wtorek 26.10.2021

Imieniny: Lucjana Ewarysta

Święto Wojska Polskiego w Udaninie

Święto Wojska Polskiego w Udaninie

Pn, 23.08.2021 11:06

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Udaninie poprzedził Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Biegacze spotkali się tam już po raz trzeci. Choć nie tradycyjnie w marcu, a 15 sierpnia.


Uroczystość otworzył wójt Wojciech Płaziuk. Po hymnie państwowym oraz po odczytaniu przez Agnieszkę Pichowicz listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestnicy rozpoczęli przemarsz w kierunku boiska Orlik.

Z roku na rok impreza zyskuje coraz większy rozgłos i dołączają do niej kolejni sympatycy aktywnego spędzania wolnego czasu. Symboliczny dystans biegu w Udaninie wynosił 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego, poległego w walce Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka", który został zamordowany w 1963 roku. Równolegle odbyły się również biegi dziecięce na dystansie od 100 m do 1000 m. Biegacze dali z siebie wszystko, a uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników

Dopisała nie tylko słoneczna pogoda, ale i doskonałe nastroje. Po zakończonych biegach uczestnicy zaproszeni zostali na pyszną grochówkę. W towarzystwie gorących oklasków i gratulacji najlepsi na dystansach dziecięcych odebrali dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale.

Po biegu odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Aneta Trela reprezentująca Biuro Poselskie Elżbiety Witek, starosta Powiatu Średzkiego Krzysztof Szałankiewicz, dowódca 10 Pułku Dowodzenia płk. Dariusz Dejneka, zaprzyjaźnieni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz radni gminni i powiatowi.

Po wystąpieniach gości nastąpiło podpisanie porozumienia Gminy Udanin z 10 Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia, po czym wójt wręczył podziękowanie dowódcy płk Dariuszowi Dejnece za dotychczasową współpracę oraz wsparcie okazane podczas uroczystości o charakterze patriotycznym i państwowym.

Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy nadania nazwy placu „Plac Obrońców Ojczyzny”. Związek Piłsudczyków odznaczył wójta Gminy Udanin Wojciecha Płaziuka oraz dowódcę 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia płk Dariusza Dejnekę

Złotymi Krzyżami Honorowymi, a przewodniczącego Rady Gminy Udanin Janusza Strzeleckiego Srebrnym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków.

Po części oficjalnej nastąpiła artystyczna, podczas której wystąpiły laureatki XIII Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej oraz Zespół ludowy „Cicha Woda”. Nie zabrakło również ciepłego posiłku w postaci grochówki czy też chleba ze smalcem.

Podczas wydarzenia działał punkt szczepień przeciwko Covid-19, z którego skorzystało blisko 50 osób.

(rol/gu)

 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Roman powiedział(a) Więcej
  Segregacja dzieci!
  Teraz wspieramy PGRowych spadkobierców, a pozostałe dzieci mają lizać... 4 minut temu
 • YYY powiedział(a) Więcej
  Taaaa.... wyremontują drogę w Brzezinie to dopiero się zacznie zaper*** sebiksów w starych... 17 minut temu.
 • Mieszkaniec 2 powiedział(a) Więcej
  Droga Gościsław Udanin  kiedy?Zróbcie coś z rowami zasypanymi przez rolników bo zboże... 2 godziny temu.
 • Gość powiedział(a) Więcej
  W gm Miękinia nie ma wody i kanalizacji , wstrzymane pozwolenia na budowe a lampy led bede 10 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM