czwartek 02.02.2023

Imieniny: Marii Mirosława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Zabytki sakralne ze wsparciem z budżetu Gminy - stan prac w parafiach

19 Comments
Cztery parafie z terenu średzkiej gminy otrzymały dotacje na remonty zabytków sakralnych w 2022 roku. W dwóch z  nich trwają intensywne prace, a w pozostałych rozpoczęcie prac czeka na zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.


Fot. UM Fot. UM


W tegorocznym budżecie Gminy przeznaczono 235 tys. zł na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach sakralnych. Największą dotację w tym roku otrzymała parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej – 75 tys. zł na remont i konserwację szczytowej ściany kościoła wykonanej z cegły gotyckiej i zabezpieczenie całej powierzchni ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. – Mamy już wybranego wykonawcę, czekamy jednak na zgodę konserwatora zabytków na rozpoczęcie prac – przekazuje ks. Jan Walów, proboszcz parafii. – Chcemy, żeby prace rozpoczęły się we wrześniu – dodaje.

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej otrzymała 70 tys. zł. na powstrzymanie procesów destrukcji rzeźby i elementów architektonicznych złoconych ambony przy ołtarzu. ­– Aktualnie trwają prace restauratorskie i myślę, że potrwają jeszcze do października, to bardzo żmudna praca, jest wiele małych, drobnych elementów złoconych, które trzeba odnowić – wyjaśnia ks. Marcin Kozyra, proboszcz parafii. - Niektóre zdemontowane elementy są odnawiane w pracowni, ponieważ wymaga to dużej precyzji – dodaje.

Intensywne prace toczą się także w kościele pw. św. Marcina w Świętem, gdzie trwa konserwacja obrazu głównego, dużych rzeźb i malowideł ze zwieńczenia, dofinansowana dotacją z budżetu Gminy w kwocie 70 tys. zł. – Prace trwają już od dwóch miesięcy, w pierwszym etapie trzeba było zeskrobać pierwszą warstwę, pod spodem odsłoniły się pierwotne kolory obrazu, teraz trwa jego malowanie  - precyzuje ks. Krzysztof Bigoń, proboszcz parafii.

Dotację w wys. 20 tys. zł otrzymała również parafia pw. św. Wawrzyńca we Wrocisławicach na założenie siatki zabezpieczającej i wzmocnienie elementów drewnianych na wieży kościoła filialnego pw. św. Jerzego w Bukówku. – Umowa z wykonawcą jest już podpisana, czekamy na ostateczną zgodę konserwatora. Na przełomie sierpnia i września chcemy rozpoczynać prace – przekazuje ks. dziekan Janusz Głąba, proboszcz parafii.

- Co roku przeznaczamy 200-300 tys. zł z budżetu Gminy na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach sakralnych na terenie miasta i gminy. Wspieramy w ten sposób nasze parafie – podkreśla burmistrz Adam Ruciński.

(prg)

swietesw

Prace w kościele pw. św. Marcina w Świętem

imagezab005

ambonaswa

Ambona  w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej w trakcie prac

imagezab009

Wkrótce mają rozpocząć się prace nad założeniem siatki zabezpieczającej na wieży kościoła pw. św. Jerzego w Bukówku

imagezab011

Niedługo mają ruszyć prace nad remontem i konserwacją szczytowej ściany kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Śląskiej

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

hydrotech do gazety nowa reklama

przyjeciapozegnalne postfb

eko006