środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Średzki Budżet Obywatelski 2020

Średzki Budżet Obywatelski 2020

Śr, 14.08.2019 23:57
 •  

Mieszkasz w Gminie Środa Śląska? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze miasto? Przygotuj projekt i zgłoś go do 19 sierpnia w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak to działa?

Najważniejszy jest pomysł na to, jak zmienić lub poprawić coś w mieście. Taki pomysł, w formie projektu, może zgłosić do programu każdy mieszkaniec miasta Środa Śląska, który mieszka w mieście i ukończył 16 lat. Pomysłodawca musi zebrać minimum 15 podpisów osób popierających jego projekt. Projekt składać można w wersji elektronicznej lub papierowej w dniach 19 sierpnia – 30 sierpnia br. Następnie dokument przechodzi etap weryfikacji – komisja sprawdza, czy zadanie spełnia wymogi określone w regulaminie. Projekty, które pomyślnie przejdą etap weryfikacji, zostaną poddane pod głosowanie. Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Gminy Środa Śląska w terminie od 27.09 do 07.10.2019 roku. Wygrają te pomysły, które otrzymają największą ilość punktów, a zwycięstwo będzie oznaczać wpisanie zadania do budżetu Gminy Środa Śląska na 2020 r. W praktyce pomysłodawca nie otrzyma „do ręki” kwoty, o którą wnioskował, to Gmina odpowiedzialna będzie za realizację zadania od początku do końca. Pomysłodawca będzie jednak mógł uczestniczyć w realizacji projektu jako główny doradca ds. realizacji zadania.

Zasady Budżetu Obywatelskiego 2020

Koszt projektu w ramach BO2020 nie może przekroczyć wartości 100 tys. zł, a zadania mogą być realizowane tylko na gruncie gminnym, bądź użyczonym gminie nieodpłatnie. Zadania mogą mieć charakter inwestycyjny lub remontowy i muszą być możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego (nie mogą być etapowane). Do projektu należy dołączyć rzetelny i aktualny kosztorys – szacunkowe koszty brutto zadania: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, sprzętu, robocizny, podatku VAT, itp. Kosztorys można przygotować samodzielnie, przy pomocy orientacyjnego cennika lub z pomocą urzędników UM w Środzie Śląskiej. Będzie on weryfikowany przez specjalistów ds. budowlanych. Jest to kosztorys wstępny, o którego ostatecznym kształcie decyduje Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego oceniający wniosek. Wyniki głosowania znane będą 11 października.

Co się zmieniło w BO2020 względem BO 2019?

Do 2020 roku mocno premiowane są projekty spełniające dodatkowe wymogi. W przypadku projektów zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020, projekty które będą spełniać poniższe kryteria będą otrzymywać mnożniki, które zwiększają ich pozycję w rankingu:

 • Mała wartość projektu (mnożnik od 1,0 do 2,0)
 • Projekt nie wymaga pozwolenia na budowę/zgłoszenia robót budowlanych/innych pozwoleń (mnożnik od 1,0 do 2,0)
 • Projekt dotyczy remontu istniejącej infrastruktury miejskiej/wiejskiej (mnożnik od 1,0 do 1,75)
 • Projekt dotyczy kontynuacji wybranych do realizacji projektów we wcześniejszych edycjach BO (mnożnik od 1,0 do 1,5)

Każdy głos oddany na dany projekt będzie przemnażany przez mnożniki, które dany projekt uzyska, a w przypadku miejscowości wiejskich jeszcze o wagę głosu.  Tym samym 1 głos oddany może maksymalnie stanowić wartość  (2,0 x 2,0 x 1,75 x 1,5) 10,5 punktu!

Zatem warto zgłaszać projekty o małej wartości, dot. istniejącej infrastruktury, nie wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych oraz dotyczące kontynuacji zadań wcześniej zrealizowanych w ramach Budżetów Obywatelskich 2018 i 2019, gdyż podwyższają one szanse na jego zrealizowanie.

Wszystkich zainteresowanych tematem Burmistrz Adam Ruciński zaprasza na konsultacje dotyczące prawidłowego składania wniosków do budżetu obywatelskiego. Konsultacje prowadzone są w godzinach otwarcia Urzędu Miejskiego przy pl. Wolności 5 w Środzie Śląskiej. Konsultacji udziela Rafał Ratuszniak – koordynator ds. Budżetu Obywatelskiego. Szczegółowe zasady programu, przykładowy cennik oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można również na stronie internetowej: www.srodaslaska.budzet-obywatelski.org.

Gmina Środa Śląska

Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości
i współpracy z NGO

 

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Woytek Kopacz powiedział(a) Więcej
  Anno i Wiktorze to dzięki waszej przychylności i pomocy wiele inicjatyw obywatelskich doszlo do szczęśliwego finalu. Dziękuję za 21 lat... 2 godziny temu.
 • Tak sobie myśle powiedział(a) Więcej
  Powiadasz ze zanles wielu takich..pewnie sami dobrowolnie zgodzili się być szczurami laboratoryjnymi i teraz jest jak jest...ale dobrze oby jak... 3 godziny temu.
 • Marek powiedział(a) Więcej
  A jak pisał burmistrz do starosty zeby cos z tym zrobil to powiat przeprosin chcial ze nie ich punkt. To w koncu kto tym zarzadza i czy Burdzy ktory... 9 godzin temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…