sobota 20.04.2024

Imieniny: Czesława Agnieszki

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Święto Wojska Polskiego w Środzie Śląskiej

6 Comments15 sierpnia w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i na Rynku Dolnym uroczyście uczczono Święto Wojska Polskiego z udziałem Dowództwa I Średzkiego Batalionu Dowodzenia. Przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, przedstawiciele lokalnych NGO i oficerowie Wojska Polskiego złożyli wspólny wieniec pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich.


Fot. Jacek  Kata Fot. Jacek Kata


Na Rynku Dolnym odbył się wernisaż wystawy dziecięcej poświęconej tematyce wojskowej ze słodkim poczęstunkiem dla najmłodszych. Na stoisku 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaprezentowano broń i pojazdy zbrojne. Oprawę muzyczną ceremonii zapewniła Średzka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Kazimierza Puchalskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Obrońców Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła odprawiona przez ks. proboszcza Marcina Kozyrę. W nabożeństwie uczestniczyło Dowództwo 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz sztandary lokalnych szkół i organizacji pozarządowych.

Uczestników uroczystości na średzkim Rynku przywitał sekretarz Gminy Marcin Nowakowski. Następnie, po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt, przy akompaniamencie hymnu Polski,  przedstawiciele lokalnych władz gminnych i powiatowych w towarzystwie żołnierzy złożyli wspólny wieniec pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskich. Hołd obrońcom Ojczyny oddali także członkowie lokalnych związków i stowarzyszeń oraz średzka młodzież.

Głos podczas obchodów zabrał burmistrz Adam Ruciński. ­– Polscy żołnierze od wieków walczą, walczyli, ginęli, ale zawsze na sztandarach mieli wolność i walkę do ostatniej kropli krwi za to, co najcenniejsze, czyli za Ojczyznę – rozpoczął. Włodarz nawiązał następnie do 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. - Dzisiejszy dzień to z jednej strony symbol, z drugiej ważna data w historii, która przed 102 laty się działa na naszych ziemiach. Był to atak czerwonej zarazy można powiedzieć. Na nasze państwo, Europę, na wszystkie te wartości, których trzeba było bronić. Wszyscy, którzy stanęli wtedy do walki udowodnili, że my potrafimy walczyć i my potrafimy zwyciężać – mówił burmistrz Ruciński, który w dalszych słowach odniósł się do rządowych decyzji wzmocnienia polskiego wojska w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i gróźb ze strony Rosji w stronę innych państw Europy. – Nie sposób nie dostrzegać tego, co strategicznie się dzieje w Europie i świecie. Po 102 latach kolejny raz rosyjska zaraza atakuje wolno europejskie państwo, jakim jest Ukraina. I grozi innym państwom. My nie czekamy, nasi dowódcy, nasze władze podejmują dobre decyzje o potrzebie modernizacji i zwiększenia liczebności polskiej armii – podkreślał włodarz, który na koniec złożył życzenia wojskowym. – Chciałbym życzyć wszystkim żołnierzom, szczególnie tym, którzy są w Średzkim Batalionie Dowodzenia i w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, aby byli cały czas niezłomni, aby męstwa, odwagi i wiary w zwycięstwo nigdy im nie zabrakło. Żeby byli zbudowani tym jak dowódcy, władze i sojusz, w którym jesteśmy wspiera nasz potencjał wojskowy, bo nasz potencjał wojskowy jest niezwykle ważny, Życzę wszystkiego dobrego dla żołnierzy, ich rodzin i wszystkich tych, którzy tworzą armię polską. Dużo zdrowia i siły i szczęścia, bo szczęście też daje siłę. Burmistrz zapowiedział też rozpoczęcie jesienią budowy w Środzie Śląskiej Ronda im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej i Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Następnie przemawiała mjr Anna Malec, zastępca dowódcy 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, która mówiła m.in. o współpracy wojska z samorządami, którą należy podtrzymywać.

Na koniec na Rynku Dolnym na wszystkich czekała tradycyjna żołnierska grochówka. Zwieńczeniem uroczystości była projekcja w kinie Domu Kultury filmu „Obłoki śmierci Bolimów 1915", zorganizowana w ramach cotygodniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, prowadzonego przez Jarosława Liszko-Kiereńskiego. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy zorganizować spotkanie ściśle związane z uroczystościami, jakie odbywały się w Środzie Śląskiej 15 sierpnia. Publiczność szczególnie dopisała, naszymi gośćmi byli wojskowi, kombatanci, a także Pan burmistrz. Dokument opowiadający o pierwszym w historii masowym ataku bronią chemiczną wywołał żywą dyskusję wśród naszych widzów, przez kilkadziesiąt minut padło wiele ciekawych spostrzeżeń i pytań, które tylko utwierdzają w przekonaniu, że takie spotkania mają sens, także tak tematycznie związane z historią Polski – mówi Jarosław Liszko-Kiereński.

Organizatorami obchodów była Gmina Środa Śląska i Dom Kultury w Środzie Śląskiej wraz z 10. Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia.

(prg)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

Nie przegap tych artykułów.