poniedziałek 27.03.2023

Imieniny: Lidii Ernesta

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Złożyli hołd Sybirakom

6 CommentsNa zaproszenie prezesa zarządu Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu Burmistrz Środy Śląskiej wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, przedstawicielkami średzkiego oddziału Związku Sybiraków oraz dyrektorem SP w Rakoszycach im. Sybiraków wzięli udział w czwartkowych, wrocławskich obchodach 82. Rocznicy Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir.


82. Rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – średzka delegacja na pl. Staszica we Wrocławiu / fot. UM 82. Rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – średzka delegacja na pl. Staszica we Wrocławiu / fot. UM


Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Sybiraków w kościele pw. św Bonifacego we Wrocławiu. Następnie obchody przeniosły się pod Pomnik Zesłańcom Sybiru na Skwerze Sybiraków przy pl. Staszica, gdzie żołnierze i uczestnicy obchodów odśpiewali Hymn Polski. Wśród uczestników wrocławskich obchodów byli m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Paweł Mikołaj Rozdżestwieński, przedstawiciele wrocławskiego magistratu, Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz oficerowie i żołnierze Garnizonu Wrocław.

Głos podczas uroczystości, zabrał m.in. wicewojewoda Jarosław Kresa. – Z opowieści i zapisów historii wynika, że 10 lutego 82 lata temu był wyjątkowo zimny, prawie 40 stopni poniżej zera. Szacuje się, że pierwsza zsyłka Polaków na Syberię dotknęła od 140 tys. do 220 tys. naszych rodaków. Nie wszystkim udało się wrócić do ojczyzny. Jesteśmy tu dziś, aby uczcić ich pamięć i kultywować tamte wspomnienia dla przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zostały zapomniane  -mówił do zgromadzonych wicewojewoda Jarosław Kresa.

We wrocławskich obchodach uczestniczyły członkinie Związku Sybiraków koła w Środzie Śląskiej. – Każda kolejna rocznica bardzo mnie wzrusza, ponieważ miałam niespełna 3 lata, kiedy udało mi się z rodzicami wrócić z Syberii – wspomina Henryka Leśniewska z Malczyc. – Cieszę się, że pamięć o Sybirakach jest wciąż żywa i że w uroczystościach uczestniczy młodzież, harcerze, żołnierze. To daje nadzieję, że te tragiczne wydarzenia nie zostaną zapomniane – dodaje Henryka Leśniewska.

­- Na Syberii byli moi rodzice. Kiedy zmarli uznałam, że muszę ich historie przekazywać dalej i działać w Związku Sybiraków. Pierwszy raz byłam na takich uroczystościach we Wrocławiu i jestem pod ogromnym wrażeniem, że tyle służb i ważnych osobistości pojawiło się, aby oddać hołd Sybirakom – mówi Wanda Nowak z Ciechowa. – To niesamowite móc na żywo zobaczyć nasze wojsko i doświadczyć kolejny raz takich emocji, które towarzyszą mi od zawsze, w związku z tragicznymi wydarzeniami sprzed 82 lat, jakie znam tylko z opowieści rodziców  - przyznaje Wanda Nowak.

Podczas wrocławskich uroczystości wręczono także odznaczenia resortowe i związkowe Sybirakom oraz ich aktywnym sympatykom, którzy swoją działalnością wpływają na rzecz wsparcia Związku Sybiraków, kultywując pamięć po nich. Jednym z odznaczonych był ppłk Sławomir Piotr Ślusarz, Dowódca 1. Średzkiego Batalionu Dowodzenia, służący w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia. Ppłk Ślusarz został uhonorowany przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Odznaką Honorową Sybiraka.

Kolejnym elementem uroczystości była także ekumeniczna modlitwa za zmarłych Sybiraków oraz Apel Poległych zakończony salwą honorową przedstawicieli Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Na koniec delegacja Ziemi Średzkiej wraz z pozostałymi delegacjami złożyła pod Pomnikiem Zesłańcom Sybiru okolicznościowy wieniec. Uroczystości zakończył Hymn Sybiraków.

(prg)

Poniżej fragment wiersza odczytanego podczas czwartkowych uroczystości przy Pomniku Zesłańcom Sybiru przez jednego z uczestników obchodów:

 

Wagony otwarto – śnieg miękki i wiatr przenikliwy

- „Wyciągnąć trupy” – śmiech przeciągły i złośliwy

„W dwuszeregu zbiórka” – komenda niczem świst bata

Niejeden myśli: „Może nie wszyscy umrzemy na końcu świata”!

….

Ludzki żywy towar – wita mroźna Syberia

Życie nasze – to nieznanego losu loteria

W tym dramacie wciąż głos nadziei słyszę

Ufam Bogu – i jemu zostawiam serca ciszę

 

Józef J. Wrocław, 2006
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
ŚRODA ŚLĄSKA pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

handlo trans

baner w

ogrody pawlowski trawniki www