niedziela 07.03.2021

Imieniny: Tomasza Felicyty

W trosce o bocianich sąsiadów. Interwencja czytelniczki

W trosce o bocianich sąsiadów. Interwencja czytelniczki

Cz, 18.02.2021 12:19

Do naszej redakcji zadzwoniła czytelniczka zaniepokojona losem bocianiego gniazda zlokalizowanego na kominie przy ul. Mostowej w Środzie Śląskiej, obok zakładu opieki zdrowotnej Elmed.Mieszkanka domu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda, pani Marianna Szatan, bardzo zmartwiła się informacją o planach rozbiórki komina starej kotłowni. O jego likwidacji mówiono już wcześniej, lecz teraz aktywność właściciela nieruchomości wzmogła się. W tej sytuacji pani Marianna postanowiła działać. Zadzwoniła do nas, a wcześniej wysłała kilka pism do urzędów. Efekt jej działań, to wstrzymanie rozbiórki, co oznacza, że gniazdo i jego sezonowi mieszkańcy na razie są bezpieczni.

–  Dlaczego tak się przejęłam? Od 13 lat mieszkam w sąsiedztwie tego gniazda i co roku obserwuję jak jest zasiedlone. Zawsze w marcu rozpoczynamy odliczanie, kiedy się pojawią. Zazwyczaj jako pierwszy zauważa to mój mąż, który wraca do domu z okrzykiem, że "jest bocian", po około dwóch tygodniach przylatuje drugi. Później razem z dziećmi obserwujemy gniazdo i młode bociany, które się pojawią. Te obserwacje i słuchanie ich klekotu wpływa na nas pozytywnie! Mogłabym tak mówić godzinami… ale tak naprawdę chodzi mi o to, że to gniazdo jest jedynym w Środzie i jest tu bardzo długo. Sama pamiętam jak byłam mała i razem z rodzicami przychodziłam zobaczyć tego pięknego ptaka. Teraz często widzę jak robią to inni rodzice ze swoimi dziećmi. Dlatego w momencie, kiedy dostaliśmy pismo o planowanej rozbiórce komina, poczuliśmy jakby ktoś chciał zabrać część nas. Postanowiłam, że muszę coś zrobić. Droga nie była łatwa, ale się udało. Dodam, że nie chodziło mi o to, aby komuś utrudnić zaburzenie komina, po prostu chciałam, żeby gniazdo zostało należycie potraktowane. Mniemam, że teraz kiedy inwestor musi mieć wytyczne z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, będzie musiał przenieść gniazdo na platformę. Co nas oczywiście bardzo cieszy! – mówi pani Szatan.

Ostatecznie nasza interwencja okazała się zbędna. Niemniej przypominamy czytelnikom kilka ważnych informacji w tym temacie.

Bocian biały, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska jest gatunkiem ptaka objętym ochroną ścisłą. Co oznacza, że w stosunku do niego obowiązują m.in. zakazy: umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania, przetrzymywania, umyślnego niszczenia jaj i form rozwojowych, niszczenia siedlisk, gniazd, umyślnego płoszenia i niepokojenia w miejscach noclegu.

Tylko w dwóch przypadkach gniazdo bocianie może być usunięte z obiektów budowlanych lub terenów zielonych gdy: wymagają tego względy sanitarne lub bezpieczeństwa i, co istotne, może mieć to miejsce tylko w okresie od 16 października do końca lutego. Przy czym na gniazdo bocianie należy patrzeć również jak na miejsce lęgowe.

Urzędnicy średzkiego starostwa wyjaśniają, nie mieli oni informacji, że na przedmiotowym kominie znajduje się bocianie gniazdo (we wniosku nie wymieniono tego faktu). Gdy informację tę otrzymali, bez zbędnej zwłoki wznowili postępowanie, a następnie wydali postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji.

Co dalej? Wnioskodawca rozbiórki może uzupełnić swój wniosek o niezbędną zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu w zakresie zniszczenia miejsca lęgowego. Słowo „ochrony” w nazwie instytucji pozwala spodziewać się, że wnikliwie oceni ona sytuację. 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ważące ponad tonę gniazdo, znacznie naruszyło konstrukcję komina i budynku na którym się znajduje, więc rozbiórka jest raczej nieunikniona, a wręcz wskazana ze względu na niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia, a nawet życia osób, które mogą przebywać w pobliżu obiektu. Jak wiadomo jest to miejsce często uczęszczane, chociażby przez osoby korzystające z usług pobliskiej przychodni lekarskiej.

OLO / fot. WK

150904513 433946031058979 4609769534574844483 n
powrót na górę
 • zapomnij powiedział(a) Więcej
  prędzej doczekasz się emerytury niż tej drogi... niestety!! 2 godziny temu.
 • też wyborca powiedział(a) Więcej
  to prawda, ile lat się już słyszy o tej drodze między Środą Śląską a Jastrzębcami.... żenada i... 2 godziny temu.
 • kibic v2 powiedział(a) Więcej
  Transmisja zrealizowana dzięki wsparciu gminy => 237 000,00 PLN to 75,95% wartości całego projektu =>... 2 godziny temu.
 • Kibic powiedział(a) Więcej
  Proszę, przestań komentować ? 2 godziny temu.
 • Ho Ho powiedział(a) Więcej
  Bardzo mnie to boli , że ten amator Woytek pisze o historii Środy Ślaskiej i Polski. A historycy z... 5 godzin temu.
 • Mordo powiedział(a) Więcej
  Ależ bardzo wyraźnie mówi Pan, który z nich według Pana ma rację. Przykre, że w tych czasach obywatele... 5 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Środa Śląska

Lokalne ogłoszenia drobne

26.02.2021 10:19 wrote:

Firma w Malczycach poszukuje osoby na stanowisko pracownika administracyjno - biurowego: OFERUJEMY: - atrakcyjne wynagrodzenie - stabiln…

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …