sobota 24.02.2024

Imieniny: Macieja Marka

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Zabytki sakralne ze wsparciem z budżetu Gminy - stan prac w parafiach

19 CommentsCztery parafie z terenu średzkiej gminy otrzymały dotacje na remonty zabytków sakralnych w 2022 roku. W dwóch z  nich trwają intensywne prace, a w pozostałych rozpoczęcie prac czeka na zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.


Fot. UM Fot. UM


W tegorocznym budżecie Gminy przeznaczono 235 tys. zł na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach sakralnych. Największą dotację w tym roku otrzymała parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej – 75 tys. zł na remont i konserwację szczytowej ściany kościoła wykonanej z cegły gotyckiej i zabezpieczenie całej powierzchni ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. – Mamy już wybranego wykonawcę, czekamy jednak na zgodę konserwatora zabytków na rozpoczęcie prac – przekazuje ks. Jan Walów, proboszcz parafii. – Chcemy, żeby prace rozpoczęły się we wrześniu – dodaje.

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej otrzymała 70 tys. zł. na powstrzymanie procesów destrukcji rzeźby i elementów architektonicznych złoconych ambony przy ołtarzu. ­– Aktualnie trwają prace restauratorskie i myślę, że potrwają jeszcze do października, to bardzo żmudna praca, jest wiele małych, drobnych elementów złoconych, które trzeba odnowić – wyjaśnia ks. Marcin Kozyra, proboszcz parafii. - Niektóre zdemontowane elementy są odnawiane w pracowni, ponieważ wymaga to dużej precyzji – dodaje.

Intensywne prace toczą się także w kościele pw. św. Marcina w Świętem, gdzie trwa konserwacja obrazu głównego, dużych rzeźb i malowideł ze zwieńczenia, dofinansowana dotacją z budżetu Gminy w kwocie 70 tys. zł. – Prace trwają już od dwóch miesięcy, w pierwszym etapie trzeba było zeskrobać pierwszą warstwę, pod spodem odsłoniły się pierwotne kolory obrazu, teraz trwa jego malowanie  - precyzuje ks. Krzysztof Bigoń, proboszcz parafii.

Dotację w wys. 20 tys. zł otrzymała również parafia pw. św. Wawrzyńca we Wrocisławicach na założenie siatki zabezpieczającej i wzmocnienie elementów drewnianych na wieży kościoła filialnego pw. św. Jerzego w Bukówku. – Umowa z wykonawcą jest już podpisana, czekamy na ostateczną zgodę konserwatora. Na przełomie sierpnia i września chcemy rozpoczynać prace – przekazuje ks. dziekan Janusz Głąba, proboszcz parafii.

- Co roku przeznaczamy 200-300 tys. zł z budżetu Gminy na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach sakralnych na terenie miasta i gminy. Wspieramy w ten sposób nasze parafie – podkreśla burmistrz Adam Ruciński.

(prg)

swietesw

Prace w kościele pw. św. Marcina w Świętem

imagezab005

ambonaswa

Ambona  w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej w trakcie prac

imagezab009

Wkrótce mają rozpocząć się prace nad założeniem siatki zabezpieczającej na wieży kościoła pw. św. Jerzego w Bukówku

imagezab011

Niedługo mają ruszyć prace nad remontem i konserwacją szczytowej ściany kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

ogrody pawlowski trawniki www


hydrotech do gazety nowa reklama

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.