wtorek 18.06.2024

Imieniny: Marka Elżbiety

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Zarząd Gminny OSP ws. KSRG i ważnych decyzji

SkomentujW ostatnią sobotę w średzkim Centrum NGO z udziałem burmistrza i komendanta PSP obradował Zarząd Gminny OSP. Głównym tematem obrad druhów i gości była ocena działalności 4 gminnych jednostek OSP oraz otwarta dyskusja ws. funkcjonowania wybranych jednostek w systemie KSRG.


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


Prezesi gminnych OSP informowali o liczbie wyjazdów na akcje ratowniczo – pożarnicze, zasobach ludzkich i sprzętowych. Wskazano na duże różnice w wyjazdach do akcji poszczególnych OSP – od 9 do 36 wyjazdów w I półroczu br., ale jednocześnie podkreślono bardzo porównywalny potencjał wszystkich 4 gminnych OSP z Brodna, Bukówka, Cesarzowic i Rakoszyc. Wskazywano na ważne kwestie motywacyjne w gotowości druhów jednostek OSP, które jak najczęściej powinny sprawdzać się w akcjach.

Komendant PSP i druhowie w otwartej dyskusji wskazywali zasady i warunki funkcjonowania jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG), w którym na dzień dzisiejszy na trwale funkcjonuje jednostka OSP Bukówek. Do końca roku funkcjonuje w nim też OSP Rakoszyce i dalsze funkcjonowanie wymaga deklaracji kontynuacji, akceptacji dalszej współpracy wg partnerskich zasad między OSP, Gminą a PSP oraz prawie 100% finansowania ze środków budżetu Gminy Środa Śląska.

Do systemu KSRG aspirują też OSP Cesarzowice, które są położone przy drodze w kierunku autostrady A4, na pograniczu gmin Środa Śląska i Kostomłoty. Ze względu na specjalistyczne uwarunkowania ratownictwa wodnego i nowoczesny sprzęt z powodzeniem w systemie KSRG mogłoby funkcjonować OSP Brodnio, szczególnie ze względu na budowę Północnej Obwodnicy Środy Śląskiej i stały rozwój podstref LSSE, gdzie ryzyka działalności przemysłowej wymagają zabezpieczenia specjalistycznych jednostek w północnej części średzkiej Gminy.

Do środy 9 sierpnia do godz. 15.30 burmistrz Środy Śląskiej oczekuje na pisemny/-e akces/-y do systemu KSRG od 1-3 zainteresowanych jednostek OSP i ich prezesów. Dalsze decyzje dot. gminnych OSP ws. przedłużenia misji w KSRG lub/i rozpoczęcia nowych procedur akcesu do KSRG zostaną podjęte po analizie potencjału, zasobów i dotychczasowej współpracy z PSP i Gmina oraz zakomunikowane na poziom Komendanta PSP do czwartku 10 sierpnia do godz. 9.

Oprócz w/w kluczowych decyzji na posiedzeniu Zarządu Gminnego OSP zdecydowano o powołaniu przez Burmistrza na 1/4 etatu Gminnego Komendanta Ochrony Przeciwpożarowej z wdrożeniem na przełomie III i IV kw. br. – ze względu na istotne różnice zdań druhów i wnioski dot. weryfikacji procesu zakupu ostatnich 2 aut dla OSP Rakoszyce. Takie funkcje w gminnych systemach OSP występują m.in. w gminach Trzebnica, Oleśnica, Syców czy Kąty Wrocławskie.

Zdecydowano także zlecenie ekspertyzy technicznej budynku remizy OSP Bukówek przy partycypacji kosztowej Gminy i OSP po 50%, a tejże zakupie w 2024 roku nowej pompy dedykowanej na zawody pożarnicze i wyznaczeniu wiodących kierowców średnich oraz lekkich aut ratowniczo-gaśniczych – po 2 kierowców w każdej gminnej jednostce OSP ze środków budżetowych Gminy Środa Śląska, co zostało poczytywanie zaopiniowane w ramach konsensusu. Obrady trwały ponad 2,5 godz. Ich inicjatorem był burmistrz Adam Ruciński.

(prg)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

handlo

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.