piątek 14.06.2024

Imieniny: Bazylego Elizy

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Zgoda Rady Miejskiej na kredyt 1 mln na zakup peronów i drogi od POLBUS-PKS

Skomentuj28 grudnia Rada Miejska podjęła uchwałę ws. zgody na zaciągnięcie przez Gminę Środa Śląska kredytu na zakup nieruchomości gruntowej od Spółki POLBUS-PKS we Wrocławiu. Chodzi o dawne perony PKS oraz drogę dojazdową do Dino i Biedronki.


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


4 grudnia ub.r. do UM w Środzie Śląskiej wpłynęło pismo z Kancelarii Notarialnej we Wrocławiu ws. prawa pierwokupu od Spółki POLBUS-PKS we Wrocławiu nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Środzie Ślaskeij, będącej własnością Skarbu Państwa, oznaczonej jako działka nr 12/4 przy ul. Legnickiej oraz działka nr 12/6 przy ul. Dworcowej, o łącznej powierzchni 0,5778 ha.

- Od 10 lat trwał konflikt wywołany przez POLBUS- PKS, który zaczął się za czasów poprzedniego burmistrza Bogusława Krasuckiego. Spółka POLBUS od początku chciała jak najwięcej zarobić na sprzedaży działek zbędnych Spółce POLBUS. Próba przymuszenia Gminy w roku 2017 do zakupu drogi dojazdowej do Dino i Biedronki przez POLBUS zakończyła się niepowodzeniem. Ówczesna Rada Miejska nie wyraziła zgody na cenę Spółki POLBUS. W styczniu 2018 jako Burmistrz wystąpiłem z wnioskiem do POLBUS-PKS o sprzedaż na rzecz Gminy części działki 12/4 obejmującej peron autobusowy wraz z przyległym terenem zielonym. Niestety POLBUS lakonicznie odpowiadał na nasze pisma i wnioski, które systematycznie ponawialiśmy, jeszcze w kwietniu 2023. Do sprzedaży nie doszło. Myślę, że była to po prostu gra polityczna … – tłumaczył na sesji Rady Miejskiej 28 grudnia burmistrz Adam Ruciński.

Aby Burmistrz Środy Śląskiej mógł wykorzystać prawo pierwokupu i nabyć na rzecz Gminy od Spółki POLBUS-PKS we Wrocławiu prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z urządzeniami stanowiącymi odrębny przedmiot własności, konieczne jest zaciągniecie kredytu inwestycyjnego w kwocie 1.000.000 zł na okres 2024-2026.

- Chciałbym zaznaczyć, że od 2018 roku to Gmina Środa Śląska była inicjatorem i podmiotem, który dążył do zakupu dużej części peronów i całego terenu zielonego. Zawsze byliśmy otwarci i skłonni do negocjacji, natomiast odpowiedzi POLBUS-PKS były wymijające lub nie było ich wcale. Wszyscy pamiętamy czas kiedy na dworcu autobusowym pojawiło się ogrodzenie uniemożliwiające wjazd autobusów. Dochodziło do takich absurdów, że nawet autobusy linii POLBUS-PKS jeździły po chodniku aby wyjechać z terenu dworca, obok zamontowanego ogrodzenia. Dodatkowo POLBUS-PKS zlikwidował dwie linie autobusowe do Wrocławia, uniemożliwiając mieszkańcom naszej gminy dotarcie autobusami do Wrocławia (dop. Przewodniczącego RM Jerzego Krycińskiego) … To były celowe działania, aby zmusić Gminę Środa Śląska do zakupu terenu za narzuconą przez POLBUS cenę. Uważam, że POLBUS  stawia Gminę pod ścianą stosując grę… Dziś aby kupić te perony, które przydadzą się Średzkiej Komunikacji Publicznej wraz z drogą, która nie jest nam potrzebna, musimy zaciągnąć kredyt w banku w kwocie 1 mln zł, jeżeli wyrazicie Państwo na to zgodę. Oprócz tego będziemy musieli płacić coroczną opłatę za użytkowanie wieczyste tych działek. – wyjaśniał radnym burmistrz Adam Ruciński.

Po prawie 2 godzinnej debacie na sesji 28 grudnia Rada Miejska jednogłośnie wyraziła zgodę na zaciągnięcie przez Gminę Środa Śląska 3-letniego kredytu inwestycyjnego na zakup prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej od Spółki POLBUS-PKS. Wykonanie uchwały powierzono Burmistrzowi Środy Śląskiej. Do sprawy wrócimy.

(prg)

pks 1

pks 2

pks 3

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...
Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.