Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Sukces akcji „Ciągnik dla Tonga”!

Sukces akcji „Ciągnik dla Tonga”!

05.11. 2020

Dzięki zaangażowaniu mieszkańca woj. mazowieckiego, pracowników i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża w Środzie Śląskiej oraz wsparciu wielu osób z naszego powiatu i nie tylko, wypełniony po brzegi darami kontener jest już w drodze do Afryki!

Malawi jest jednym z najbiedniejszych państw świata, w którym gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Mieszkanka naszego powiatu wie doskonale, jak trudno żyje się ludności zamieszkującej tamte tereny.

Dorota Pichowicz to wolontariuszka, która od kilku lat działa aktywnie na rzecz ludzi z plemienia Tonga w Nkhata Bay oraz wspiera fundację "Tonga Heritage Band". Prowadzi tam Otwarty Dom, w którym dzieci codziennie mogą spędzać czas na wspólnych zabawach, zajęciach dydaktycznych lub przygotowywaniu posiłków. Poza organizacją wolnego czasu, dzieci są również dokarmiane, ponieważ często przychodzą głodne i spragnione. Kobieta jest oddana swojej misji i potrafi "zarażać" empatią, dobrem, które czyni każdego dnia dla swoich podopiecznych.

- 2 lata temu usłyszałem od Doroty:„Miałam sen i marzenie, by zdobyć ciągnik... stary,  używany, by pomóc plemieniu Tonga w uprawie działek rolnych, by podwieźć wodę wysoko w góry, gdzie jej nie ma, by transportować materiały, etc..." - Jak to usłyszałem, stwierdziłem, że chyba tylko ja w Polsce mogę taki projekt zrealizować - mówi Krzysztof Napora, inicjator i koordynator akcji „Ciągnik dla Tonga”, który przez kilka lat mieszkał i pracował w Malawi.

- Ciągniki to moja profesja od kilkudziesięciu lat - wyjaśnia pan Krzysztof. - Ciągniki Ursus są na licencji firmy angielskiej Massey- Ferguson i produkowane w Polsce od 1976 roku, na świecie jest ich kilkanaście milionów. Nie ma problemu, by zdobyć części zamienne czy serwis - podkreśla mężczyzna. - Próbowaliśmy nakłonić polską fabrykę, która otworzyła montownie ciągników w Tanzanii, która graniczy z Malawi, by nam ofiarowali lub sprzedali 1 używany ciągnik. W tym celu nawet Dorota zajechała po drodze z Polski do Malawi do montowni, ale nic z tego nie wyszło. Postawili zaporowa cenę 15000 USD za używany ciągnik, a rozmowy w Polsce nic nie dały (...) I wtedy pomyślałem o unikalnym projekcie, chyba jedynym takim, by ciągnik wysłać z Polski - mówi p. Krzysztof. - Sam ciągnik nic nie daje. Można go postawić koło domu i oglądać. Więc i przyczepa by się przydała i maszyny... A i garaż metalowy 3x5m do montażu na miejscu, by schować pod dach ciągnik czy jakieś towary...

I gdy już "wymarzony" ciągnik i inne maszyny udało się pozyskać od anonimowych darczyńców, trzeba było zdobyć środki na kosztowny transport.  

Jak opowiada p. Krzysztof, w ub. roku odwiedził p. Dorotę prezes fundacji „Dzieci Afryki”. Udało się go przekonać, by fundacja pokryła koszty transportu i zorganizowano zbiórkę na portalu „siepomaga”.

- Czekaliśmy 10 miesięcy na uzbieranie pełnej kwoty (ok. 30 tys. zł) - podkreśla p. Krzysztof.  I w końcu się udało! Jednak na drodze akcji stanęła poważna przeszkoda.

Wiosną br., z powodu pandemii koronawirusa pozamykano granice, co uniemożliwiało przekazywanie darów ludziom zamieszkującym Malawi.

- Covid zastopował wszystkich i wszystko. Nawet paczki wysyłane przez prywatne osoby pocztą z Polski wracały z powrotem i znalazły się w naszym kontenerze po 5-6 miesiącach od wysyłki - wyjaśnia Krzysztof Napora.

Zaraz po otwarciu granic, średzki PCK, który od dłuższego czasu wspiera działania p. Doroty oraz wspomniani wolontariusze z naszego powiatu, ze szczególnym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji i zorganizowali zbiórkę przeróżnych rzeczy, by maksymalnie wykorzystać miejsce w kontenerze.

- Dużo paczek przekazał PCK Środa Śląska i osoby prywatne. Załadowaliśmy kontener do pełna, pod sam sufit! -  podkreśla p. Krzysztof.

W piątek 23.10.2020 r. statek z darami opuścił port w Gdyni. Transportu z niecierpliwością wypatrują mieszkańcy Malawi, bo to co dla nas jest codziennością, do czego mamy łatwy dostęp, dla nich jest pewnego rodzaju luksusem.

Organizatorzy mają nadzieję, że kontener dotrze na miejsce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Jednak jak się okazuje, na tym akcja może się nie zakończyć...

- Według uzgodnień z fundacją "Dzieci Afryki", fundacja Doroty jest zobowiązana do opłacenia kosztów obsługi celnej importowej w Malawi. Dlatego musimy jeszcze nazbierać troszkę pieniędzy na ten cel. Ile i na kiedy, będziemy wiedzieć za kilkanaście dni, gdy agent celny, który w imieniu fundacji "Tonga Heritage Band" przygotuje dokumenty do odprawy dla urzędu celnego. "Tonga Heritage Band" jest fundacją NGO i na ogół tego typy organizacje są zwalniane z większości cła i podatków. Dorota poinformuje o szczegółach - wyjaśnia p. Krzysztof, a my zachęcamy do brania udziału w kolejnych akcjach i zbiórkach. Nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota!

(rol) / fot. kn

PCK w Środzie Śląskiej składa serdecznie podziękowania dla:

Pana Wiesława Hamkały ze Środy Śląskiej za pomoc i użyczenie pomieszczeń do magazynowania paczek przeznaczonych do Malawi,

Pana Roberta Krząpy JB Trans Ciechów za pomoc w załadunku i transport paczek z magazynu ze Środy Śląskiej do Czarnolasu oraz kierowcy Pana Krzysztofa Kroczaka.

Dziękuje również:

Panu Mariuszowi Kargolowi i uczniom PZS Nr 2 w Środzie Śląskiej, Panu Tomaszowi Ruczakowskiemu, Panu Karolowi Miłkowi za pomoc w załadunku wszystkich darów do Malawi oraz samorządowi i mieszkańcom gminy Kostomłoty.

- Przede wszystkim chcemy podziękować wszystkim indywidualnym darczyńcom, którzy przynosili do nas różne rzeczy - odzież, żywność, środki czystości, zabawki, sprzęt AGD,  rowery, sprzęt wędkarski, pralki, art. szkolne i wiele, wiele innych. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Napora, który był inicjatorem wysyłki kontenera, co było nie lada wyzwaniem - podkreśla Mariola Szczepan, kierownik biura PCK w Środzie Śląskiej.Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

 • ole powiedział(a) Więcej
  Brawo - powodzenia :cheer: 6 minut temu.
 • Sofronow powiedział(a) Więcej
  Uśmiałem się naprawdę ? "właściwa koncepcja plus dobre wykonanie przynosi oczekiwany efekt"   żal na to patrzeć przecież- to... 42 minut temu
 • Marq powiedział(a) Więcej
  Nareszcie drużyna z ambicjami i potencjałem. Gratulacje! Niech zawstydzą naszych kopaczy godzinę temu.
 • Kris powiedział(a) Więcej
  Pracownik zatrudniony w Gminie przez burmistrza Rucińskiego będzie robił dokumentację dla powiatu.  Ale się narobiło. Czyżby pan... 2 godziny temu.
 • Janusz powiedział(a) Więcej
  Kolejne ruchy pozorowane bez składu i ładu i idiotyczne decyzje, Od razu widać rękę Rucińskiego bo jaki inny geniusz sadzi kwiaty w... 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2020 06:00 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.: -0…

19.11.2020 08:17 wrote:

Sprzedam choinki świerk pospolity,srebrny, jodła kaukaska. Cena w zależności od wielkości i rodzaju drzewka 50-70 PLN Tel.606-953-368  …

11.11.2020 18:42 wrote:

GOTÓWKA bez potrzeby wychodzenia z DOMU - SZYBKI KONTAKT ! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce, Patery, Tace, Świeczniki, Por…

09.11.2020 17:30 wrote:

nauka projektowania 2D/3D, nauka rysunku technicznego (od rzutowania przez wymiarowanie po tolerowanie), wykonywanie rysunków techniczny, p…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

Czytelniku!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go! Pod tekstem znajdziesz opcję, dziękujemy.

0
RAZEM