sobota 16.01.2021

Imieniny: Marcelego Włodzimierza

Konferencja prasowa w Udaninie

Konferencja prasowa w Udaninie

Cz, 01.10.2020 15:05

Dziś w Urzędzie Gminy w Udaninie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Programowi badań przesiewowych raka jelita grubego wpisującemu się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja o podjęciu współpracy między samorządami. Realizatorem programu jest Poradnia POZ w Udaninie, a koordynatorem projektu - Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. W ramach współpracy, na tę chwilę DCO przekazało 100 testów na krew utajoną Poradni POZ w Udaninie.Wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk przywitał gości i przedstawił zasady współpracy w ramach działań profilaktycznych podejmowanych przez gminę Udanin przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i DCO we Wrocławiu. Zdrowie mieszkańców jest priorytetem, dlatego w ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do podjęcia przez wójta decyzji o współdziałaniu w ramach projektu przygotowanego przez UMWD. - Dziękuję Panu Marszałkowi za tę możliwość bezpłatnych badań dla mieszkańców gminy bez konieczności dojazdu do Wrocławia – mówi wójt. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób starszych, które są zainteresowane tematem.

Z kolei wicemarszałek Marcin Krzyżanowski zaznaczył: - Dzisiaj spotkaliśmy się, żeby wspólnie z samorządowcami Udanina stworzyć koalicję na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadziliśmy we Wrocławiu z dobrym skutkiem dla mieszkańców Wrocławia, obecnie chcemy wyjść poza granice Wrocławia i zachęcać samorządowców z Dolnego Śląska do bardziej aktywnej działalności na rzecz profilaktyki. W czasach epidemii koronawirusa nie możemy zapominać o zagrożeniu jakie niosą inne choroby, zwłaszcza choroby nowotworowe.

- Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku zapraszamy chorego na badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym, następnie chory ten wchodzi w ścieżkę kompleksowej opieki, jeżeli jest taka potrzeba - do kompleksowego leczenia onkologicznego – podkreślał dr n. med. Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa stacjonarnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Projekt zakłada wdrożenie testów na krew utajoną będących nieinwazyjną metodą działania o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala wytypować osoby które bezwzględnie powinny przystąpić do badań przesiewowych.

W efekcie realizacji pilotażu onkologicznego na Dolnym Śląsku zebrano dane obrazujące wysoki odsetek pacjentów z nowotworem jelita grubego (C18 – C20) w wysokich stadiach zaawansowania nowotworu.

Większości zmian można byłoby uniknąć poprzez regularny udział populacji Dolnego Śląska w programach przesiewowych – w tym przypadku w kolonoskopii.

Niestety wciąż bardzo mało osób korzysta z badań przesiewowych. Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnym elementem przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety w większości przypadków pierwsze objawy nowotworów złośliwych  pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest już zaawansowana.

Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które pomagają w wykryciu choroby
we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju.

Ich systematyczne przeprowadzanie mogłoby radykalnie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów, w tym nowotwory jelita grubego, z których nadal korzysta bardzo mało osób. Analizy własne Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu wskazują na drastycznie niski procent objęcia populacji badaniami kolonoskopowymi – na poziomie ok. 4% populacji.

Badanie mogą wykonać:

 •  osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 •  osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Gmina Udanin

doc011020 01102020120315 1

120352067 3010096602430099 1891023243927017651 n
powrót na górę

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:
Trwające wydarzenie:
WOŚP w powiecie średzkim

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Najnowsze komentarze

 • Piotrek powiedział(a) Więcej
  Żeby nie było tak  jak w WUM Warszawa najpierw po układach i znajomosciachpedały,celebryci,ubecy itp i... 10 godzin temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :silly: 10 godzin temu.
 • anonimowy powiedział(a) Więcej
  :cheer: 10 godzin temu.
 • Adam powiedział(a) Więcej
  Ojciec powinni najpierw pociągnąć do odpowiedzialności winnych zorganizowania całego tego cyrku z pseudo... 11 godzin temu.
 • Fikus powiedział(a) Więcej
  Tak to wyglada, że włodarzom miasta i powiatu wszystko jedno , czy jest tu schludnie czy byle jak.... 14 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

05.01.2021 07:57 wrote:

Zatrudnię na stanowisko kierowcy w hurtowni nabiał-warzywa (Środa Śląska) Kontakt pod nr tel.: 505-171-828…

04.01.2021 19:40 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na terenie powiatu średzkiego w lutym i marcu 2011 r.:- 03.…

01.01.2021 16:01 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - D O J E Ż D Ż A M - ZADZWOŃ - GOTÓWKA od ręki !! Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.12.2020 09:04 wrote:

ŚRODA ŚLĄSKA! INFORMACJA Z GRUPY POMOCOWEJ FB "WIDZIALNA RĘKA": "Dzień dobry Jestem pracownikiem szpitala psychiatrycz…

Artykuły sponsorowane

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.

0
RAZEM