czwartek 08.12.2022

Imieniny: Marii Światozar

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Otwarcie Inkubatora Przedsiębiorczości w Budzowie

3 czerwca w Budzowie w Gminie Stoszowice otwarto pierwszy Inkubator Przedsiębiorczości na Dolnym Śląsku na terenach wiejskich. To jeden z dwóch projektów, obok Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który w 2020 roku decyzją Zarządu Województwa otrzymał 85% dofinansowania unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego.
 Na uroczyste otwarcie Inkubatora Przedsiębiorczości w Budzowie wójt Gminy Stoszowice Paweł Gancarz oraz Przewodniczący Rady Gminy Stoszowice Marcin Józefiak zaprosili m.in. Burmistrza Środy Śląskiej Adama Rucińskiego i Marszałka Województwa Cezarego Przybylskiego, którzy w lipcu 2021 roku uczestniczyli we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę inkubatora w Budzowie. W imieniu włodarza Gminy Środa Śląska w uroczystości otwarcia Inkubatora Przedsiębiorczości w Budzowie wzięli udział Monika Szymanowska, p.o. kierownika Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy oraz Rafał Ratuszniak, p.o. kierownika Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO.

- Gmina Stoszowice słynie z turystyki, ale jest to też gmina rolnicza i ta część działalności gospodarczej to jest to, czego nam brakowało – mówił podczas uroczystości Paweł Gancarz, wójt Gminy Stoszowice. – To także wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców i szansa na rozwój ich działalności.

Budowa dwukondygnacyjnego budynku o pow. użytkowej blisko 800 m2  trwała 1,5 roku. W obiekcie znajduje się m.in. 14 lokali biurowych o pow. od 12 m2 do 26 m2. Już w pierwszym miesiącu działalności, w inkubatorze zostało zajęte ponad 50 proc. powierzchni przeznaczonej na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej przez lokalne firmy z powiatu ząbkowickiego i okolicznych gmin. Wśród firm w budzowskim inkubatorze do tej pory znalazły się m.in. biuro rachunkowe, kancelaria prawna i studio fotograficzne. Umowy z przedsiębiorcami zawierane są na okres maks. 3 lat.

- Cieszę się, że takie obiekty jak inkubatory przedsiębiorczości powstają także na terenach wiejskich, gdzie pojawia się deficyt przedsiębiorstw o innych charakterze, niż gospodarstwa rolne – wskazuje Rafał Ratuszniak. – To duża szansa dla Gminy Stoszowice na rozwój nowej gałęzi biznesowej, aby mogła opierać się na zdrowym stosunku gałęzi gospodarczych w regionie – dodaje p.o. kierownika Wydziału RPO.

Projekt budowy Inkubatora Przedsiębiorczości w Budzowie otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, podobnie jak budowa Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, która finansowana jest w 85% ze środków unijnych. Wartość inwestycji w Gminie Stoszowice pierwotnie miała wynosić 5,3 mln zł brutto, a finalnie osiągnęła 6,3 mln zł brutto, przy dofinansowaniu z UE ponad 3.5 mln zł.

- Dla  Gminy Stoszowice i Gminy Środa Śląska obiekty takie jak inkubator przedsiębiorczości to duża szansa i ważny bodziec do dalszego rozwoju gospodarczego w sektorze mikro i małych firm– zaznacza Monika Szymanowska. – Realizacja takiego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki wsparciu środków unijnych oraz decyzji większości radnych Rady Miejskiej – dodaje p.o. kierownika Wydziału PRG średzkiego magistratu.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał na otwarciu podczas uroczystości, że takie obiekty jak inkubatory przedsiębiorczości to ważna i potrzebna inwestycja w mikro i małe przedsiębiorstwa, których rozwój można obecnie obserwować w mniejszych gminach i tego rodzaju przedsięwzięcia warto wspierać, bo odpowiadają na rosnące potrzeby tej gałęzi biznesu w Polsce.

(PRG / UM w Środzie Śląskiej)

imagex003

imagex005

Fot. Express-miejski.pl

imagex007

Fot. Express-miejski.pl

imagex009

imagex011

imagex013

imagex015

Fot. Radosław Chuchra

imagex017

Fot. Radosław Chuchra 

Od lewej: Paweł Gancarz Wójt Gminy Stoszowice; Monika Szymanowska p.o. kierownika Wydziału PRG; Władysław Kosiniak-Kamysz Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm;  Rafał Ratuszniak p.o. kierownika Wydziału RPO

 

 

Najnowsze komentarze:
 • Jakie to oczywiste powiedział(a) Więcej
  8 grudnia. Inkubator nie działa. W budżecie można znaleźć, że na start dokapitalizowanie... godzinę temu.
 • Dom Kultury w Środzi... powiedział(a) Więcej
  Już wkrótce relacje z odwiedziń w miejscowościach wiejskich, jak również spotkanie dzieci i... 9 godzin temu.
 • Brawo Jasiu! powiedział(a) Więcej
  W jednej z wsi z terenu gminy lokalna firma przeznaczyła na zadrzewienie kilka tysięcy złotych a... 10 godzin temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Nie mają!
  Synek policjanta kilka lat temu wyciął orła samochodem, ewidentnie jego wina, sprawę... 10 godzin temu.
Komentarze najlepiej oceniane:
 • Jacek powiedział(a) Więcej
  Droga że Środy śl do Szczepanów zaj...ba ..na..blotem przed PKP powinna SM walić mandaty wykonawcy...
 • Bo ten powiedział(a) Więcej
  Dokładnie - ciężarówy naniosły błota na całej długości. Podobnie za Szczepanowem w stronę...
 • jjaa powiedział(a) Więcej
  Wy tak serio? No mądrego w zarządzaniu tym miastem nie ma! Co trzeci dzień! Podaj jeszcze...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

26.11.2022 10:52 wrote:

ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM - KUPIĘ ANTYKI ! Kupię stare Obrazy, Ikony, mniejsze Meble, Sztućce, Srebro, Plate…

24.10.2022 08:48 wrote:

Kupię garaż w Środzie Śląskiej. Stan techniczny bez znaczenia. Telefon kontaktowy 794 759 440.…

12.10.2022 08:57 wrote:

SKUP OBRAZÓW - KUPIĘ OBRAZY - STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - SKUP ANTYKÓW - GOTÓWKA !!!!!!!!Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy…