czwartek 26.05.2022

Imieniny: Filipa PaulinyZłożyli hołd Sybirakom
Na zaproszenie prezesa zarządu Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu Burmistrz Środy Śląskiej wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, przedstawicielkami średzkiego oddziału Związku Sybiraków oraz dyrektorem SP w Rakoszycach im. Sybiraków wzięli udział w czwartkowych, wrocławskich obchodach 82. Rocznicy Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir.

82. Rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – średzka delegacja na pl. Staszica we Wrocławiu / fot. UM 82. Rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – średzka delegacja na pl. Staszica we Wrocławiu / fot. UM

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Sybiraków w kościele pw. św Bonifacego we Wrocławiu. Następnie obchody przeniosły się pod Pomnik Zesłańcom Sybiru na Skwerze Sybiraków przy pl. Staszica, gdzie żołnierze i uczestnicy obchodów odśpiewali Hymn Polski. Wśród uczestników wrocławskich obchodów byli m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Paweł Mikołaj Rozdżestwieński, przedstawiciele wrocławskiego magistratu, Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz oficerowie i żołnierze Garnizonu Wrocław.

Głos podczas uroczystości, zabrał m.in. wicewojewoda Jarosław Kresa. – Z opowieści i zapisów historii wynika, że 10 lutego 82 lata temu był wyjątkowo zimny, prawie 40 stopni poniżej zera. Szacuje się, że pierwsza zsyłka Polaków na Syberię dotknęła od 140 tys. do 220 tys. naszych rodaków. Nie wszystkim udało się wrócić do ojczyzny. Jesteśmy tu dziś, aby uczcić ich pamięć i kultywować tamte wspomnienia dla przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zostały zapomniane  -mówił do zgromadzonych wicewojewoda Jarosław Kresa.

We wrocławskich obchodach uczestniczyły członkinie Związku Sybiraków koła w Środzie Śląskiej. – Każda kolejna rocznica bardzo mnie wzrusza, ponieważ miałam niespełna 3 lata, kiedy udało mi się z rodzicami wrócić z Syberii – wspomina Henryka Leśniewska z Malczyc. – Cieszę się, że pamięć o Sybirakach jest wciąż żywa i że w uroczystościach uczestniczy młodzież, harcerze, żołnierze. To daje nadzieję, że te tragiczne wydarzenia nie zostaną zapomniane – dodaje Henryka Leśniewska.

­- Na Syberii byli moi rodzice. Kiedy zmarli uznałam, że muszę ich historie przekazywać dalej i działać w Związku Sybiraków. Pierwszy raz byłam na takich uroczystościach we Wrocławiu i jestem pod ogromnym wrażeniem, że tyle służb i ważnych osobistości pojawiło się, aby oddać hołd Sybirakom – mówi Wanda Nowak z Ciechowa. – To niesamowite móc na żywo zobaczyć nasze wojsko i doświadczyć kolejny raz takich emocji, które towarzyszą mi od zawsze, w związku z tragicznymi wydarzeniami sprzed 82 lat, jakie znam tylko z opowieści rodziców  - przyznaje Wanda Nowak.

Podczas wrocławskich uroczystości wręczono także odznaczenia resortowe i związkowe Sybirakom oraz ich aktywnym sympatykom, którzy swoją działalnością wpływają na rzecz wsparcia Związku Sybiraków, kultywując pamięć po nich. Jednym z odznaczonych był ppłk Sławomir Piotr Ślusarz, Dowódca 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia, służący w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia. Ppłk Ślusarz został uhonorowany przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Odznaką Honorową Sybiraka.

Kolejnym elementem uroczystości była także ekumeniczna modlitwa za zmarłych Sybiraków oraz Apel Poległych zakończony salwą honorową przedstawicieli Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Na koniec delegacja Ziemi Średzkiej wraz z pozostałymi delegacjami złożyła pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru okolicznościowy wieniec. Uroczystości zakończył Hymn Sybiraków.

(prg)

Poniżej fragment wiersza odczytanego podczas czwartkowych uroczystości przy Pomniku Zesłańcom Sybiru przez jednego z uczestników obchodów:

 

Wagony otwarto – śnieg miękki i wiatr przenikliwy

- „Wyciągnąć trupy” – śmiech przeciągły i złośliwy

„W dwuszeregu zbiórka” – komenda niczem świst bata

Niejeden myśli: „Może nie wszyscy umrzemy na końcu świata”!

….

Ludzki żywy towar – wita mroźna Syberia

Życie nasze – to nieznanego losu loteria

W tym dramacie wciąż głos nadziei słyszę

Ufam Bogu – i jemu zostawiam serca ciszę

 

Józef J. Wrocław, 2006

 • Kras powiedział(a) Więcej
  z naszych podatków......
  Ciężko człowiek pracuje i jeszcze na nich!
  z czego jsię cieszyć i chwalic 9 minut temu.
 • Ja powiedział(a) Więcej
  Są to środki z programów rządowych 4 godziny temu.
 • Norbi powiedział(a) Więcej
  Ruciński nie może pochwalić się żadnym sukcesem i przypisuje sobie czyjeś zasługi. To stary jego numer. 4 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …