wtorek 09.08.2022

Imieniny: Romana Ryszarda

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Udanin niedziela, 19 styczeń 2020 22:08


Marzyli, dążyli do celu i mają! Nowy wóz dla OSP Pichorowice uroczyście przekazany
Zorganizowane wczoraj w Pichorowicach spotkanie opłatkowe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Udanin, poprzedziło poświęcenie i oficjalne przekazanie specjalistycznego samochodu dla miejscowej jednostki.


Wydarzenie rozpoczęto przed świetlicą wiejską od złożenia meldunku, następnie powitano gości, wśród których byli m.in. - posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Paweł Hreniak, Aneta Trela asystentka posła na Sejm RP Elżbiety Witek, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Adam Konieczny, dyr. Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Agnieszka Sokołowska, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej Marek Wawrejko, samorządowcy, strażacy oraz mieszkańcy. Podczas uroczystości odbyło się oficjalne poświęcenie pojazdu – Niech Boże Błogosławieństwo stąpi na ten wóz strażacki i na wszystkich, którzy będą go użytkować – mówił proboszcz parafii Pichorowice ks. Stanisław Przerada. Następnie na ręce prezesa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pichorowicach Mateusza Miozgi przekazano klucze oraz dokumenty nowego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo.

Wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk, pokrótce wspomniał historię jednostki oraz wyjaśnił, w jaki sposób pozyskano środki na zakup nowego wozu. – Warto dążyć do celu i mieć marzenia. Takie marzenia mieliśmy w roku 2011, kiedy reaktywowaliśmy naszą jednostkę (…) Ówczesny prezes chciał likwidować naszą jednostkę ze względu na braki osobowe oraz brak sprzętu. Wtedy grupa młodych ludzi pod przewodnictwem komendanta Franciszka Krzyszczuka, zdecydowała reaktywować jednostkę. Zmieniliśmy zarząd, skutecznie zarejestrowaliśmy stowarzyszenie, co spowodowało, że mogliśmy we współpracy z komendą powiatową przystąpić do szkoleń oraz do pozyskiwania nowych druhów i sprzętu. Pozyskaliśmy dwa  jelcze, następnie jeden z nich zamieniono na pojazd marki Ford. W roku 2017 podjęto początkowe działania, aby zakupić średni samochód - mówił wójt działający od lat w strukturach OSP.

 Działania na rzecz OSP w gminie Udanin

W gminie Udanin obecnie funkcjonuje 6 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach 2018 r. środki budżetowe na utrzymanie Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Udanin wynosiły 165 474,00 zł. W roku kolejnym kwotę tę zwiększono o 99 725,00 zł. Na początku roku,  wspólnie z zarządem, podjęto decyzję o wymianie samochodu dla OSP Gościsław w związku z czym zakupiono samochód ratowniczo - gaśniczy marki Renault G230 za 26 000 złotych. W maju odbyło się uroczyste otwarcie garażu wybudowanego dla OSP Jarosław. Wartość inwestycji wyniosła 209 135,25 zł.Wiosną złożono wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości o dofinansowanie zakupu sprzętu ratownictwa medycznego. Kwota pozyskana przez gminę Udanin to 140 580,00 zł. W ub. roku złożono również  wniosek na dofinansowanie zakupu sprzętu pożarniczego z programu „Mały Strażak”. Łącznie udało się pozyskać kwotę 63 591,00 zł. Kolejne dofinansowanie w kwocie 22 900,00 zł  gmina Udanin otrzymała w ramach programu „Poprawa bezpieczeństwa Województwa Dolnośląskiego”. Rok 2019 zakończono pozyskaniem środków na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Pichorowice o łącznej wartości 776 868,00 zł z czego 106 868,00 zł to wkład gminy Udanin. 

Kolejnym punktem spotkania były wystąpienia gości. – Gratuluję Państwu bardzo serdecznie. Nowy Rok rozpoczęliście z absolutnym „przytupem”. Mam nadzieję, że ten samochód będzie służył mieszkańcom, ale również Wam, że będziecie czuć się bezpiecznie i komfortowo, jeżeli tak można się czuć kiedykolwiek wyjeżdżając do akcji. Gratuluję i dziękuję tym, którzy przyczyniają się do ciągłego wyposażania strażaków w sprzęt.(…) Na ten Nowy Rok życzę Wam wszystkiego dobrego, życzliwych i dobrych ludzi wokół siebie, realizacji planów, siły, umiejętności w pokonywaniu trudności, bo one, kiedy zostaną pokonane dają uczucie realizacji marzeń i szczęścia. Wszystkiego dobrego na 2020 rok – mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska.

W imieniu Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek głos zabrała jej asystentka Aneta Trela, która odczytała list. – Szanowny Panie Wójcie, Szanowny Panie Prezesie, Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystość. Nie mogąc wziąć udziału w wydarzeniu tą drogą przesyłam serdecznie pozdrowienia. Korzystając z tej okazji chciałam przekazać wyrazy mojego szczerego podziwu i uznania wszystkim, którzy angażują się w działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pichorowicach. Przyjmijcie Drodzy Państwo moje gorące życzenia wszelkiej pomyślności oraz podziękowania za wszystko, co do tej pory dla lokalnej społeczności uczyniliście. Niech ta bezcenna działalność będzie dla Państwa źródłem nieustającej satysfakcji, dumy i siły by stawiać czoła nowym wyzwaniom. Nowy samochód ratowniczo – gaśniczy z pewnością przełoży się na jeszcze lepszą jakość wykonywanej służby, a także na bezpieczeństwo mieszkańców. Dziękując za wspaniałą pracę, życzę Państwu zdrowia i wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim szczęśliwych powrotów z akcji ratowniczych. (…) 

Gratulacje właściwego zarządzania gminą oraz pozyskania wielu środków zewnętrznych na modernizację Udanina i okolic, w tym zakupu nowego samochodu dla jednostki OSP Pichorowice złożył poseł na Sejm RP Paweł Hreniak. – Odkąd mam sposobność współpracować z wójtem Wojciechem Płaziukiem, gratuluję Państwu takiego włodarza. Jest to wójt, który ma pełen profesjonalizm, pozyskanie środków zewnętrznych jest jego zasługą (…) Bardzo serdecznie dziękuję i mam nadzieję na dalszą współpracę.

Do gratulacji i życzeń przyłączył się również Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Adam Konieczny. – To jedno z ważniejszych wydarzeń (…) Niewiarygodne staje się faktem. (…) To ten jeden z 36 samochodów, który trafił do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.  Bardzo się cieszę, że to też powiat średzki. (…) Województwo dolnośląskie jest terenem, który ma bardzo rozbudowany wachlarz zagrożeń. Jednym z nich  jest komunikacja. Jesteśmy województwem o bardzo dużym natężeniu ruchu. Biorąc pod uwagę drogi krajowe, autostradę i drogi szybkiego ruchu, które powodują bardzo duże zagrożenie, cieszę się, że możemy doposażyć jednostki, które są doskonale zlokalizowane przy autostradzie A4, która jest już oceniona jako autostrada o największym stopniu zagrożenia. (…) Wszyscy oczekują, co w tym roku. Już mamy 63 wnioski na samochody i tak naprawdę na dzień dzisiejszy jeszcze nic nie mogę powiedzieć. Jednak wiem, że jednostka OSP Udanin już czeka i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby udało się to zrealizować.  

Jako ostatnia głos zabrała dyr. Wydziału Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Agnieszka Sokołowska. – W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, ale również swoim, życzę Państwu wszystkiego dobrego. Panie wójcie gratuluję determinacji.

Na zakończenie, gospodarz spotkania,wójt Wojciech Plaziuk, przekazał gościom podziękowania. – Składam wyrazy uznania za dotychczasową działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w gminie Udanin oraz pomoc w pozyskaniu wsparcia finansowego na  zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego marki Volvo dla jednostki OSP Pichorowice. Dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu udało się spełnić nasze wieloletnie marzenie i jednocześnie podnieść sprawność bojową naszej jednostki. Zapewniamy, że przydzielony samochód będzie dobrze służył lokalnej społeczności – mówił wójt.

Po części oficjalnej rozpoczęto spotkanie opłatkowe oraz wspólne kolędowanie z zespołem ludowym Cicha Woda z Udanina.

(kb) / fot. kb, wideo: Wiktor Kalita

Media

 • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
  Pacholku Brukseli zobacz jak wygląda gospodarka Niemiec a jak Polski. Wszystkie zakłady na strefie są praktycznie Niemieckie. Niemcy to bogaty kraj... 55 minut temu.
 • Lolo powiedział(a) Więcej
  Policji tą krajowa mapa jest potrzebna jak pani lekkich obyczajów majtki. Policja jak się domyślam ma co robić. 56 minut temu.
 • Donald T powiedział(a) Więcej
  Donald T napisał:
  Wszystko co Polskie - Niemcom oddam. To wam gwarantuję !!!! DONALD volksdojcz.
  2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…