środa 20.01.2021

Imieniny: Fabiana Sebastiana

Sztuka przez okno wygląda na ulicę

Sztuka przez okno wygląda na ulicę

Pt, 11.12.2020 20:20

Pomysłodawcą „Galerii Średzkie Talenty” jest bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Śląskiej Magdalena Małyga, która w 2019 roku postanowiła zaprezentować talenty uczniów średzkiego technikum informatycznego. Projekt polega na wystawianiu w bibliotecznej witrynie prac młodych artystów. Na wystawach prezentowano do tej pory malarstwo, rysunek, grafikę komputerową. Tym razem w galerii obejrzeć można grafiki Piotra Procka.Skąd takie talenty wśród nas?

Pani Magda, oprócz prowadzenia biblioteki, pracuje też w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum informatycznym. Na swoich zajęciach, podczas których uczy też m.in. podstaw grafiki komputerowej, wielokrotnie obserwowała talenty młodych ludzi. Zaczęła więc namawiać ich do pochwalenia się swoimi pracami. Biblioteka ma do tego doskonałe warunki, gdyż dysponuje dużą witryną, usytuowaną bezpośrednio przy głównej, często uczęszczanej drodze Środy Śląskiej. I tym sposobem na początku 2019 roku zrodził się pomysł utworzenia „Galerii Średzkie Talenty”. A tą często uczęszczaną ulicą jest ul. Wrocławska. Dla jeszcze bardziej zainteresowanych – Wrocławska 10.

Celem była prezentacja twórczości artystycznej młodych mieszkańców powiatu średzkiego. Oddaliśmy przestrzeń w witrynie biblioteki oraz w naszych mediach online dla uczniów malujących, rysujących, rzeźbiących, fotografujących, tworzących grafikę komputerową itd. Wciąż zachęcamy do odwagi - pokażcie swój talent – gorąco zaprasza do galerii pani Magda.

Pierwsza wystawa została zorganizowana w maju 2019 roku i prezentowano na niej prace Anety Kostrzyckiej – 14 rysunków oraz 8 obrazów olejnych. Druga wstawa to koniec 2019 roku i 7 rysunków Klaudii Górskiej wykonanych różnymi technikami. Trzecią wystawę zorganizowaliśmy w październiku 2020 roku z 8 grafikami komputerowymi Niny Czarnik , tworzonymi głównie na iPadzie z użyciem Apple Pencil. Ostatnia wystawa to niezwykle piękne i precyzyjne prace Piotra Procka – 11 grafik wykonywanych ołówkiem i pen pastelami – wylicza pomysłodawczyni projektu.

Dotychczas zaprezentowano 48 prac 4 autorów. Wszyscy byli uczniami technikum informatycznego w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej, ale zainteresowanie projektem rośnie. – Kontaktowano się również z nauczycielami Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, dotychczas nie udało się namówić nikogo z uczniów tej szkoły do podzielenia się swoimi pracami – jednak może wkrótce to się zmieni - w przygotowaniu jest następna wystawa ucznia właśnie PZS nr 1– dodaje.

Pięknie, ale skrycie

Jak informuje pani Magda - autorzy, którzy przecież są jeszcze bardzo młodymi ludźmi, niezbyt chętnie dzielą się swoją sztuką. Jej zdaniem, zazwyczaj nie wierzą, że to co tworzą jest dobre, wartościowe, mają obawy co do odbioru grupy rówieśników. A szkoda, gdyż wyjątkowość, nietypowe zdolności oraz pasja powinny być przecież doceniane i podziwiane. – Cieszę się, że biblioteka może w tym pomóc – podsumowuje. Okazuje się, że po wystawie prac, obawy autorów zazwyczaj znikały. Do biblioteki nie dotarł żaden zły komentarz, wręcz przeciwnie, wielu widzów nie kryło podziwu i zachwytu.

A kiedy sztuka ujrzała światło dzienne…

Z relacji opiekunki wystawy dowiadujemy się, że bardzo często wchodzono do biblioteki i proszono o przekazanie gratulacji młodym twórcom. Wielokrotnie zdarzało się, że takie pochwały wygłaszane były przez przechodniów, którzy na co dzień nie zaglądają do biblioteki, ale weszli właśnie po to żeby porozmawiać o rysunkach, wyrazić swój podziw.

Jedna wystawa trwa zazwyczaj około 1 do 2 miesięcy.

Sylwetkę Piotra Procka przedstawimy w kolejnym materiale oraz najnowszym papierowym wydaniu gazety Roland.

Do zob…, znaczy do przeczytania już wkrótce.

Maja Kaczorowska / fot. mm
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Jan powiedział(a) Więcej
  Ksiażki leżaly sobie spokojnie w szafie dzialu promocji Urzedu Miejskiego. Spokojnie -  jak to w dziale promocji. 2 godziny temu.
 • Ala powiedział(a) Więcej
  Zgadzam sie!
  A grunty jakie drogie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 godziny temu.
 • Duduś powiedział(a) Więcej
  Ksiażka zostala wydana w 2012r i do 2019 leżala sobie w szafie za jakimiś papierami. Ja ją kupilem 2013 za... 4 godziny temu.
 • Jarek powiedział(a) Więcej
  Ototo to to dokładnie też brak mówię,chytry traci podwójnie jak się idzie od dołu ulicą Legnicką to... 5 godzin temu.
 • Rocznik 62 powiedział(a) Więcej
  Do Dudi. Ja ją dostałem za darmo...... 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM