pisowców  4 godziny temu.
 • TW BOLEK powiedział(a) Więcej
  brawo, jeszcze chwilę i nazbieramy pomysły jak bez większego wysiłku zaoszczędzić nie parę tysi ale... 5 godzin temu.
 • ex-blacharz powiedział(a) Więcej
  kolejny pomysl z doooopy-już ja widzę te seniorki czy seniorow smigających na kompach on line...kto wam te... 5 godzin temu.
 • miejscowy powiedział(a) Więcej
  no raczej w wielu pipidówkach ku ścisłości 6 godzin temu.
 • ale powiedział(a) Więcej
  ojojoj, ale "krytyczka" się znalazła :( 6 godzin temu.
 • swój powiedział(a) Więcej
  Jak Pani wójt szuka oszczędności to ja podpowiem a zarazem zapytam - po co w tak małej i biednej gminie... 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

08.02.2021 17:37 wrote:

KUPIĘ za GOTÓWKĘ - ANTYKI STAROCIE DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ - SZYBKI KONTAKT i BEZPŁATNY DOJAZD - CAŁY DOLNY ŚLĄSK - ZADZWOŃ !Kupię różnego rod…

0
RAZEM