czwartek 17.06.2021

Imieniny: Alberta Ignacego

Sztuka przez okno wygląda na ulicę

Sztuka przez okno wygląda na ulicę

Pt, 11.12.2020 20:20
 •  

Pomysłodawcą „Galerii Średzkie Talenty” jest bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Śląskiej Magdalena Małyga, która w 2019 roku postanowiła zaprezentować talenty uczniów średzkiego technikum informatycznego. Projekt polega na wystawianiu w bibliotecznej witrynie prac młodych artystów. Na wystawach prezentowano do tej pory malarstwo, rysunek, grafikę komputerową. Tym razem w galerii obejrzeć można grafiki Piotra Procka.


Skąd takie talenty wśród nas?

Pani Magda, oprócz prowadzenia biblioteki, pracuje też w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum informatycznym. Na swoich zajęciach, podczas których uczy też m.in. podstaw grafiki komputerowej, wielokrotnie obserwowała talenty młodych ludzi. Zaczęła więc namawiać ich do pochwalenia się swoimi pracami. Biblioteka ma do tego doskonałe warunki, gdyż dysponuje dużą witryną, usytuowaną bezpośrednio przy głównej, często uczęszczanej drodze Środy Śląskiej. I tym sposobem na początku 2019 roku zrodził się pomysł utworzenia „Galerii Średzkie Talenty”. A tą często uczęszczaną ulicą jest ul. Wrocławska. Dla jeszcze bardziej zainteresowanych – Wrocławska 10.

Celem była prezentacja twórczości artystycznej młodych mieszkańców powiatu średzkiego. Oddaliśmy przestrzeń w witrynie biblioteki oraz w naszych mediach online dla uczniów malujących, rysujących, rzeźbiących, fotografujących, tworzących grafikę komputerową itd. Wciąż zachęcamy do odwagi - pokażcie swój talent – gorąco zaprasza do galerii pani Magda.

Pierwsza wystawa została zorganizowana w maju 2019 roku i prezentowano na niej prace Anety Kostrzyckiej – 14 rysunków oraz 8 obrazów olejnych. Druga wstawa to koniec 2019 roku i 7 rysunków Klaudii Górskiej wykonanych różnymi technikami. Trzecią wystawę zorganizowaliśmy w październiku 2020 roku z 8 grafikami komputerowymi Niny Czarnik , tworzonymi głównie na iPadzie z użyciem Apple Pencil. Ostatnia wystawa to niezwykle piękne i precyzyjne prace Piotra Procka – 11 grafik wykonywanych ołówkiem i pen pastelami – wylicza pomysłodawczyni projektu.

Dotychczas zaprezentowano 48 prac 4 autorów. Wszyscy byli uczniami technikum informatycznego w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej, ale zainteresowanie projektem rośnie. – Kontaktowano się również z nauczycielami Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, dotychczas nie udało się namówić nikogo z uczniów tej szkoły do podzielenia się swoimi pracami – jednak może wkrótce to się zmieni - w przygotowaniu jest następna wystawa ucznia właśnie PZS nr 1– dodaje.

Pięknie, ale skrycie

Jak informuje pani Magda - autorzy, którzy przecież są jeszcze bardzo młodymi ludźmi, niezbyt chętnie dzielą się swoją sztuką. Jej zdaniem, zazwyczaj nie wierzą, że to co tworzą jest dobre, wartościowe, mają obawy co do odbioru grupy rówieśników. A szkoda, gdyż wyjątkowość, nietypowe zdolności oraz pasja powinny być przecież doceniane i podziwiane. – Cieszę się, że biblioteka może w tym pomóc – podsumowuje. Okazuje się, że po wystawie prac, obawy autorów zazwyczaj znikały. Do biblioteki nie dotarł żaden zły komentarz, wręcz przeciwnie, wielu widzów nie kryło podziwu i zachwytu.

A kiedy sztuka ujrzała światło dzienne…

Z relacji opiekunki wystawy dowiadujemy się, że bardzo często wchodzono do biblioteki i proszono o przekazanie gratulacji młodym twórcom. Wielokrotnie zdarzało się, że takie pochwały wygłaszane były przez przechodniów, którzy na co dzień nie zaglądają do biblioteki, ale weszli właśnie po to żeby porozmawiać o rysunkach, wyrazić swój podziw.

Jedna wystawa trwa zazwyczaj około 1 do 2 miesięcy.

Sylwetkę Piotra Procka przedstawimy w kolejnym materiale oraz najnowszym papierowym wydaniu gazety Roland.

Do zob…, znaczy do przeczytania już wkrótce.

Maja Kaczorowska / fot. mm

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


 • lol powiedział(a) Więcej
  Zostawcie temat spadochroniarz Lubin czy Legnickie Pole. Trzeba się skupić na faktach . Bez... godzinę temu.
 • obserwator powiedział(a) Więcej
  Malczyce bez wsparcia finansowego z zewnątrz nic nie zdziałają. Poprzyjcie Pana Matyję ,... godzinę temu.
 • CarlitoBrigante powiedział(a) Więcej
  .  Ogarnij to ? 6 godzin temu.
 • Tancerz powiedział(a) Więcej
  Blok dla dorosłych od 19.00-22.00, a napisane że zabawa taneczna.. to jak do 22.00 ? Trochę... 11 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 16.06.2021 / 18:38

Praca w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy

Burmistrz Środy Śląskiej ogłasza nabór na stanowisko inspektora ds. komunikacji zewnętrznej i public relations w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy…

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2021 18:51 wrote:

Praca dorywcza sprzatanie 1-2 razy w tygodniu w Srodzie Sl tel 885176463…

11.06.2021 09:37 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / Starocie - ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM ~!!!!!!!!!!!!~  Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy,…

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…