czwartek 04.06.2020

Imieniny: Franciszka Karola

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Warcabowe Grand Prix w Jugowcu z okazji Dnia Dziecka

Warcabowe Grand Prix w Jugowcu z okazji Dnia Dziecka

13.06. 2019

Z okazji Dnia Dziecka rozegrano turniej pod nazwą I Grand Prix Sołectwa Jugowiec w Warcabach Stupolowych. Impreza, która odbyła się 8 czerwca zgromadziła na starcie 23 zawodników w różnym wieku, dzieci, młodzież i dorosłych.

Większość biorących udział w zawodach, to mieszkańcy wsi Jugowiec, przyjechali również uczestnicy ze Środy Śląskiej, Wilczkowa, Ciechowa oraz doświadczony zawodnik z Zielonej Góry reprezentujący klub OKS Sokół Wrocław. Kilka osób z Jugowca (dzieci) posiada licencje zawodnicze Polskiego Związku Warcabowego i reprezentuje wrocławski Sokół. Po zawodach kilka osób biorących udział w zmaganiach postanowiło wyrobić sobie licencje zawodnicze by móc zaistnieć na rynku warcabowym.

Turniej rozpoczął się o godzinie 11.00 powitaniem wszystkich zawodników oraz przybyłych gości. Pierwsze słowa wypowiedziała pani sołtys Agnieszka Malczewska, która powitała zgromadzonych oraz obecnego starostę powiatu pana Krzysztofa Szałankiewicza, następnie przedstawiła kierownika i sędziego głównego zawodów Roberta Sobczyka i oddała mu głos. Sędzia omówił szczegóły dotyczące przepisów Kodeksu Polskiego Związku Warcabowego oraz poinformował o całym przebiegu zawodów. Zmagania na stu polach warcabnicy rozegrane zostały za pomocą programu ChessArbiter Pro systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 10 minut na zawodnika. W związku z tym, iż było nie do pary (23 biorących udział) jedna osoba co rundę pauzowała. Grano przy 11 stołach oznaczonych odpowiednią numeracją. Większość graczy pierwszy raz w życiu uczestniczyła w takim turnieju, niektórzy dopiero zaczynają poznawać warcaby.

Sędzia powitał także panią Justynę Włodarczyk, która reprezentowała dyrektora Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej pana Dariusza Antoszczyszyna - wielkiego zwolennika i propagatora sportu warcabowego, który niestety nie mógł przybyć, gdyż zatrzymały go ważne sprawy. Pani Justyna skierowała do zebranych wiele ciepłych słów życząc wszystkim wspaniałych wyników, sama wraz ze swymi dziećmi, koleżanką i jej córką wzięła udział w zawodach. Pani Justyna wraz z sędzią zaprosiła oficjalnie wszystkich na następny turniej warcabowy, który niebawem - 26 czerwca - rozegrany zostanie w siedzibie Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej przy ulicy Wrocławskiej.

Następnie głos zabrał starosta naszego powiatu pan Krzysztof Szałankiewicz. Pan Starosta wyraził swe zadowolenie z pomysłu przeprowadzenia takiego turnieju, życzył wszystkim samych wygranych, a następnie dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Około 11.30 sędzia ogłosił start 1 rundy.

Podczas turnieju zawodnicy i osoby towarzyszące mogły skorzystać z poczęstunku (kiełbaski z grilla, napoje, woda, ciasta i słodycze). Specjalnie ustawiony namiot dla tych, którzy nie grali oraz dla zawodników, którzy skończyli rundę, służył jako miejsce odpoczynku i relaksu.

Po czwartej rundzie około 13.10 nastąpiła dłuższa przerwa przeznaczona na posiłek i rozmowy. Wiele osób nie znających się wcześniej, nawiązało nowe kontakty. Po przerwie rozegrano ostatnie trzy rundy. Walka była do końca zacięta, decydowały wyniki z ostatniej siódmej rundy, różnice w dużych i małych punktach były niewielkie. Poziom gry był wysoki, wszyscy stosowali się do przepisów kodeksu warcabowego, grali fair play. Była to wspaniała lekcja dla wszystkich grających i obserwatorów, dla wielu jest to wyzwanie dla uprawiania tej dyscypliny sportu.

Wszystkie zamierzone cele zostały osiągnięte, warcaby na naszych ziemiach zyskały większą popularność, osoby grające podniosły poziom swych umiejętności, aktywnie i na sportowo spędzony czas, integracja między osobami z różnych środowisk i w różnym wieku. Fakt, iż wiele osób chce rozwijać dalej swe umiejętności i brać udział w turniejach wyższej rangi sprawia, że istnieje potrzeba przeprowadzania takich akcji. Jest t o gra wzbogacająca nasze myślenie i pobudzająca wyobraźnię, jest to czas na oderwanie się choć na chwilę od szarej rzeczywistości i wreszcie czas, by odejść na moment od komputerów.

Mam nadzieję, iż wkrótce powołamy do życia następne turnieje. Wkrótce, jak już wspomniałem, 26.06.2019 r. w siedzibie Santander Bank Polska odbędzie się turniej "DNI WARCABOWE SANTANDER BANK POLSKA W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ - edycja 2", następnie w dniach 19 - 22 lipca 2019 odbędzie się międzynarodowy turniej  "III ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ" - serdecznie zapraszam na te wydarzenia.

Podsumowanie

Rywalizowano w następujących kategoriach: OPEN, Najlepsze Kobiety, Najlepsi Niepełnosprawni, Junior 10, Junior 13 oraz Junior 17. Wszyscy grali jak równy z równym, dzieci z dorosłymi, niepełnosprawni ze sprawnymi, taki typowy mix. Sędzia następnie za pomocą programu wyodrębnił podział na poszczególne kategorie. Najlepsze trzy osoby w każdej kategorii otrzymały puchary, dodatkowo nagrody rzeczowe i dyplomy. Pozostali zawodnicy, bez miejsc na podium, otrzymali również nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wśród nagród były między innymi: piłki do gry w piłkę, torby, plecaki, gry planszowe itd.

Wspaniały widok, gdy ogląda się uśmiechnięte twarze obdarowanych, widać ich radość oraz poczucie tego, że potrafią w życiu osiągać wspaniałe wyniki. Tak samo piękny widok podczas partii, gdy twarze grających są skupione i zamyślone. W sumie obejrzeliśmy podczas tych zmagań aż 77 wspaniałych, zmysłowych i pełnych kombinacji partii warcabowych.

Wyniki

Kategoria OPEN

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Horowski Marek

14

44

2

Hubiak Andrzej

12

44

3

Pluta Edmund

10

41

Kategoria ogólna, w której rywalizację podjęło 23 zawodników. Walka na czołowych pozycjach była zacięta aż do końca. Jedynie nasz gość z Zielonej Góry reprezentant Sokoła Wrocław był bezkonkurencyjny, przyjechał jako faworyt zawodów. Tuż za nim uplasował się Andrzej Hubiak ze Środy Śląskiej, który wygrał przed rokiem pierwszą edycję turnieju Santander Bank (wtedy jeszcze BZWBK), pan Andrzej to ogromny talent - przed nim przyszłość warcabowa stoi otworem. Trzecią pozycję zajął Edmund Pluta, znany zawodnik, działacz i organizator w naszej gminie. Pan Edmund również posiada znaczną wiedzę warcabową i ma wszelkie predyspozycje, by w przyszłości osiągać jeszcze większe sukcesy. Dzieci grające z tą czołową trójką zawodów miały możliwość poznania dobrego stylu gry w wykonaniu tych panów.

Kategoria Najlepsze Kobiety

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Bohorodycz Natalia

9

40

2

Borkowska Nikola

8

38

3

Szlanta Emilia

8

36

W tej kategorii rywalizacja toczyła się wśród 9 osób płci piękniejszej. Panie i dziewczęta grały zacięcie, by dążyć do osiągnięcia satysfakcjonujących je wyników. Najlepiej w tym towarzystwie wypadła Natalia Bohorodycz, wyprzedziła o jeden punkt Nikolę Borkowską. Tuż za Nikolą zameldowała się pani Emilia Szlanta. Pani Emilia początkowo nie chciała grać, jednak podjęła trafną decyzję i osiągnęła miejsce na podium. Między Nikolą, a panią Emilią była niewielka różnica, obie panie zgromadziły na swym koncie po 8 dużych punktów, decydujące było wartościowanie (małe punkty), odpowiednio 38 u Nikoli i 36 u pani Emilii. Na dalszych pozycjach kolejne panie miały już większą stratę do prowadzącej trójki. Nasze miłe kobiety posiadają zadatek na dalszy rozwój swych umiejętności gry w warcaby.

Kategoria Najlepsi Niepełnosprawni

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Niedziocha Krzysztof

8

39

2

Duma Zdzisław

6

38

3

Sobczyk Artur

5

31

Podczas zmagań wystąpiły 3 osoby niepełnosprawne posiadające grupy inwalidzkie. Do tych osób kierujemy szczególne słowa uznania. Pomimo swego cierpienia podjęły trud i wyzwanie i stanęły do walki o trofea jak równy z równym, niechaj odwaga i chęć do aktywnego i rozwojowego życia będzie przykładem dla wielu osób zdrowych. Najwięcej w tym gronie, 8 punktów wywalczył Krzysztof Niedziocha, który jak stwierdził nie spodziewał się uzyskania tak dobrego wyniku. Tuż za nim, na drugim stopniu podium uplasował się Zdzisław Duma, który zgromadził 6 punktów, spodobała mu się ta gra i chce dalej rozwijać swe umiejętności. Na trzecim stopniu podium z pięcioma punktami uplasował się Artur Sobczyk, początkowo nie chciał startować, w końcu podjął decyzję o udziale w turnieju, słuszną jak się okazało. Dla całej trójki był to debiut, nigdy wcześniej nie brali udziału w tego typu zawodach.

Kategoria Junior 10

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Walkowiak Igor

8

43

2

Borkowski Cyprian

8

31

3

Szlanta Zuzanna

6

33

Najmłodsza kategoria wiekowa, w której wystąpiło osiem osób. Konkurencja była duża, do ostatniej rundy ważyły się losy zwycięstwa w tej grupie. Wygrał Igor Walkowiak posiadający ogromny talent na przyszłość, zgromadził 8 punktów. Tyle samo punktów uzbierał w końcowym efekcie Cyprian Borkowski, również ogromny talent z perspektywami na przyszłość, Cyprian przegrał z Igorem małymi punktami w wartościowaniu. Na najniższym stopniu podium stanęła Zuzanna Szlanta z dorobkiem sześciu punktów. Tuż za Zuzią była jeszcze trójka dzieci, które uzyskały po 6 punktów, miały nieco niższe wartościowanie. W tej kategorii widać jak bardzo poziom między zawodnikami jest wyrównany oraz widać jak na dłoni, że walka o trzecie miejsce była zacięta. Dwaj pierwsi chłopcy rywalizowali między sobą o pierwsze miejsce. Wspaniałe dzieci - jesteście przyszłością, rozwijajcie wciąż swe umiejętności gry w warcaby.

Kategoria Junior 13

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Sulicz Szymon

8

42

2

Borkowska Nikola

8

38

Średnia kategoria wśród dzieci i młodzieży. Do zmagań w tej grupie wiekowej przystąpiły dwie osoby. Ciekawe jest, że ta dwójka uzyskała po osiem punktów, tutaj także decydowały punkty małe, walka była więc toczona do ostatka. Wygrał Szymon Sulicz przed Nikolą Borkowską. Oboje są przyszłością sportu warcabowego, pokazali się z bardzo dobrej strony. Trening czyni mistrza - pielęgnujcie swe talenty i je rozwijajcie.

Kategoria Junior 17

Miejsce

Nazwisko i Imię

Punkty

MSolk

1

Bohorodycz Natalia

9

40

2

Myszkowski Gracjan

9

37

3

Maj Wiktoria

6

37

Najstarsza grupa wiekowa. Pierwsza dwójka odskoczyła do przodu uzyskawszy po 9 punktów, tutaj też decydowały punkty małe. Wygrała Natalia Bohorodycz przed Gracjanem Myszkowskim. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Maj z sześcioma punktami. Dla całej trójki wielkie słowa uznania za tak wspaniałe wyniki i postawę sportową. Trenując osiągniecie jeszcze wyższy pułap.

Przyznano statuetki dla najstarszego i najmłodszego zawodnika - pan Edmund Pluta i Michalina Ćwiąkalska. Pokazuje nam to, że w warcaby grają wszyscy bez względu na wiek i posiadane umiejętności. W tym sporcie wiek nie stanowi bariery, wszyscy jesteśmy jedną wielką Rodziną Warcabową.

Zakończenie

Aż żal było kończyć zawody, świetna zabawa, poznanie nowych osób, sportowa i czysta rywalizacja. Na zakończenie przybył burmistrz Środy Śląskiej pan Adam Ruciński oraz Rradny Gminy Środa Śląska pan Leszek Maciejewski. Pani Sołtys wręczała nagrody rzeczowe, pan Radny dyplomy, a pan Burmistrz puchary. Były też sesje foto, robiono zdjęcia nagradzanym i ich oklaskiwano.

Gdy sędzia główny zawodów odczytał już wszystkie wyniki, głos zabrał burmistrz pan Adam Ruciński. Powiedział wiele ciepłych słów do zebranych, zawodników i organizatorów. Stwierdził również, że jesteśmy pierwszym sołectwem, które zorganizowało takie zawody. Pan burmistrz dokonał także uroczystego zamknięcia turnieju.

Ogólnie ujmując, był to wspaniały dzień, zapisał się złotymi literami na kartach sołectwa Jugowiec. Z niecierpliwością czekamy na następne turnieje w naszej wiosce i okolicach.

Obecność na naszym terenie mocno akcentuje klub Jutrzenka z Częstochowy. Jest to Stowarzyszenie zrzeszające osoby z dysfunkcją wzroku, niemniej jednak wspiera każde działania na rzecz rozwoju intelektualnego wśród dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Wychodzimy na wieś z naszym nowym programem - Wspieramy Talenty. Osoby cierpiące z powodu wzroku na naszym terenie, chętnie przyjmiemy w szeregi naszych klubowiczów i damy im możliwość dalszego rozwoju. Może ktoś z Państwa zna takie osoby?

Nasi Zacni Sponsorzy

Sprzedaż - Usługi Agnieszka Malczewska - Sklepy ABC

Santander Bank Polska

Starosta Powiatu Średzkiego pan Krzysztof Szałankiewicz

Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej

Radny Gminy Środa Śląską pan Leszek Maciejewski

Urząd Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej

Klub SKFSiTNiS Jutrzenka Częstochowa

Patronat Medialny

Gazeta Roland

Podziękowania

Serdeczne słowa podziękowań kierujemy pod adresem wszystkich tych, którzy w większym lub mniejszym stopniu przyczynili się do uświetnienia turnieju. A są to wymienieni wyżej sponsorzy

Sołtys sołectwa Jugowiec Agnieszce Malczewskiej

Dariusz Antoszczyszyn - dyrektor Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej

Krzysztof Szałankiewicz - starosta Powiatu Średzkiego

Adam Ruciński - burmistrz Gminy Środa Śląska

Leszek Maciejewski - radny Gminy Środa Śląska

Grzegorz Ptaszyński - dyrektor Domu Kultury w Środzie Śląskiej

Słowa naszych podziękowań należą się także wszystkim tym, którzy włączyli się do pomocy w przygotowaniu naszej imprezy, a więc:

Barbara Pasik - opiekun świetlicy wiejskiej, otrzymałem od pani Basi ogromne wsparcie na długo przed turniejem, włożyła ogrom swego wysiłku w przygotowanie świetlicy do zawodów, nawet dźwigała ze mną ciężkie stoły. Dziękuję jej córkom: Natalii i Justynie za upiększenie sali gry, jej wnuczkowi Igorowi Walkowiakowi który w dniu zawodów przyszedł rano i dźwigał z nami ciężkie ławki i stoły, czyścił je i pomagał w innych przygotowaniach pomimo że ma dopiero 9 lat.

Iwona Kiefor - za upieczone ciasta

Naszym fotografom - Kamili Malczewskiej i Ewie Borkowskiej

Andrzej Hubiak - za użyczenie samochodu celem załatwienia w mieście spraw bieżących

Edmund Pluta - za wypożyczenie zegarów do gry

Juliusz Ćwiąkalski - za przyniesione słodkości

Szkoła w Rakoszycach - za wypożyczenie sprzętu (warcabnice i pionki)

Dariusz Malczewski - za grillowanie

Mariola Honc - za wypisanie dyplomów i upieczenie ciasta

Wszystkim wymienionym i tym, których nie ująłem w swoim sprawozdaniu serdecznie dziękujemy za każdy, nawet najdrobniejszy wkład. Dla nas to ogromny dar serca.

Do zobaczenia na następnych turniejach.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Robert Sobczyk / fot. kb

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Jak zwykle komentarze ponizej krytyki. Ludzie zróbcie cos ze sobą ...
A tak poza tym to jaki strach wśród rodziców przedszkolaków? Skoro ktoś wysłał dziecko do przedszkol...
"Jeden z rodziców powiedział, że jego dziecko już nie gorączkuje i może chodzić do przedszkola, a my...

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…