piątek 15.01.2021

Imieniny: Pawla Arnolda Izydora

Spalasz odpady? Licz się z kontrolą i surową karą!

Spalasz odpady? Licz się z kontrolą i surową karą!

Śr, 09.09.2020 16:23

Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy, a zanim rozpoczniemy intensywne ogrzewanie naszych domów i mieszkań warto przypomnieć o przepisach i regulacjach dotyczących ochrony środowiska dla poprawy jakości powietrza oraz tych dających uprawnienia do kontrolowania oraz sankcji w razie nieprzestrzegania ustawy o odpadach, ochrony środowiska i regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.Wzorem ubiegłego roku Straż Miejska w Środzie Śląskiej będzie prowadzić intensywne kontrole podczas planowanych akcji oraz w uzupełnieniu interwencyjnie, w razie zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Kontrolami objęty będzie teren całej gminy - zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Kontrole takie mogą być przeprowadzane w godzinach 6:00-22:00, a w firmach – przez całą dobę. Będą je przeprowadzać funkcjonariusze posiadający imienne upoważnienia wydane przez Burmistrza Środy Śląskiej.

Warto przypomnieć treść art. 225 § 1 kk: Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” Osoba paląca śmieci w domowym piecyku, lub ogrodowym ognisku narusza przepis art. 191 Ustawy o odpadach: „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów, podlega karze aresztu lub karze grzywny”.

Strażnicy są uprawnieni do nakładania mandatów karnych do kwoty 500 zł w razie stwierdzenia naruszenia przepisu przytoczonego artykułu.

- W poprzednim sezonie funkcjonariusze Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej przeprowadzili około dwustu kontroli w kilku przypadkach stwierdzając uchybienia. W bieżącym planujemy zwiększyć intensywność kontroli połączonych z prowadzeniem akcji prewencyjno - edukacyjnych - informuje Ryszard Czerwiec, Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Warto wspomnieć, że obecnie obowiązuje całkowity zakaz stosowania niecertyfikowanego opału, a stosowne potwierdzenie jakości przedsiębiorca ma obowiązek przekazać kupującemu wraz z dowodem zakupu.

(rc/sm)
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Piotrek powiedział(a) Więcej
  Żeby nie było tak  jak w WUM Warszawa najpierw po układach i znajomosciachpedały,celebryci,ubecy itp i... 4 godziny temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :silly: 4 godziny temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :cheer: 4 godziny temu.
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Ojciec powinni najpierw pociągnąć do odpowiedzialności winnych zorganizowania całego tego cyrku z pseudo... 5 godzin temu.
 • Fikus powiedział(a) Więcej
  Tak to wyglada, że włodarzom miasta i powiatu wszystko jedno , czy jest tu schludnie czy byle jak.... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM