piątek 03.02.2023

Imieniny: Błażeja Oskara

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Oficjalne pismo, urzędowe powiadomienie? To może być przekręt (cz.I)

Skomentuj
Początek roku to czas rozliczeń, podsumowań oraz… fałszywych wiadomości i telefonów od oszustów, którzy coraz częściej udają urzędników.Przestępcy nie próżnują i doskonalą swoje metody. To zdanie powtarzamy jak mantrę. Ale ostrzeżeń  nigdy dość, bo osób oszukanych wciąż przybywa. W ostatnim czasie najwięcej jest tych, którzy uwierzyli, że mają do czynienia z przedstawicielami państwowych urzędów. Były wśród nich osoby z natury bardzo przezorne, a mimo to nie rozpoznały przekrętu. Tym bardziej trzeba mieć się na baczności.

„Oszustwa na subkonto w ZUS”

 • Przed tym nowym przekrętem ostrzega ZUS: oszust telefonuje na chybił trafił, podając się za pracownika Zakładu. Informuje, jakoby na rozmówcę czekały pieniądze w ramach rozliczenia środków na jego subkoncie w ZUS. Może je otrzymać, ale musi podać dane osobowe i dotyczące konta, na które rzekomo mają być przelane środki.

W mediach ostatnio rzeczywiście pojawiło się… sporo informacji o nierozliczonych pieniądzach na subkontach  w ZUS i wykorzystują to skwapliwie oszuści.

 • Czy naprawdę można otrzymać pieniądze z takiego subkonta? Tak, ale mogą one być wypłacone jedynie spadkobiercy osoby ubezpieczonej, na zasadach dziedziczenia. Wypłata następuje wyłącznie na wniosek spadkobiercy, ZUS sam jej nie proponuje.
 • To nie jest jedyne oszustwo, w którym przestępcy podszywają się pod ZUS. Należy uważać również na maile z informacją, jakoby została błędnie naliczona składka lub kwota świadczenia. To próba wyłudzenia danych, takie wiadomości mogą też zawierać groźne wirusy.

Uwaga! ZUS informuje, że jego pracownicy nie dzwonią do emerytów, a kontakt mailowy możliwy jest tylko, gdy ktoś ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził na to zgodę.

W styczniu i lutym możemy spodziewać się przekrętów związanych z waloryzacją emerytur. Złodzieje jak w ubiegłych latach będą oferować „pomoc w wypełnianiu wniosków”.

Przypominamy: żadnych wniosków w ZUS składać nie trzeba, ani w celu waloryzacji świadczenia, ani po to, by otrzymać trzynastą lub czternastą emeryturę.

Gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem

 • Jeśli dostałaś wiadomość np. dotyczącą rzekomego zwrotu podatku, pieniędzy z ZUS albo taniego węgla z gminy (lub inną wiadomość udającą urzędową informację), powiadom o tym urząd lub instytucję, pod którą oszust się podszył.
 • Samą wiadomość zignoruj lub skasuj. Póki niczego nie klikniesz, taki e-mail lub SMS nie jest zagrożeniem dla telefonu czy komputera.
 • Jeśli w wiadomości był podany link, w który kliknęłaś i zostałaś przeniesiona na stronę podobną do strony banku, ale nie podałaś tam żadnych danych, też nic ci nie grozi.
 • Jeśli jednak wprowadziłaś dane, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o zabezpieczenie konta (zmianę haseł, kodów dostępu itp.)
 • Gdy kliknęłaś w link i został pobrany załącznik lub z pozoru nic się nie wydarzyło, w twoim urządzeniu mogła zostać zainstalowana szpiegująca aplikacja lub groźny wirus. Skontaktuj się z serwisem, poproś o sprawdzenie urządzenia i zainstalowanie dobrego programu antywirusowego, jeśli go jeszcze nie masz.

Te telefony mogą być próbą wyłudzenia danych!

 • Dzwoniąca osoba podaje się za ankietera NFZ. Pyta o nazwisko, adres i PESEL, żąda przesłania kopii dokumentów, np. orzeczenia i niepełnosprawności. Jeśli w ostatnim czasie byłaś u lekarza specjalisty, może zadzwonić ankieter NFZ, ale zada jedynie pięć pytań odnośnie opieki świadczonej w poradni.
 • Dzwoniąca osoba podaje się za przedstawiciela Funduszu Ochrony Środowiska i proponuje pomoc w uzyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0 Nabór wniosków w programie Mój Prąd został wydłużony do końca marca, ale nikt z Funduszu Ochrony Środowiska nie telefonuje z ofertą pomocy.
 • Dzwoniąca osoba podaje się za ankietera z firmy badawczej i pyta cię o nazwisko. W prawdziwym badaniu odpowiedzi są zawsze anonimowe.
 • Nie podawaj w rozmowie danych osobowych, informacji o dochodach, świadczeniu medycznym, z którego korzystałaś itp. Gdy coś budzi twoje podejrzenia, przerwij połączenie.

Źródło: Tygodnik 100 Rad - Wydawnictwo Bauer Sp z o.o. S.k.

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

komnet internet

pawlowski sol drogowa www


przyjeciapozegnalne postfb