sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany Hipolita

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Powódź tysiąclecia – upamiętnienie w sołectwie Rzeczyca
18 lipca w kościele w Rzeczycy ks. Andrzej Obuchowski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Chomiąży, odprawił mszę w intencji upamiętnienia powodzi sprzed ćwierć wieku. Gospodarzami uroczystości byli sołtys Andrzej Sakson i miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Fot. UM Fot. UM


Po nabożeństwie, pod tablicą pamiątkową przy świetlicy w Rzeczycy, w obecności zaproszonych gości  i mieszkańców Rzeczycy, kwiaty złożyli przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kryciński, burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, Antoni Biszczak, burmistrz Środy Śląskiej w latach 1995-2000, Maria Zachary, ówczesna kierownik Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Środzie Śląskiej i sołtys Rzeczycy Andrzej Sakson.

Włodarz średzkiej gminy podziękował za przybycie na uroczystość wszystkim zaangażowanym w akcje ratunkowe podczas powodzi w 1997 roku, ówczesnym władzom gminnym i służbom ratunkowym – strażakom, policjantom, funkcjonariuszom Straży Miejskiej i mieszkańcom. Z kolei Maria Zachary w kilku słowach przypomniała, które nadodrzańskiej miejscowości gminne zostały dotknięte powodzią i jak wspomina ten trudny czas. Wspomnieniami podzielili się także obecni na uroczystości Zenon Meusz, ówczesny komendant Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej oraz Tadeusz Kudryński, ówczesny komendant Powiatowy Policji w Środzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że w nocy z 12/13 lipca 1997 roku na wysokości wsi Słup woda z rzeki Odry przerwała wał przeciwpowodziowy w dwóch miejscach i zalała okoliczne miejscowości: Rzeczycę, Brodno, Słup, Zakrzów i Kobylniki. Pod wodą znalazło się około 5000 ha, czyli 20% powierzchni gminy Środa Śląska. W czasie powodzi na terenie gminy Środa Śląska w 5 nadodrzańskich miejscowościach zniszczonych zostało około 250 budynków mieszkalnych, 480 budynków gospodarczych oraz 9 budynków użyteczności publicznej. Ofiar w ludziach na Ziemi Średzkiej nie było.

(prg)

  • hahah powiedział(a) Więcej
    oni na serio w telewizjii propagandowej puszczają w TVPIS wiadomościach takie newsy? 3 godziny temu.
  • hehehe powiedział(a) Więcej
    Czyli Adaś nadal topi środki finansowe Gminy... Utopił już osiedle socjalne na Wiejskiej... Za chwile utopi fundusz Covidowy którego nie zdąży... 3 godziny temu.
  • Zainteresowany powiedział(a) Więcej
    Ale pierdy pola gadasz zrzut ścieków z czajki-twoje TVP jedną zdechłą rybę pokazywało przez dwa tygodnie dziesięć razy dziennie. Jakoś nie... 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…