sobota 20.08.2022

Imieniny: Bernarda Samuela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Udanin poniedziałek, 23 sierpień 2021 11:06


Święto Wojska Polskiego w Udaninie
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Udaninie poprzedził Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Biegacze spotkali się tam już po raz trzeci. Choć nie tradycyjnie w marcu, a 15 sierpnia.


Uroczystość otworzył wójt Wojciech Płaziuk. Po hymnie państwowym oraz po odczytaniu przez Agnieszkę Pichowicz listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestnicy rozpoczęli przemarsz w kierunku boiska Orlik.

Z roku na rok impreza zyskuje coraz większy rozgłos i dołączają do niej kolejni sympatycy aktywnego spędzania wolnego czasu. Symboliczny dystans biegu w Udaninie wynosił 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego, poległego w walce Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka", który został zamordowany w 1963 roku. Równolegle odbyły się również biegi dziecięce na dystansie od 100 m do 1000 m. Biegacze dali z siebie wszystko, a uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników

Dopisała nie tylko słoneczna pogoda, ale i doskonałe nastroje. Po zakończonych biegach uczestnicy zaproszeni zostali na pyszną grochówkę. W towarzystwie gorących oklasków i gratulacji najlepsi na dystansach dziecięcych odebrali dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale.

Po biegu odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Aneta Trela reprezentująca Biuro Poselskie Elżbiety Witek, starosta Powiatu Średzkiego Krzysztof Szałankiewicz, dowódca 10 Pułku Dowodzenia płk. Dariusz Dejneka, zaprzyjaźnieni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz radni gminni i powiatowi.

Po wystąpieniach gości nastąpiło podpisanie porozumienia Gminy Udanin z 10 Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia, po czym wójt wręczył podziękowanie dowódcy płk Dariuszowi Dejnece za dotychczasową współpracę oraz wsparcie okazane podczas uroczystości o charakterze patriotycznym i państwowym.

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy nadania nazwy placu „Plac Obrońców Ojczyzny”. Związek Piłsudczyków odznaczył wójta Gminy Udanin Wojciecha Płaziuka oraz dowódcę 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia płk Dariusza Dejnekę

Złotymi Krzyżami Honorowymi, a przewodniczącego Rady Gminy Udanin Janusza Strzeleckiego Srebrnym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków.

Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna, podczas której wystąpiły laureatki XIII Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej oraz Zespół ludowy „Cicha Woda”. Nie zabrakło również ciepłego posiłku w postaci grochówki czy też chleba ze smalcem.

Podczas wydarzenia działał punkt szczepień przeciwko Covid-19, z którego skorzystało blisko 50 osób.

(rol/gu)

Media

 • S. powiedział(a) Więcej
  Przytocze cytat dotyczacy komentarzy"Polska piekny Kran,tylko ludzie ku...wy" 3 minut temu
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  ŚŚ to jak ćwierć ćwierci mojej dzielnicy we Wrocławiu , TY MIASTOWY JESTEŚ .

  7 godzin temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  Zamieszkałem gdzieś w okolicy i to co widuję na tutejszych drogach przeraża . Tu się jeździ jak po swojej stodole . Sforki... 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…